Awards Committee

Committee Members

Title Name DL
Co-Chair John White John White Digital Library
Co-Chair Roy Levin Roy Levin Digital Library
ACM A. M. Turing Award Michael Carey Michael Carey Digital Library
ACM Prize in Computing Edward Lazowska Edward Lazowska Digital Library
ACM - AAAI Allen Newell Award Michael Wooldridge Michael Wooldridge Digital Library
ACM Athena Lecturer Award Ravi Sethi Ravi Sethi Digital Library
ACM Charles P. "Chuck" Thacker Breakthrough in Computing Award     Digital Library
ACM Distinguished Service Award Jeffrey Naughton Jeffrey Naughton Digital Library
ACM Doctoral Dissertation Award Jose Moreira Jose Moreira Digital Library
ACM Gordon Bell Prize Arndt Bode Arndt Bode Digital Library
ACM Grace Murray Hopper Award Ron Perrott Ron Perrott Digital Library
ACM India Doctoral Dissertation Award Madhavan Mukund Madhavan Mukund Digital Library
ACM Karl V. Karlstrom Outstanding Educator Award Michael Caspersen Michael Caspersen Digital Library
ACM Paris Kanellakis Theory and Practice Award Josep Díaz Cort Josep Díaz Cort Digital Library
ACM Policy Award Ben Shneiderman Ben Shneiderman Digital Library
ACM Software System Award Benjamin Fried Benjamin Fried Digital Library
ACM - IEEE CS Eckert-Mauchly Award Paolo Faraboschi Paolo Faraboschi Digital Library
ACM - IEEE CS George Michael Memorial HPC Fellowships Boyana Norris Boyana Norris Digital Library
International Science and Engineering Fair Jan Vahrenhold Jan Vahrenhold Digital Library
ACM - IEEE CS Ken Kennedy Award William Gropp William Gropp Digital Library
Outstanding Contribution to ACM Award Carla Ellis Carla Ellis Digital Library
SIAM/ACM Prize in Computational Science and Engineering Linda Petzold Linda Petzold Digital Library
ACM Fellows Kathleen Fisher Kathleen Fisher Digital Library
ACM Distinguished Member Rao Mannepalli Rao Mannepalli Digital Library
ACM Senior Member Michela Taufer Michela Taufer Digital Library
ACM Headquarters Liaison Jade Morris Jade Morris Digital Library