AWARDS

ACM recognizes excellence through its eminent series of awards for outstanding technical and professional achievements and contributions in computer science and information technology.

 

Awards Nominations

Please note that the deadline for submission of nominations for 2013 is November 30, 2013 for all awards, with the following exceptions:

Nominations Content

Nominations for the 2013 Awards should be submitted electronically to the respective chairs listed below or to the ACM Awards Committee Liaison, Rosemary McGuinness

As a general rule, each nomination submitted should consist of at least the following items:

  1. Name, address, phone number, and email address of person making the nomination.
  2. Name, address, and email address of candidate for whom an award is recommended.
  3. A statement (between 200 and 500 words long) as to why the candidate deserves the particular award.
  4. Supporting letters from a minimum of two endorsers.
  5. For the Turing Award a minimum of three endorsement letters should be provided. Successful Turing Award nominations include substantive letters of support from a group of prominent individuals broadly representative of the candidate's field or related field impacted by the candidate's contribution.
  6. For the Karl V. Karlstrom Outstanding Educator Award, a CV and listing of the candidate's Ph.D. students and their current positions are requested. It would be helpful to include the candidate's CV for all other award nominations.
  7. For the Grace Murray Hopper and the ACM-Infosys Foundation Award, nominations should include a current vitae and the age of the candidate.

Nominations for the 2013 awards should be submitted to the respective chairs listed below:

2013 Award Subcommittee Chairs and Members
 

A.M. Turing Award

For full information please see the ACM A.M. Turing Award Nominations page.  Nominations should be sent to Rosemary McGuinness, ACM Awards Committee Liaison

Chair: Adele Goldberg, Pharma Capital Partners 

 

Committee Members

Michael Jordan, UC, Berkeley
Barbara Liskov, MIT
David Salesin, University of Washington/Adobe
Ravi Sethi, Avaya, Inc.
Per Stenstrom, Chalmers University
Eva Tardos, Cornell University
Leslie Valiant, Harvard University


ACM - Infosys Foundation Award


Nominations Solicited:

Nominations are invited for the 2013 ACM – Infosys Foundation Award. The ACM – Infosys Foundation Award in the Computing Sciences recognizes personal contributions by young scientists and system developers to a contemporary innovation that, through its depth, fundamental impact and broad implications, exemplifies the greatest achievements in the discipline. The award is accompanied by a prize of $175,000. Financial support for the award is provided by an endowment from the Infosys Foundation.

Nomination Form  Endorsement Form

Nominations should include:

  1. A current vitae, listing the age of the candidate, publications, patents, honors other awards, etc.
  2. A nomination letter from the principal nominator, which describes the work of the nominee, and draws particular attention to the contributions which are seen as meriting the award.
  3. Substantive supporting letters from at least three, and no more than five, endorsers. The letters should come from prominent individuals familiar with the nominee's contributions and no more than two from the same institution.
  4. A short citation of 25 words or less should be included in the nomination.

Nominations should be sent to the Chair of the ACM – Infosys Foundation Award:

Chair: Jeannette Wing, Microsoft Research 

 

Committee Members

Dines Bjorner, Professor Emeritus, Technical University of Denmark
Jessica Hodgins, Carnegie Mellon University
Henry Kautz, University of Rochester
Prabhakar Raghavan, Google
Scott Shenker, University of California, Berkeley
Sue Whitesides, University of Victoria, British Columbia


Grace Murray Hopper Award

Chair: Georg Gottlob,  University of Oxford 

Committee Members

Melanie Baljko, York University
Juliana Freire, New York University
Carlo Ghezzi, Politecnico di Milano
Stuart Russell, University of California, Berkeley


Distinguished Service Award

Chair: Reinhard Wilhelm, Saarland University/Schloss Dagstuhl 

Committee Members

Anne Condon, University of British Columbia
James Goodman, University of Auckland
Robert Schnabel, Indiana University
Harry Shum, Microsoft Research


Outstanding Contribution to ACM Award

Chair: Mary Lou Soffa, University of Virginia 

Committee Members

William Poucher, Baylor University
Bernard Rous, ACM
Holly Rushmeier, Yale University
Pat Ryan, ACM


Software System Award

Chair:  Anne-Marie Kermarrec, INRIA
 

Committee Members

Saman Amarasinghe, MIT
Nigel Shadbolt, University of Southampton
Benjamin Zorn, Microsoft Research


Doctoral Dissertation Award

Chair: Stefan Savage, University of California, San Diego 

Committee Members

William Dally, Stanford University
Constantinos Daskalakis, MIT
Jim Kurose, University of Massachusetts
Margaret Martonosi, Princeton University 
Greg Morrisett, Harvard
Ben Taskar, University of Washington
Uri Weiser, Technion

For more details, see the Nomination Submission Procedures.


Karl V. Karlstrom Outstanding Educator Award

Chair: Mark Guzdial, Georgia Institute of Technology 

Committee Members

Barbara Boucher Owens, Southwestern University
Andrew McGettrick, University of Strathclyde
Elaine Weyuker, Consultant


ACM Fellows

Chair: Renee Miller, University of Toronto 

Committee Members

Catriel Beeri, Hebrew University
E.G. Coffman, Jr., Columbia University
Susan Dumais, Microsoft Research
Joan Feigenbaum, Yale University
Stuart I. Feldman, Google
Baining Guo, Microsoft Research Asia
Professor Dame Wendy Hall, University of Southampton, UK
Mary Jane Irwin, Penn State University
Craig Partridge, BBN Technologies

For more details, ACM Guide For Fellow Nominations

For questions on the Fellows Program, contact Rosemary McGuinness


Distinguished Member

Chair: Stuart Zweben, Ohio State University  

Committee Members

Susan Dray, Dray & Associates
Brent Hailpern, IBM Research
Jeffrey Kramer, Imperial College, London
Avi Mendelson, Technion - Israel Institute of Technology
Burkhard Neidecker-Lutz, SAP Research
Linda Northrop, Carnegie Mellon University, SEI
Judith Olson, University of California, Irvine
Andrew Woo, NGRAIN

For more details, see the Distinguished Member Nomination Guide.

For questions on the Distinguished Member Program, contact Rosemary McGuinness

Senior Member

Chair: Evelyn Duesterwald, IBM Research   

Committee Members

David Abramson University of Queensland
Nancy Amato, Texas A&M University
Hans-J Boehm, Google
Dilma DaSilva, Qualcomm
Tom Naps, University of Wisconsin – Oshkosh
Padma Raghavan, The Pennsylvania State University
RK Shyamasundar, Tata Institute

For more details, see the Senior Member Nomination Guide.
For questions on the Senior Member Program, contact Rosemary McGuinness


Gordon Bell Prize

For submissions, please go to SC14 Submissions Site.

Chair: Adolfy Hoisie, Pacific Northwest National Laboratory 

Committee Members

Taisuke Boku, University of Tsukuba
Almadena Chtchelkanova, NSF
Keshav Pingali, University of Texas at Austin
Subhash Saini, NASA Ames Research Center
Thomas Schulthess, ETH, Zurich
Jeffrey Vetter, Oak Ridge National Laboratory


ACM – AAAI Allen Newell Award

Chair: Paul Rosenbloom, University of Southern California (USC) 

Committee Members

John Laird, University of Michigan
Paul Rosenbloom, University of Southern California
Manuela Veloso, Carnegie Mellon University


Paris Kanellakis Theory and Practice Award

Chair: Dennis Shasha, New York University, Courant Institute 

Committee Members:

Christos Faloutsos, Carnegie Mellon University
Monika Henzinger, University of Vienna
Satish Rao, University of California, Berkeley
 

ACM – IEEE CS Eckert Mauchly Award

Chair:  Mark D. Hill, University of Wisconsin-Madison 

ACM Representatives:

 Sarita Adve, University of Illinois, Urbana-Champaign
Andre Seznec, IRISA

 


ACM – IEEE CS Ken Kennedy Award

Chair: Larry Smarr, University of California, San Diego 

ACM Representatives:

Susan Graham, University of California, Berkeley 
David Rosenblum, National University of Singapore


ACM-IEEE CS George Michael Memorial HPC Fellowships

Chair: Bruce Loftis, University of Tennessee 

Committee Members:

Abhinav Bhatele, Lawrence Livermore National Laboratory
Mark Hoemmen, Sandia National Laboratories
Barbara Horner-Miller, BHM Consulting


International Science and Engineering Fair (ISEF)

Chair: Lynne Andrea Stein, Olin College 

Committee Member:
Robb Cutler
Judith Gal-Ezer, The Open University of Israel
John Timothy Korb, Purdue University


Eugene L. Lawler Award for Humanitarian Contributions within Computer Science and Informatics (Biennial)

Chair: Barbara Simons, IBM (retired) 

Committee Members:

Eric Brewer, University of California, Berkeley
Christian Freksa, Universiteit Bremen
Dan Gusfield, University of California, Davis
Sabine Susstrunk, Swiss Federal Institute of Technology


SIAM/ACM Prize in Computational Science and Engineering (Biennial)

Chair: Chris Johnson  - SIAM, University of Utah 

Committee Members:

Chandu Thekkath, Microsoft - ACM Rep
Carol Woodword, Lawrence Livermore National Laboratory - SIAM


Award Committee Chair

Cherri Pancake, Oregon State University 


SGB Award Committee Liaison

Elisa Bertino, Purdue University