Latest Award Winners

ACM A. M. Turing Award


Award Page


2002 - Leonard Adleman

Together with Ronald Rivest and Adi Shamir, for their ingenious contribution to making public-key cryptography useful in practice.


2006 - Frances Allen

For pioneering contributions to the theory and practice of optimizing compiler techniques that laid the foundation for modern optimizing compilers and automatic parallel execution. press release


1973 - Charles Bachman

For his outstanding contributions to database technology.


1977 - John Backus

For profound, influential, and lasting contributions to the design of practical high-level programming systems, notably through his work on FORTRAN, and for seminal publication of formal procedures for the specification of programming languages.


2016 - Tim Berners-Lee

For inventing the World Wide Web, the first web browser, and the fundamental protocols and algorithms allowing the Web to scale.


1995 - Manuel Blum

In recognition of his contributions to the foundations of computational complexity theory and its application to cryptography and program checking.


1999 - Frederick Brooks

For landmark contributions to computer architecture, operating systems, and software engineering.


2004 - Vinton Cerf

For pioneering work on internetworking, including the design and implementation of the Internet's basic communications protocols, TCP/IP, and for inspired leadership in networking.


2007 - Edmund Clarke

Together with E. Allen Emerson and Joseph Sifakis, for their role in developing Model-Checking into a highly effective verification technology that is widely adopted in the hardware and software industries.


1987 - John Cocke

For significant contributions in the design and theory of compilers, the architecture of large systems and the development of reduced instruction set computers (RISC); for discovering and systematizing many fundamental transformations now used in optimizing compilers including reduction of operator strength, elimination of common subexpressions, register allocation, constant propagation, and dead code elimination.


1981 - Edgar Codd

For his fundamental and continuing contributions to the theory and practice of database management systems.


1982 - Stephen Cook

For his advancement of our understanding of the complexity of computation in a significant and profound way. His seminal paper, "The Complexity of Theorem Proving Procedures," presented at the 1971 ACM SIGACT Symposium on the Theory of Computing, laid the foundations for the theory of NP-Completeness. The ensuing exploration of the boundaries and nature of NP-complete class of problems has been one of the most active and important research activities in computer science for the last decade.


1990 - Fernando Corbato

For his pioneering work organizing the concepts and leading the development of the general-purpose, large-scale, time-sharing and resource-sharing computer systems, CTSS and Multics.


2001 - Ole-Johan Dahl

With Kristen Nygaard, for ideas fundamental to the emergence of object oriented programming, through their design of the programming languages Simula I and Simula 67.


2015 - Whitfield Diffie

For inventing and promulgating both asymmetric public-key cryptography, including its application to digital signatures, and a practical cryptographic key-exchange method.


1972 - Edsger Dijkstra

For fundamental contributions to programming as a high, intellectual challenge; for eloquent insistence and practical demonstration that programs should be composed correctly, not just debugged into correctness; for illuminating perception of problems at the foundations of program design.


2007 - E. Emerson

Together with Edmund Clarke and Joseph Sifakis, for their role in developing Model-Checking into a highly effective verification technology that is widely adopted in the hardware and software industries.


1997 - Douglas Engelbart

For an inspiring vision of the future of interactive computing and the invention of key technologies to help realize this vision.


1994 - Edward Feigenbaum

For pioneering the design and construction of large scale artificial intelligence systems, demonstrating the practical importance and potential commercial impact of artificial intelligence technology.


1978 - Robert Floyd

For having a clear influence on methodologies for the creation of efficient and reliable software, and for helping to found the following important subfields of computer science: the theory of parsing, the semantics of programming languages, automatic program verification, automatic program synthesis, and analysis of algorithms.


2012 - Shafi Goldwasser

Along with Silvio Micali, for transformative work that laid the complexity-theoretic foundations for the science of cryptography, and in the process pioneered new methods for efficient verification of mathematical proofs in complexity theory.


1998 - Jim Gray

For seminal contributions to database and transaction processing research and technical leadership in system implementation.


1968 - Richard Hamming

For his work on numerical methods, automatic coding systems, and error-detecting and error-correcting codes.


1993 - Juris Hartmanis

With Richard E. Stearns, in recognition of their seminal paper which established the foundations for the field of computational complexity theory.


2015 - Martin Hellman

For inventing and promulgating both asymmetric public-key cryptography, including its application to digital signatures, and a practical cryptographic key-exchange method.


2017 - John Hennessy

For pioneering a systematic, quantitative approach to the design and evaluation of computer architectures with enduring impact on the microprocessor industry.


1980 - C. Antony Hoare

For his fundamental contributions to the definition and design of programming languages.


1986 - John Hopcroft

For fundamental achievements in the design and analysis of algorithms and data structures.


1979 - Kenneth Iverson

For his pioneering effort in programming languages and mathematical notation resulting in what the computing field now knows as APL, for his contributions to the implementation of interactive systems, to educational uses of APL, and to programming language theory and practice.


1989 - William Kahan

For his fundamental contributions to numerical analysis. One of the foremost experts on floating-point computations. Kahan has dedicated himself to "making the world safe for numerical computations"!


2004 - Robert Kahn

For pioneering work on internetworking, including the design and implementation of the Internet's basic communications protocols, TCP/IP, and for inspired leadership in networking.


1985 - Richard Karp

For his continuing contributions to the theory of algorithms including the development of efficient algorithms for network flow and other combinatorial optimization problems, the identification of polynomial-time computability with the intuitive notion of algorithmic efficiency, and, most notably, contributions to the theory of NP-completeness. Karp introduced the now standard methodology for proving problems to be NP-complete which has led to the identification of many theoretical and practical problems as being computationally difficult.


2003 - Alan Kay

"For pioneering many of the ideas at the root of contemporary object-oriented programming languages, leading the team that developed Smalltalk, and for fundamental contributions to personal computing."


1974 - Donald Knuth

For his major contributions to the analysis of algorithms and the design of programming languages, and in particular for his contributions to the "art of computer programming" through his well-known books in a continuous series by this title.


2013 - Leslie Lamport

For fundamental contributions to the theory and practice of distributed and concurrent systems, notably the invention of concepts such as causality and logical clocks, safety and liveness, replicated state machines, and sequential consistency.


1992 - Butler Lampson

For contributions to the development of distributed, personal computing environments and the technology for their implementation: workstations, networks, operating systems, programming systems, displays, security and document publishing.


2008 - Barbara Liskov

For contributions to practical and theoretical foundations of programming language and system design, especially related to data abstraction, fault tolerance, and distributed computing.


1971 - John McCarthy

Dr. McCarthy's lecture "The Present State of Research on Artificial Intelligence" is a topic that covers the area in which he has achieved considerable recognition for his work.


2012 - Silvio Micali

Along with Shafi Goldwasser, for transformative work that laid the complexity-theoretic foundations for the science of cryptography, and in the process pioneered new methods for efficient verification of mathematical proofs in complexity theory.


1991 - A Milner

For three distinct and complete achievements:

  1. LCF, the mechanization of Scott's Logic of Computable Functions, probably the first theoretically based yet practical tool for machine assisted proof construction;
  2. ML, the first language to include polymorphic type inference together with a type-safe exception-handling mechanism;
  3. CCS, a general theory of concurrency.
In addition, he formulated and strongly advanced full abstraction, the study of the relationship between operational and denotational semantics.


1969 - Marvin Minsky

For his central role in creating, shaping, promoting, and advancing the field of Artificial Intelligence.


2005 - Peter Naur

For fundamental contributions to programming language design and the definition of Algol 60, to compiler design, and to the art and practice of computer programming.


1975 - Allen Newell

In joint scientific efforts extending over twenty years, initially in collaboration with J. C. Shaw at the RAND Corporation, and subsequentially with numerous faculty and student collegues at Carnegie-Mellon University, Newell and co-recipient Herbert A. Simon made basic contributions to artificial intelligence, the psychology of human cognition, and list processing.


2001 - Kristen Nygaard

With Ole-Johan Dahl, for ideas fundamental to the emergence of object oriented programming, through their design of the programming languages Simula I and Simula 67.


2017 - David Patterson

For pioneering a systematic, quantitative approach to the design and evaluation of computer architectures with enduring impact on the microprocessor industry.


2011 - Judea Pearl

For fundamental contributions to artificial intelligence through the development of a calculus for probabilistic and causal reasoning.


1966 - A. Perlis

For his influence in the area of advanced programming techniques and compiler construction.


1996 - Amir Pnueli

For seminal work introducing temporal logic into computing science and for outstanding contributions to program and system verification.


1976 - Michael Rabin

Along with Dana S. Scott, for their joint paper "Finite Automata and Their Decision Problem," which introduced the idea of nondeterministic machines, which has proved to be an enormously valuable concept. Their (Scott & Rabin) classic paper has been a continuous source of inspiration for subsequent work in this field.


1994 - Raj Reddy

For pioneering the design and construction of large scale artificial intelligence systems, demonstrating the practical importance and potential commercial impact of artificial intelligence technology.


1983 - Dennis Ritchie

With Ken Thompson, for their development of generic operating systems theory and specifically for the implementation of the UNIX operating system.


2002 - Ronald Rivest

Together with Leonard M. Adleman and Adi Shamir, for their ingenious contribution to making public-key cryptography useful in practice.


1976 - Dana Scott

Along with Michael O. Rabin, for their joint paper "Finite Automata and Their Decision Problem," which introduced the idea of nondeterministic machines, which has proved to be an enormously valuable concept. Their (Scott & Rabin) classic paper has been a continuous source of inspiration for subsequent work in this field.


2002 - Adi Shamir

Together with Leonard M. Adleman and Ronald Rivest, for their ingenious contribution to making public-key cryptography useful in practice.


2007 - Joseph Sifakis

Together with Edmund Clarke and E. Allen Emerson, for their role in developing Model-Checking into a highly effective verification technology that is widely adopted in the hardware and software industries.


1975 - Herbert Simon

In joint scientific efforts extending over twenty years, initially in collaboration with J. C. Shaw at the RAND Corporation, and subsequentially with numerous faculty and student collegues at Carnegie-Mellon University, Simon and co-recipient Allen Newell made basic contributions to artificial intelligence, the psychology of human cognition, and list processing.


1993 - Richard Stearns

With Juris Hartmanis, in recognition of their seminal paper which established the foundations for the field of computational complexity theory.


2014 - Michael Stonebraker

For fundamental contributions to the concepts and practices underlying modern database systems.


1988 - Ivan Sutherland

For his pioneering and visionary contributions to computer graphics, starting with Sketchpad, and continuing after.


1986 - Robert Tarjan

For fundamental achievements in the design and analysis of algorithms and data structures.


2009 - Charles Thacker

For the pioneering design and realization of the first modern personal computer -- the Alto at Xerox PARC -- and seminal inventions and contributions to local area networks (including the Ethernet), multiprocessor workstations, snooping cache coherence protocols, and tablet personal computers.


1983 - Kenneth Thompson

With Dennis M. Ritchie, for their development of generic operating systems theory and specifically for the implementation of the UNIX operating system.


2010 - Leslie Valiant

For transformative contributions to the theory of computation, including the theory of probably approximately correct (PAC) learning, the complexity of enumeration and of algebraic computation, and the theory of parallel and distributed computing.


1967 - Maurice Wilkes

Professor Wilkes is best known as the builder and designer of the EDSAC, the first computer with an internally stored program. Built in 1949, the EDSAC used a mercury delay line memory. He is also known as the author, with Wheeler and Gill, of a volume on "Preparation of Programs for Electronic Digital Computers" in 1951, in which program libraries were effectively introduced.


1970 - J. Wilkinson

For his research in numerical analysis to facilitiate the use of the high-speed digital computer, having received special recognition for his work in computations in linear algebra and "backward" error analysis.


1984 - Niklaus Wirth

For developing a sequence of innovative computer languages, EULER, ALGOL-W, MODULA and PASCAL. PASCAL has become pedagogically significant and has provided a foundation for future computer language, systems, and architectural research.


2000 - Andrew Yao

In recognition of his fundamental contributions to the theory of computation, including the complexity-based theory of pseudorandom number generation, cryptography, and communication complexity.

ACM Prize in Computing


Award Page


2011 - Sanjeev Arora

For contributions to computational complexity, algorithms, and optimization that have helped reshape our understanding of computation.


2013 - David Blei

For pioneering the area of topic modeling, which has had profound influence on machine learning foundations as well as industrial practice.


2014 - Dan Boneh

For ground-breaking contributions to the development of pairing-based cryptography and its application in identity-based encryption.


2009 - Eric Brewer

For his design and development of highly scalable internet services and innovations in bringing information technology to developing regions.


2012 - Jeffrey Dean

For their leadership in the science and engineering of Internet-scale distributed systems.


2016 - Alexei Efros

For groundbreaking data-driven approaches to computer graphics and computer vision.


2012 - Sanjay Ghemawat

For their leadership in the science and engineering of Internet-scale distributed systems.


2010 - Frans Kaashoek

For his landmark contributions to the structuring, robustness, scalability, and security of software systems, enabling efficient, mobile, and highly distributed applications and setting important research directions.


2017 - Dina Katabi

For creative contributions to wireless networking.


2008 - Jon Kleinberg

For his contributions to the science of networks and the World Wide Web. His work is a deep combination of social insights and mathematical reasoning.


2007 - Daphne Koller

For her work on combining relational logic and probability that allows probabilistic reasoning to be applied to a wide range of applications, including robotics, economics, and biology.


2015 - Stefan Savage

For innovative research in network security, privacy, and reliability that has taught us to view attacks and attackers as elements of an integrated technological, societal, and economic system.

ACM Charles P. "Chuck" Thacker Breakthrough in Computing Award

ACM Distinguished Service Award


Award Page


1970 - Franz Alt

His contributions to the computing community and to the ACM, as exemplified by the efforts he expended in the work of the early days of the Association, make him the most appropriate single individual to receive this first ACM Distinguished Service Award.


1973 - William Atchison

For his contributions to the computing community in a variety of ways through his involvement in computing at two major universities and as chairman of several national or international committees concerned with computer science education at all levels.


2003 - Ruzena Bajcsy

For outstanding contributions to computer science, information technology and societal systems as a researcher, educator and administrator.


1996 - Hal Berghel

For wide-ranging contributions to experimental computing and service to the computing community.


1999 - Anita Borg

For her role in creating and promoting an active, international community for women in computing.


1988 - Charles Bradshaw

In recognition of over thirty-five years of distinguished, valuable, essential, and lasting contributions and service to the gevernment, academic and professional computing community, as a computer scientist, educator, administrator, and ACM leader.


1997 - David Brandin

For his service to the technical and organizational infrastructure of the international computing community which spans more than thirty years and includes contributions to the areas of artificial intelligence, telecommunications, robotics and vision, and applied systems engineering.


1987 - Frederick Brooks

For outstanding innovations in computer architecture, including pipelining, instruction look-ahead, and cache memory.


1976 - Richard Canning

For his service to ACM, and his long and notable career in computing.


1990 - Walter Carlson

For dedicated, tireless and unflagging leadership in service to ACM, its sister societies, AFIPS and IFIP, and for seeking to foster closer intellectual, political and social ties between all the members of the information processing profession.


1975 - John Carr III

"For long and valuable service rendered to ACM and the computing community in general. His service included the presidency of ACM (1956-58) and first editor-in-chief of Computing Reviews."


2004 - Ed Coffman

For a career of distinguished contributions in service to the Computer Science community built on a foundation of distinguished scholarly contributions. Seminal contributions in time-sharing systems, networking, performance evaluation, and combinatorial optimization gave rise to founding conferences and serving on many journals. Collaborations with Soviet scientists led to extraordinary efforts on his part to assist them in the post-communist era.


2017 - Janice Cuny

For the establishment and tireless promotion of projects and resulting organizations that have nationally transformed CS education by increasing and diversifying access to high quality CS education.


1989 - Peter Denning

For outstanding service to ACM in many capacities over many years - including President, Council Member, Chairman of the Editorial Committee, Editor in Chief of Computing Surveys and Communications of the ACM, and for notable contributions to the computing profession as an author, editor and communicator.


1991 - Gerald Engel

For outstanding leadership endeavors during the past twenty years that furthered university curricula, accreditation, education computing conferences, and technical journal development, to the benefit of the entire computing community.


1981 - Aaron Finerman

For his extensive and productive participation in the management of professional society policies and operations. Dr. Finerman has been actively involved in the Space Program and other technical activities worldwide in addition to his years of service to such organizations as SHARE, AFIPS, and ACM.


1972 - George Forsythe

The citation for this award winner is not currently available.


1980 - Bernard Galler

For his service to ACM, in a number of capacities, and for his activities with the American Federation of Information Processing Societies (AFIPS).


2013 - Gerhard Goos

For their long-standing work as series editors of the Springer Lecture Notes in Computer Science (LNCS) -- under their stewardship a most important venue for disseminating innovative research in the initial decades of the field of computer science.


1974 - Saul Gorn

"For his long and valuable service to the Association and to the computing community. Dr. Gorn's many years of service to ACM include membership on the Council, 1958-62 and 1964-68, and Editorial Board, 1962-68; editor of the Standards section of Communications, 1962-68; and past chairman of the ACM Committee on Social Responsibilities 1958-59, Standards Committee 1962-68, and the Committee for the Formation of New Publications 1956-67. As a scientist and the author of numerous technical papers in computer science, Dr. Gorn has made major contributions to the development of programming languages"


2006 - Susan Graham

For service to the computing community, especially for service on national committees.


1979 - Carl Hammer

For his professional, managerial and technical contributions, both nationally and internationally.


2013 - Juris Hartmanis

For their long-standing work as series editors of the Springer Lecture Notes in Computer Science (LNCS) -- under their stewardship a most important venue for disseminating innovative research in the initial decades of the field of computer science.


1983 - Grace Hopper

For her wide-ranging, unstinting participation in the computing industry and its software technology, in government, and in the promotion of the profession.


2005 - Mary Irwin

For wide-ranging service to the computing community, especially in areas related to professional society leadership and governance.


2001 - Won Kim

For distinguished and significant service to the computer science community and ACM by initiating a Special Interest Group, developing an ACM Transaction, chairing several Special Interest Groups and serving as Editor in Chief of several ACM and IEEE publications.


2009 - Edward Lazowska

For more than two decades of wide-ranging and tireless service to the computing community, especially in advocacy at a national level.


1993 - J.A.N. Lee

For many years of dedicated service to ACM and the computing community with special contributions in the areas of computing standards, history of computing, and advancing computer science professionalism.


1995 - Doris Lidtke

For service to the computing community, especially in areas related to Computer Science Education.


1992 - Joyce Little

Her service to the broad computing community spans some twenty years and includes significant contributions to curriculum development, certification standards, vocational education and professional ethics.


1971 - J. Madden

For his service to the ACM and the computing community. Perhaps the most important was his service as executive director of the association from 1964-70. During his service as executive director, his strong influence and leadership were major contributions to the expansion of the association. His ideas are reflected in every area of the organization.


1986 - Clair Maple

For a lifetime of innovative contributions and distinguished leadership in the use of computers in higher education.


2002 - Raymond Miller

For strengthening and nurturing computer science as a profession and as a discipline. Throughout his career, departments, journal boards, technical committees, accreditation processes, curriculum revision initiatives, conferences, workshops, and numerous other professional activities have benefited from his judgment, leadership and energy.

Ray Miller has made a career of service to computer science, its institutions and professional associations, the contribution of which is only partially revealed by his becoming a Fellow of the ACM, IEEE and AAAS. He has energetically supported and nurtured the discipline, assisting in the development of an extensive variety of professional and educational bodies while, at the same time, contributing intellectually in areas such as parallel computation, switching theory and fault management.

Professor Miller spent 14 years on the ACM Publications Board bringing high standards and leadership to its mission. He edited the Journal of the ACM, and ACM Transactions on Networking, helping to raise the visibility and status of both publications. He was a founder of the Computing Sciences Accreditation Board (CSAB), serving as its initial Vice President and second President, helping, through his statesmanship, to make it a model of inter-society cooperation. Professor Miller participated in the founding and coordination of the Computer Science Board, helping to transform it from an oversight committee for computer science conferences, to an influential representative group that works energetically and effectively to advance computer science research, that is, to the present Computing Research Association (CRA).

Given the length of his beneficial career, the breadth of his intellectual and organizational service, and a span of contributions that includes theory and research, science and engineering, and academe and industry, selecting Ray Miller for this ACM Distinguished Service Award is not only judicious, but is also consistent with the highest standards of the Award. His selection is thus doubly appropriate, since high standards have provided the focus and theme of Ray Miller's career.


2007 - David Patterson

For distinguished service to ACM and the computing community, especially in the areas of education, national committees, and professional societies.


2015 - Ron Perrott

For providing vision and leadership in high-performance computing and e-science, championing new initiatives and advocating collaboration among interested groups at both national and international levels.


1982 - Anthony Ralston

For his wide range of accomplishments as an author, educator, human rights advocate, and leader of computing and information processing societies.


1984 - Saul Rosen

For his widespread, extensive and continuing service to the computing community.


1985 - Jean Sammet

For dedicated, tireless and dynamic leadership in service to ACM and the computing community; for advancing the art and science of computer programming languages and recording its history.


2016 - Leonard Shustek

For the establishment and success of the Computer History Museum, one of the world's leading institutions in exploring the history of computing and its impact on society.


1977 - Thomas Steel

"His services to the whole computing compuunity since 1955 are so many and so impressive that a simple list of all of them would run to many pages. His major services have been to ACM, ANSI (and its predecessor), IFIP, and SHARE; thus ACM is recognizing for its highest service award an individual whose service to several organizations is a testimony to his concern for many aspects of the computing field."


2012 - Mateo Valero

For extraordinary leadership of initiatives in high-performance computing research and education, including the HiPEAC European Network of Excellence and the Barcelona Supercomputing Center.


2000 - Peter Wegner

For many years of generous service to ACM and the computing community, including outstanding and inspiring leadership in publications and in charting research directions for computer science.


1978 - Eric Weiss

For a wide range of services to ACM and the computing community over a period of more than twenty years.


2008 - Telle Whitney

For significant service to the computing community, by founding and leading initiatives and institutes that have positively impacted the professional careers of women in computing.


2010 - Reinhard Wilhelm

For two decades of exceptional service as Scientific Director of Schloss Dagstuhl, a stimulating environment for advancing research in informatics.


2014 - Jeannette Wing

For her advocacy of "computational thinking," her leadership of the Computing and Information Science & Engineering directorate of the US National Science Foundation, and for drawing new and diverse audiences to the field of computer science.


2011 - William Wulf

For distinguished service to the computing and the engineering communities as Assistant Director of NSF's CISE Directorate (1988-1990) and as President of the US National Academy of Engineering (1997-2007).


2013 - Jan van Leeuwen

For their long-standing work as series editors of the Springer Lecture Notes in Computer Science (LNCS) -- under their stewardship a most important venue for disseminating innovative research in the initial decades of the field of computer science.

ACM Doctoral Dissertation Award


Award Page


2006 - Aseem Agarwala

For his dissertation, Authoring effective depictions of reality by combining multiple samples of the plenoptic function, nominated by the University of Washington.


2007 - Benny Applebaum

For his dissertation, "Cryptography in Constant Parallel Time," nominated by Technion - Israel Institute of Technology.


1995 - Sanjeev Arora

For his dissertation "Probabilistic Checking of Proofs and Hardness of Approximation Problems."


1984 - Carl Bach

For his dissertation "Extended Riemann Hypothesis (ERH)."


2016 - Peter Bailis

For his dissertation, "Coordination Avoidance in Distributed Databases," nominated by the University of California at Berkeley.


1984 - Henry Baird

For his dissertation "Model-Based Image Matching Using Location."


1998 - Hari Balakrishnan

For his dissertation "Challenges To Reliable Data Transport Over Heterogeneous Wireless Networks."


2013 - Grey Ballard

For his dissertation "Avoiding Communication in Dense Linear Algebra," nominated by the University of California, Berkeley.


2004 - Boaz Barak

For his dissertation, Non-Black-Box Techniques in Cryptography, nominated by the Weizmann Institute of Science.


1987 - Marc Brown

For his dissertation "Algorithm Animation."


1987 - John Canny

For his dissertation "The Complexity of Robot Motion Planning."


1978 - Roderic Cattell

Formalization and Automatic Derivation of Code Generators.


2000 - William Chan

For his dissertation "Symbolic Model Checking for Large Software Specifications," nominated by the University of Washington, Seattle, Washington.


1985 - Ben-Zion Chor

For his dissertation "Two Issues in Public Cryptography, RSA Bit Security and a New Knapsack Type System."


1988 - Anne Condon

For her dissertation "Computational Models of Games."


2007 - Vincent Conitzer

For his dissertation, "Computational Aspects of Preference Aggregation," nominated by Carnegie Mellon University.


1980 - Douglas Cook

The Evaluation of a Protection System.


2011 - Seth Cooper

For his dissertation, "A Framework for Scientific Discovery through Video Games," nominated by the University of Washington.


2014 - John Criswell

For his dissertation, "Secure Virtual Architecture: Security for Commodity Software Systems," nominated by the University of Illinois at Urbana-Champaign.


1991 - Asit Dan

For his dissertation "Performance Analysis of Data Sharing Environments."


2008 - Constantinos Daskalakis

For his dissertation "The Complexity of Nash Equilibria" nominated by the University of California at Berkeley.


1980 - Ruth Davis

Generating Correct Programs from Logic Specifications.


1988 - David Dill

For his dissertation "Trace Theory for Automatic Hierarchical Verification of Speed-Independent Circuits."


2003 - AnHai Doan

For his dissertation Learning to Map between Structured Representations of Data, nominated by the University of Washington.


2005 - Olivier Dousse

For his dissertation, Asymptotic Properties of Wireless Multi-hop Networks, nominated by Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (Switzerland).


2014 - John Duchi

For his dissertation, "Multiple Optimality Guarantees in Statistical Learning," nominated by the University of California at Berkeley.


1986 - Carl Ebeling

For his dissertation "All the Right Moves: A VLSI Architecture for Chess."


1985 - John Ellis

For his dissertation "Bulldog: A Compiler for VLIW Architecture."


2000 - Michael Ernst

For his dissertation Dynamically Discovering Likely Program Invariants, nominated by the University of Washington, Seattle, Washington.


2013 - Sanjam Garg

For his dissertation "Candidate Multilinear Maps," nominated by the University of California, Los Angeles.


1990 - Hector Geffner

For his dissertation "Default Reasoning: Casual and Conditional Theories."


2009 - Craig Gentry

For his dissertation "A Fully Homomorphic Encryption Scheme," nominated by Stanford University.


2017 - Mohsen Ghaffari

For his dissertation, "Improved Distributed Algorithms for Fundamental Graph Problems," nominated by the Massachusetts Institute of Technology.


2013 - Shayan Gharan

For his dissertation "New Rounding Techniques for the Design and Analysis of Approximation Algorithms," nominated by Stanford University.


1991 - Garth Gibson

For his dissertation "Redundant Disk Arrays: Reliable, Parallel Secondary Storage."


2012 - Shyamnath Gollakota

For his dissertation, "Embracing Interference in Wireless Systems," nominated by the Massachusetts Institute of Technology.


1987 - Leslie Greengard

For his dissertation "The Rapid Evaluation of Potential Fields in Particle Systems."


2009 - Haryadi Gunawi

For his dissertation "Towards Reliable Storage Systems," nominated by the University of Wisconsin - Madison.


2002 - Venkatesan Guruswami

For his dissertation, List Decoding of Error-Correcting Codes, nominated by MIT.


2016 - Haitham Hassanieh

For his dissertation, "The Sparse Fourier Transform: Theory & Practice," nominated by the Massachusetts Institute of Technology.


2012 - Peter Hawkins

For his dissertation, "Data Representation Synthesis," nominated by Stanford University.


1990 - David Heckerman

For his dissertation "Probabilistic Similarity Networks."


1983 - Ellen Hildreth

http://www.acm.org/awards/dd_citation/198352.html


1985 - William Hillis

For his dissertation "The Connection Machine."


2008 - Derek Hoiem

For his dissertation "Seeing the World behind the Image: Spatial Layout for 3D Scene Understanding" nominated by Carnegie Mellon University.


2004 - Ramesh Johari

For his dissertation, Efficiency Loss in Market Mechanisms for Resource Allocation, nominated by the Massachusetts Institute of Technology.


1983 - Steven Johnson

For his dissertation "Synthesis of Digital Systems from Recursion Equations."


1988 - Mauricio Karchmer

For his dissertation "Communication Complexity - A New Approach to Circuit Depth."


1994 - David Karger

For his dissertation "Random Sampling in Graph Optimization Problems."


2003 - Dina Katabi

For her dissertation, Decoupling Congestion Control from the Bandwidth Allocation Policy and its Application to High Bandwidth-Delay Product Networks, nominated by the Massachusetts Institute of Technology.


1984 - Manolis Katevenis

For his dissertation "Reduced Instruction Set Computer Architecture for VLSI."


2008 - Sachin Katti

For his dissertation "Network Coded Wireless Architecture" nominated by the Massachusetts Institute of Technology."


1989 - Michael Kearns

For his dissertation "The Computational Complexity of Machine Learning."


2003 - Subhash Khot

For his dissertation, New Techniques for Probabilistically Checkable Proofs and Inapproximability Results, nominated by Princeton University.


1989 - Joe Killian

Series Winner

For his dissertation "Uses of Randomness in Algorithms and Protocols."


1993 - James Kistler

For his dissertation "Disconnected Operation in a Distributed File System."


1984 - James Korein

For his dissertation "A Geometric Investigation of Reach."


1980 - Lawrence Larson

Use of Decision Tables in Multi-Processing Environments.


1982 - Charles Leiserson

For his dissertation "Area-Efficient VLSI Computation."


2005 - Ben Liblit

For his dissertation, Cooperative Bug Isolation, nominated by the University of California, Berkeley.


2007 - Yan Liu

For her dissertation, "Conditional Graphical Models for Protein Structure Prediction," nominated by Carnegie Mellon University.


1991 - Carsten Lund

For his dissertation "The Power of Interaction."


2011 - Aleksander Madry

For his dissertation "From Graphs to Matrices, and Back: New Techniques for Graph Algorithms," nominated by the Massachusetts Institute of Technology.


1997 - Steven McCanne

For his dissertation "Scalable Compression and Transmission of Internet Multicast Video."


1992 - Kenneth McMillan

For his dissertation "Symbolic Model Checking, An approach to the State Explosion Problem."


2002 - Robert Miller

For his dissertation, Lightweight Structure in Text, nominated by the Carnegie Mellon University.


2015 - Siavash Mirarab

For his dissertation, "Novel scalable approaches for multiple sequence alignment and phylogenomic reconstruction," nominated by the University of Texas at Austin.


2017 - Stefanie Mueller

For her dissertation, "Interacting with Personal Fabrication Devices," nominated by the Hasso Plattner Institute.


1986 - Ketan Mulmuley

For his dissertation "Full Abstraction and Semantic Equivalence."


1993 - Pandu Nayak

For his dissertation "Automated Modeling of Physical Systems."


2006 - Yi-Ren Ng

For his dissertation Digital Light Field Photography, nominated by Stanford University.


1990 - Noam Nissan

For his dissertation "Using Hard Problems to Create Pseudorandom Generators."


2001 - Robert O'Callahan

For his dissertation, Generalized Aliasing as a Basis for Program Analysis Tools, nominated by Carnegie Mellon University.


2010 - Bryan Parno

For his dissertation,"Trust Extension as a Mechanism for Secure Code on Commodity Computers," nominated by Carnegie Mellon University.


2009 - Andre Platzer

For his dissertation ,"Differential Dynamic Logics: Automated Theorem Proving for Hybrid Systems," nominated by the University of Oldenburg, Germany.


1994 - T.V. Raman

For his dissertation "Audio System for Technical Readings."


2016 - Veselin Raychev

For his dissertation, "Learning from Large Codebases," nominated by ETH Zurich.


1983 - Thomas Reps

For his dissertation "Generating Language-Based Environments."


1992 - Mendel Rosenblum

For his dissertation "The Design and Implementation of a Log-structured File System."


2002 - Tim Roughgarden

For his dissertation, Selfish Routing, nominated by Cornell University.


2017 - Aviad Rubinstein

For his dissertation, "Hardness of Approximation Between P and NP," nominated by the University of California, Berkeley.


1989 - Vijay Saraswat

For his dissertation "Concurrent Constraint Programming Languages."


1991 - Robert Schapire

For his dissertation "The Design and Analysis of Efficient Learning Algorithms."


2015 - Julian Shun

For his dissertation, "Shared-Memory Parallelism Can Be Simple, Fast, and Scalable," nominated by Carnegie Mellon University.


2015 - Aaron Sidford

For his dissertation, "Iterative Methods, Combinatorial Optimization, and Linear Programming Beyond the Universal Barrier," nominated by Massachusetts Institute of Technology.


1980 - Jacob Slonim

Generalized Distributed Information Management Architecture (GDIMA).


2009 - Keith Snavely

For his dissertation ,"Scene Reconstruction and Visualization from Internet Photo Collections," nominated by the University of Washington.


2010 - Benjamin Snyder

For his dissertation,"Unsupervised Multilingual Learning," nominated by the Massachusetts Institute of Technology.


1995 - Daniel Spielman

For his dissertation "Computationally Efficient Error-Correcting Codes and Holographic Proofs."


2011 - David Steurer

For his dissertation "On the Complexity of Unique Games and Graph Expansion," nominated by Princeton University.


2001 - Ion Stoica

For his dissertation, Stateless Core: A Scalable Approach for Quality of Service, nominated by Carnegie Mellon University.


1993 - Madhu Sudan

For his dissertation "Efficient Checking of Polynomials and Proofs and the Hardness of Approximation Problems."


1986 - Johan Torkel Hastad

For his dissertation "Computational Limitations for Small Depth Circuits."


1996 - Xiaoyuan Tu

For her dissertation "Artificial Animals for Computer Animation: Biomechanics, Locomotion, Perception, and Behavior."


1986 - David Ungar

For his dissertation "The Design and Evaluation of a High-Performance Smalltalk System."


1978 - Joseph Urban

A Specification Language and Its Processor.


2000 - Salil Vadhan

For his dissertation "A Study of Statistical Zero-Knowledge Proofs," nominated by MIT.


2012 - Gregory Valiant

For his dissertation, "Algorithmic Approaches to Statistical Questions," nominated by the University of California, Berkeley.


2001 - David Wagner

For his dissertation, Static Analysis and Computer Security, nominated by the University of California at Berkeley.


1996 - Carl Waldspurger

For his dissertation "Lottery and Stride Scheduling: Flexible Proportional-Share Resource Management."


2004 - Emmett Witchel

For his dissertation, Mondriaan Memory Protection, nominated by the Massachusetts Institute of Technology.


2007 - Sergey Yekhanin

For his dissertation, "Locally Decodable Codes and Private Information Retrieval Schemes," nominated by the Massachusetts Institute of Technology.


2014 - Matei Zaharia

For his dissertation, "An Architecture for Fast and General Data Processing on Large Clusters," nominated by the University of California at Berkeley.


1999 - Dieter van Melkebeek

For his dissertation, "Randomness and Completeness in Computational Complexity."

ACM-IEEE CS Eckert-Mauchly Award


Award Page


1987 - Gene Amdahl

For outstanding innovations in computer architecture, including pipelining, instruction look-ahead, and cache memory.


2012 - Algirdas Avizienis

For fundamental contributions to fault-tolerant computer architecture and computer arithmetic.


1979 - Robert Barton

For his outstanding contributions in basing the design of computing systems on the hierarchical nature of programs and their data.


1990 - Kenneth Batcher

For contributions to parallel computer architecture, both for pioneering theories in interconnection networks and for the pioneering implementations of parallel computers.


1982 - C Bell

For his contributions to designing and understanding computer systems: for his contributions in the formation of the minicomputer; for the creation of the first commercial, interactive timesharing computer; for pioneering work in the field of hardware description languages; for co-authoring classic computer books and co-founding a computer museum.


2004 - Frederick Brooks

"For the definition of computer architecture and contributions to the concept of computer families and to the principles of instruction set design; for seminal contributions in instruction sequencing, including interrupt systems and execute instructions; and for contributions to the IBM 360 instruction set architecture."


1981 - Wesley Clark

For contributions to the early development of the minicomputer and the multiprocessor, and for continued contributions over 25 years that have found their way into computer networks, modular computers, and personal computers.


1985 - John Cocke

For contributions to high performance computer architecture through lookahead, parallelism and pipeline utilization, and to reduced instruction set computer architecture through the exploitation of hardware-software tradeoffs and compiler optimization.


2005 - Robert Colwell

"For outstanding achievements in the design and implementation of industry-changing microarchitectures, and for significant contributions to the RISC/CISC architecture debate."


1986 - Harvey Cragon

For major contributions to computer architecture and for pioneering the application of integrated circuits for computer purposes. For serving as architect of the Texas Instruments scientific computerand for playing a leading role in many other computing developments in that company.


1995 - John Crawford

In recognition of your impact on the computer industry through your development of microprocessor technology.


1989 - Seymour Cray

For a career of achievements that have advanced supercomputing design.


2010 - William Dally

For outstanding contributions to the architecture of interconnection networks and parallel computers.


2000 - Edward Davidson

For his seminal contributions to the design, implementation, and performance evaluation of high performance pipelines and multiprocessor systems.


1984 - Jack Dennis

For contributions to the advancement of combined hardware and software design through innovations in data flow architectures.


2018 - Susan Eggers

For outstanding contributions to simultaneous multithreaded processor architectures and multiprocessor sharing and coherency.


2009 - Joel Emer

For pioneering contributions to performance analysis and modeling methodologies; for design innovations in several significant industry microprocessors; and for deftly bridging research and development, academia and industry.


2003 - Joseph Fisher

In recognition of 25 years of seminal contributions to instruction-level parallelism, pioneering work on VLIW architectures, and the formulation of the Trace Scheduling compilation technique.


1992 - Michael Flynn

For his important and seminal contributions to processor organization and classification, computer arithmetic and performance evaluation.


2013 - James Goodman

For pioneering contributions to the architecture of shared-memory multiprocessors.


2001 - John Hennessy

For being the founder and chief architect of the MIPS Computer Systems and contributing to the development of the landmark MIPS R2000 microprocessor.


2015 - Norman Jouppi

For pioneering contributions to the design and analysis of high-performance processors and memory systems.


1983 - Tom Kilburn

For major seminal contributions to computer architecture spanning a period of three decades. For establishing a tradition of collaboration between university and industry which demands the mutual understanding of electronics technology and abstract programming concepts.


1993 - David Kuck

For his impact on the field of supercomputing, including his work in shared memory multiprocessing, clustered memory hierarchies, compiler technology, and application/library tuning.


2014 - Trevor Mudge

For pioneering contributions to low-power computer architecture and its interaction with technology.


1996 - Yale Patt

For important contributions to instruction level parallelism and superscalar processor design.


2008 - David Patterson

For seminal contributions to RISC microprocessor architectures, RAID storage systems design, and reliable computing, and for leadership in education and in disseminating academic research results into successful industrial products.


2006 - James Pomerene

For pioneering innovations in computer architecture, including early concepts in cache, reliable memories, pipelining and branch prediction, for the design of the IAS computer and for the design of the Harvest supercomputer.


2002 - Bantwal Rau

For pioneering contributions to statically-scheduled instruction-level parallel processors and their compilers.


1988 - Daniel Siewiorek

For outstanding contributions in parallel computer architecture, reliability, and computer architecture education.


1991 - Burton Smith

For pioneering work in the design and implementation of scalable shared memory multiprocessors.


1999 - James Smith

For fundamental contributions to high performance microarchitecture, including saturating counters for branch prediction, reorder buffers for precise exceptions, decoupled access/execute architectures, and vector supercomputer organization, memory, and interconnects.


2011 - Gurindar Sohi

For pioneering widely used micro-architectural techniques for instruction-level parallelism.


2017 - Charles Thacker

For pioneering contributions to the design and development of personal computer architecture including the Xerox Alto, the first tablet computers, and cache coherence protocols.


1994 - James Thornton

For his pioneering work on high performance processors; for inventing the "scoreboard" for instruction issue; and for fundamental contributions to vector supercomputing.


1997 - Robert Tomasulo

For the ingenious Tomasulo's algorithm, which enabled out-of-order execution processors to be implemented.


2007 - Mateo Valero

For extraordinary leadership in building a world class computer architecture research center, for seminal contributions in the areas of vector computing and multithreading, and for pioneering basic new approaches to instruction-level parallelism.


1998 - T. Watanabe

For contributions to the architectural design of supercomputers with multiple/parallel vector pipelines and programmable vector caches.


2016 - Uri Weiser

For leadership and pioneering industry and academic work in high performance processors and multimedia architectures.


1980 - Maurice Wilkes

For major contributions to computer architecture over three decades including notable achievements in developing a working stored-program computer, formulation of the basic principles of microprogramming, early research on cache memories, and recent studies in distributed computation.

ACM Gordon Bell Prize


Award Page


2013 - Nikolaus Adams

For "11 PFLOP/s Simulations of Cloud Cavitation Collapse."


2008 - Gonzalo Alvarez


2009 - Rajapopal Ananthanarayanan

The Cat is Out of the Bag: Cortical Simulations with 109 Neurons, 1013 Synapses


2016 - Yulong Ao

For 10M-Core Scalable Fully-Implicit Solver for Nonhydrostatic Atmospheric Dynamics


2011 - Takayuki Aoki

For "Peta-scale Phase-Field Simulation for Dendritic Solidification on the TSUBAME 2.0 Supercomputer."


2006 - Vernon Austel


2008 - David Bailey


2014 - Joseph Bank

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2014 - Brannon Batson

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2015 - Costas Bekas

An Extreme-Scale Implicit Solver for Complex PDEs: Highly Heterogeneous Flow in Earth's Mantle


2011 - Massimo Bernaschi

For "Petaflop biofluidics simulations on a two million core system"


2013 - Adam Bertsch

For "11 PFLOP/s Simulations of Cloud Cavitation Collapse."


2006 - Gyan Bhanot


2010 - George Biros

For "Petascale Direct Numerical Simulation of Blood Flow on 200K Cores and Heterogeneous Architectures"


2011 - Mauro Bisson

For "Petaflop biofluidics simulations on a two million core system"


2006 - Matt Blumrich


2011 - Taisuke Boku

For "First principles calculation of electronic states of a silicon nanowire with 100,000 atoms on the K computer."


2009 - Kevin Bowers

Millesecond-Scale Molecular Dynamics Simulations on Anton


2011 - Timothy Boykin

For "Atomistic nanoelectronics device engineering with sustained performance up to 1.44 Pflops"


2009 - Gregory Brown

A Scalable Method for Ab Initio Computation of Free Energies in Nanoscale Systems


2014 - J. Butts

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2007 - Kyle Caspersen


2010 - Aparna Chandramowlishwaran

For "Petascale Direct Numerical Simulation of Blood Flow on 200K Cores and Heterogeneous Architectures"


2014 - Jack Chao

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2017 - Bingwei Chen

For 18.9-Pflops Nonlinear Earthquake Simulation on Sunway TaihuLight: Enabling Depiction of 18-Hz and 8-Meter Scenarios


2006 - Dong Chen


2017 - Xiaofei Chen

For 18.9-Pflops Nonlinear Earthquake Simulation on Sunway TaihuLight: Enabling Depiction of 18-Hz and 8-Meter Scenarios


2009 - Edmond Chow

Millisecond-Scale Molecular Dynamics Simulations on Anton


2018 - Sharlee Climer

For Attacking the Opioid Epidemic: Determining the Epistatic and Pleiotropic Genetic Architectures for Chronic Pain and Opioid Addiction


2015 - Alessandro Curioni

An Extreme-Scale Implicit Solver for Complex PDEs: Highly Heterogeneous Flow in Earths Mantle


2008 - Eduardo D'Azevedo


2006 - Bronis De Supinski


2014 - Martin Deneroff

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2018 - Jack Deslippe

For Exascale Deep Learning for Climate Analytics


2006 - Erik Draeger


2014 - Ron Dror

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2009 - Michael Eastwood

Millisecond-Scale Molecular Dynamics Simulations on Anton


2010 - Adolfo Eguiluz

For "Toward First Principles Electronic Structure Simulations of Excited States and Strong Correlations in Nano and Materials Science"


2009 - Markus Eisenbach

A Scalable Method for Ab Initio Computation of Free Energies in Nanoscale Systems


2011 - Toshio Endo

For "Peta-scale Phase-Field Simulation for Dendritic Solidification on the TSUBAME 2.0 Supercomputer."


2009 - Steven Esser

The Cat is Out of the Bag: Cortical Simulations with 109 Neurons, 1013 Synapses


2014 - Amos Even

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2018 - Kjiersten (Kirsten) Fagnan

For Attacking the Opioid Epidemic: Determining the Epistatic and Pleiotropic Genetic Architectures for Chronic Pain and Opioid Addiction


2006 - Noriyuki Fatatsugi


2018 - Massimiliano Fatica

For Exascale Deep Learning for Climate Analytics


2011 - Massimiliano Fatica

For "Petaflop biofluidics simulations on a two million core system"


2011 - Dimitry Fedosov

For "A new computational paradigm in multiscale simulations: Application to brain-blood flow."


2014 - Christopher Fenton

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2011 - Wolfgang Fichtner

For "Atomistic nanoelectronics device engineering with sustained performance up to 1.44 Pflops"


2014 - Anthony Forte

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2006 - Franz Franchetti


2017 - Haohuan Fu

For 18.9-Pflops Nonlinear Earthquake Simulation on Sunway TaihuLight: Enabling Depiction of 18-Hz and 8-Meter Scenarios


2006 - Shigenori Fujikawa


2013 - Scott Futral

For "11 PFLOP/s Simulations of Cloud Cavitation Collapse."


2014 - Joseph Gagliardo

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2016 - Lin Gan

For 10M-Core Scalable Fully-Implicit Solver for Nonhydrostatic Atmospheric Dynamics


2006 - Alan Gara


2015 - Omar Ghattas

An Extreme-Scale Implicit Solver for Complex PDEs: Highly Heterogeneous Flow in Earth's Mantle


2006 - Mark Giampapa


2014 - Gennette Gill

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2007 - James Glosli


2014 - Brian Greskamp

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2011 - Leopold Grinberg

For "A new computational paradigm in multiscale simulations: Application to brain-blood flow."


2014 - J.P. Grossman

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2006 - John Gunnels


2007 - John Gunnels


2015 - Michael Gurnis

An Extreme-Scale Implicit Solver for Complex PDEs: Highly Heterogeneous Flow in Earth's Mantle


2006 - Francois Gygi


2013 - Panagiotis Hadjidoukas

For "11 PFLOP/s Simulations of Cloud Cavitation Collapse."


2010 - Tsuyoshi Hamada

For "190 TFlops Astrophysical N-body Simulation on a Cluster of GPUs"


2011 - Yukihiro Hasegawa

For "First principles calculation of electronic states of a silicon nanowire with 100,000 atoms on the K computer."


2017 - Conghui He

For 18.9-Pflops Nonlinear Earthquake Simulation on Sunway TaihuLight: Enabling Depiction of 18-Hz and 8-Meter Scenarios


2006 - Philip Heidelberger


2013 - Babak Hejazialhosseini

For "11 PFLOP/s Simulations of Cloud Cavitation Collapse."


2006 - Ryutaro Himeno


2014 - C. Richard Ho

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2018 - Michael Houston

For Exascale Deep Learning for Climate Analytics


2009 - Doug Ierardi

Millisecond-Scale Molecular Dynamics Simulations on Anton


2014 - Douglas Ierardi

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2006 - Mitsuru Ikei


2015 - Yves Ineichen

An Extreme-Scale Implicit Solver for Complex PDEs: Highly Heterogeneous Flow in Earth's Mantle


2011 - Joseph Insley

For "A new computational paradigm in multiscale simulations: Application to brain-blood flow."


2015 - Tobin Isaac

An Extreme-Scale Implicit Solver for Complex PDEs: Highly Heterogeneous Flow in Earth's Mantle


2014 - Lev Iserovich

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2012 - Tomoaki Ishiyama

For "4.45 Pflops Astrophysical N-Body Simulation on K Computer - The Gravitational Trillion-Body Problem"


2011 - Junichi Iwata

For "First principles calculation of electronic states of a silicon nanowire with 100,000 atoms on the K computer."


2018 - Daniel Jacobson

For Attacking the Opioid Epidemic: Determining the Epistatic and Pleiotropic Genetic Architectures for Chronic Pain and Opioid Addiction


2018 - Wayne Joubert

For Attacking the Opioid Epidemic: Determining the Epistatic and Pleiotropic Genetic Architectures for Chronic Pain and Opioid Addiction


2018 - Amy Justice

For Attacking the Opioid Epidemic: Determining the Epistatic and Pleiotropic Genetic Architectures for Chronic Pain and Opioid Addiction


2018 - David Kainer

For Attacking the Opioid Epidemic: Determining the Epistatic and Pleiotropic Genetic Architectures for Chronic Pain and Opioid Addiction


2011 - George Karniadakis

For "A new computational paradigm in multiscale simulations: Application to brain-blood flow."


2008 - Paul Kent


2014 - Daniel Killebrew

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2009 - John Klepeis

Millisecond-Scale Molecular Dynamics Simulations on Anton


2011 - Gerhard Klimeck

For Atomistic nanoelectronics device engineering with sustained performance up to 1.44 Pflops


2006 - Takahiro Koishi


2013 - Petros Koumoutsakos

For "11 PFLOP/s Simulations of Cloud Cavitation Collapse."


2010 - Anton Kozhevnikov

For "Toward First Principles Electronic Structure Simulations of Excited States and Strong Correlations in Nano-and Materials Science"


2006 - Stefan Kral


2011 - Kalyan Kumaran

For "A new computational paradigm in multiscale simulations: Application to brain-blood flow."


2011 - Motoyoshi Kurokawa

For "First principles calculation of electronic states of a silicon nanowire with 100,000 atoms on the K computer."


2018 - Thorsten Kurth

For Exascale Deep Learning for Climate Analytics


2014 - Jeffrey Kuskin

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2009 - Jeffrey Larkin

A Scalable Method for Ab Initio Computation of Free Energies in Nanoscale Systems


2014 - Richard Larson

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2010 - Ilya Lashuk

For "Petascale Direct Numerical Simulation of Blood Flow on 200K Cores and Heterogeneous Architectures"


2014 - Timothy Layman

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2008 - Byounghak Lee


2014 - Li-Siang Lee

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2014 - Adam Lerer

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2008 - John Levesque


2014 - Chester Li

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2009 - Kresten Lindorff-Larsen

Millisecond-Scale Molecular Dynamics Simulations on Anton


2016 - Fangfang Liu

For 10M-Core Scalable Fully-Implicit Solver for Nonhydrostatic Atmospheric Dynamics


2017 - Weiguo Liu

For 18.9-Pflops Nonlinear Earthquake Simulation on Sunway TaihuLight: Enabling Depiction of 18-Hz and 8-Meter Scenarios


2006 - Juergen Lorenz


2018 - Nathan Luehr

For Exascale Deep Learning for Climate Analytics


2011 - Mathieu Luisier

For "Atomistic nanoelectronics device engineering with sustained performance up to 1.44 Pflops"


2014 - Kenneth Mackenzie

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2018 - Ankur Mahesh

Exascale Deep Learning for Climate Analytics


2008 - Thomas Maier


2012 - Junichiro Makino

For "4.45 Pflops Astrophysical N-Body Simulation on K Computer - The Gravitational Trillion-Body Problem"


2010 - Dhairya Malhotra

For "Petascale Direct Numerical Simulation of Blood Flow on 200K Cores and Heterogeneous Architectures"


2015 - A. Cristiano I. Malossi

An Extreme-Scale Implicit Solver for Complex PDEs: Highly Heterogeneous Flow in Earth's Mantle.


2009 - Paul Maragakis

Millisecond-Scale Molecular Dynamics Simulations on Anton


2011 - Naoya Maruyama

For "Peta-scale Phase-Field Simulation for Dendritic Solidification on the TSUBAME 2.0 Supercomputer."


2011 - Satoshi Matsuoka

For "Peta-scale Phase-Field Simulation for Dendritic Solidification on the TSUBAME 2.0 Supercomputer."


2008 - Don Maxwell


2011 - Simone Melchionna

For "Petaflop biofluidics simulations on a two million core system"


2008 - Jeremy Meredith


2008 - Juan Meza


2011 - Kazuo Minami

For "First principles calculation of electronic states of a silicon nanowire with 100,000 atoms on the K computer."


2009 - Dharmendra Modha

The Cat is Out of the Bag: Cortical Simulations with 109 Neurons, 1013 Synapses


2014 - Shark Mok

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2010 - Logan Moon

For "Petascale Direct Numerical Simulation of Blood Flow on 200K Cores and Heterogeneous Architectures"


2014 - Mark Moraes

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2011 - Vitali Morozov

For "A new computational paradigm in multiscale simulations: Application to brain-blood flow."


2018 - Mayur Mudigonda

For Exascale Deep Learning for Climate Analytics


2014 - Rolf Mueller

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2009 - Tetsu Narumi

42 Tflops Hierarchical N-body Simulations on GPUs with Applications in both Astrophysics and Turbulence


2009 - Donald Nicholson

A Scalable Method for Ab Initio Computation of Free Energies in Nanoscale Systems


2012 - Keigo Nitadori

For "4.45 Pflops Astrophysical N-Body Simulation on K Computer - The Gravitational Trillion-Body Problem"


2014 - Larry Nociolo

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2011 - Akira Nukada

For "Peta-scale Phase-Field Simulation for Dendritic Solidification on the TSUBAME 2.0 Supercomputer."


2009 - Kiyoshi Oguri

42 Tflops Hierarchical N-body Simulations on GPUs with Applications in both Astrophysics and Turbulence


2006 - Yousuke Ohno


2006 - Noriaki Okimoto


2011 - Atsushi Oshiyama

For "First principles calculation of electronic states of a silicon nanowire with 100,000 atoms on the K computer."


2011 - Michael Papka

For A new computational paradigm in multiscale simulations: Application to brain-blood flow.


2014 - Jon Peticolas

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2018 - Everett Phillips

For Exascale Deep Learning for Climate Analytics


2009 - Stefano Piana

Millesecond-Scale Molecular Dynamics Simulations on Anton


2018 - Mr Prabhat

For Exascale Deep Learning for Climate Analytics


2014 - Terry Quan

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2010 - Abtin Rahimian

For "Petascale Direct Numerical Simulation of Blood Flow on 200K Cores and Heterogeneous Architectures"


2014 - Daniel Ramot

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2007 - David Richards


2018 - Joshua Romero

For Exascale Deep Learning for Climate Analytics


2013 - Diego Rossinelli

For "11 PFLOP/s Simulations of Cloud Cavitation Collapse."


2007 - Robert Rudd


2015 - Johann Rudi

An Extreme-Scale Implicit Solver for Complex PDEs: Highly Heterogeneous Flow in Earth's Mantle.


2006 - Valentina Salapura


2014 - John Salmon

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2010 - Rahul Sampath

For "Petascale Direct Numerical Simulation of Blood Flow on 200K Cores and Heterogeneous Architectures"


2014 - Daniele Scarpazza

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2014 - U. Schafer

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2013 - Steffen Schmidt

For "11 PFLOP/s Simulations of Cloud Cavitation Collapse."


2010 - Thomas Schulthess

For "Toward First Principles Electronic Structure Simulations of Excited States and Strong Correlations in Nano- and Materials Science"


2006 - Martin Schulz


2006 - James Sexton


2008 - Hongzhang Shan


2009 - Yibing Shan

Millesecond-Scale Molecular Dynamics Simulations on Anton


2014 - David Shaw

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2011 - Takashi Shimokawabe

For "Peta-scale Phase-Field Simulation for Dendritic Solidification on the TSUBAME 2.0 Supercomputer."


2011 - Fumiyoshi Shoji

For "First principles calculation of electronic states of a silicon nanowire with 100,000 atoms on the K computer."


2010 - Aashay Shringarpure

For "Petascale Direct Numerical Simulation of Blood Flow on 200K Cores and Heterogeneous Architectures"


2014 - Naseer Siddique

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2009 - Horst Simon

The Cat is Out of the Bag: Cortical Simulations with 109 Neurons, 1013 Synapses


2014 - Christopher Snyder

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2006 - Ron Soltz


2014 - Jochen Spengler

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2015 - Peter Staar

An Extreme-Scale Implicit Solver for Complex PDEs: Highly Heterogeneous Flow in Earth's Mantle.


2015 - Georg Stadler

An Extreme-Scale Implicit Solver for Complex PDEs: Highly Heterogeneous Flow in Earth's Mantle


2007 - Frederick Streitz


2008 - Erich Strohmaier


2011 - Suro Succi

For "Petaflop biofluidics simulations on a two million core system"


2006 - Atsushi Suenaga


2008 - Michael Summers


2009 - Makoto Taiji

42 Tflops Hierarchical N-body Simulations on GPUs with Applications in both Astrophysics and Turbulence


2011 - Daisuke Takahashi

For "First principles calculation of electronic states of a silicon nanowire with 100,000 atoms on the K computer."


2011 - Tomohiro Takaki

For "Peta-scale Phase-Field Simulation for Dendritic Solidification on the TSUBAME 2.0 Supercomputer."


2014 - Ping Tang

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2014 - Michael Theobald

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2014 - Horia Toma

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2014 - Brian Towles

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2018 - Sean Treichler

For Exascale Deep Learning for Climate Analytics


2011 - Miwako Tsuji

For "First principles calculation of electronic states of a silicon nanowire with 100,000 atoms on the K computer."


2006 - Christoph Ueberhuber


2011 - Atsuya Uno

For "First principles calculation of electronic states of a silicon nanowire with 100,000 atoms on the K computer."


2010 - Shravan Veerapaneni

For "Petascale Direct Numerical Simulation of Blood Flow on 200K Cores and Heterogeneous Architectures"


2010 - Jeffrey Vetter

For "Petascale Direct Numerical Simulation of Blood Flow on 200K Cores and Heterogeneous Architectures"


2014 - Benjamin Vitale

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2006 - Pavlos Vranas


2010 - Richard Vuduc

For "Petascale Direct Numerical Simulation of Blood Flow on 200K Cores and Heterogeneous Architectures"


2016 - Lanning Wang

For 10M-Core Scalable Fully-Implicit Solver for Nonhydrostatic Atmospheric Dynamics


2008 - Lin-Wang Wang


2014 - Stanley Wang

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2016 - Xinliang Wang

For 10M-Core Scalable Fully-Implicit Solver for Nonhydrostatic Atmospheric Dynamics


2017 - Yin Wanwang

For 18.9-Pflops Nonlinear Earthquake Simulation on Sunway TaihuLight: Enabling Depiction of 18-Hz and 8-Meter Scenarios


2018 - Deborah Weighill

For Attacking the Opioid Epidemic: Determining the Epistatic and Pleiotropic Genetic Architectures for Chronic Pain and Opioid Addiction


2016 - Ping Xu

For 10M-Core Scalable Fully-Implicit Solver for Nonhydrostatic Atmospheric Dynamics


2017 - Wei Xue

For 18.9-Pflops Nonlinear Earthquake Simulation on Sunway TaihuLight: Enabling Depiction of 18-Hz and 8-Meter Scenarios


2011 - Akinori Yamanaka

For "Peta-scale Phase-Field Simulation for Dendritic Solidification on the TSUBAME 2.0 Supercomputer."


2006 - Ryoko Yanai


2016 - Chao Yang

For 10M-Core Scalable Fully-Implicit Solver for Nonhydrostatic Atmospheric Dynamics


2017 - Guangwen Yang

For 18.9-Pflops Nonlinear Earthquake Simulation on Sunway TaihuLight: Enabling Depiction of 18-Hz and 8-Meter Scenarios


2009 - Kenji Yasuoka

42 Tflops Hierarchical N-body Simulations on GPUs with Applications in both Astrophysics and Turbulence


2017 - Zekun Yin

For 18.9-Pflops Nonlinear Earthquake Simulation on Sunway TaihuLight: Enabling Depiction of 18-Hz and 8-Meter Scenarios


2011 - Mitsuo Yokokawa

For "First principles calculation of electronic states of a silicon nanowire with 100,000 atoms on the K computer."


2009 - Rio Yokota

42 Tflops Hierarchical N-body Simulations on GPUs with Applications in both Astrophysics and Turbulence


2016 - Hongtao You

For 10M-Core Scalable Fully-Implicit Solver for Nonhydrostatic Atmospheric Dynamics


2014 - Cliff Young

For Anton 2: Raising the Bar for Performance and Programmability in a Special-Purpose Molecular Dynamics Supercomputer


2017 - Wenqiang Zhang

For 18.9-Pflops Nonlinear Earthquake Simulation on Sunway TaihuLight: Enabling Depiction of 18-Hz and 8-Meter Scenarios


2017 - Zhenguo Zhang

For 18.9-Pflops Nonlinear Earthquake Simulation on Sunway TaihuLight: Enabling Depiction of 18-Hz and 8-Meter Scenarios


2008 - Zhengji Zhao


2016 - Weinim Zheng

For 10M-Core Scalable Fully-Implicit Solver for Nonhydrostatic Atmospheric Dynamics


2009 - Chenggang Zhou

A Scalable Method for Ab Initio Computation of Free Energies in Nanoscale Systems


2010 - Denis Zorin

For "Petascale Direct Numerical Simulation of Blood Flow on 200K Cores and Heterogeneous Architectures"


2018 - mike matheson

For Exascale Deep Learning for Climate Analytics

ACM Grace Murray Hopper Award


Award Page


1974 - George Baird

For his successful development and implementation of the Navy's COBOL Compiler Validation System.


1973 - Lawrence Breed

For their work in the design and implementation of APL/360, setting new standards in simplicity, efficiency, reliability and response time for interactive systems.


1981 - Daniel Bricklin

For his contributions to personal computing and, in particular, to the design of VisCalc. Brickin's efforts in the development of the "Visual Calculator" provide "the excellence and elegance that ACM seeks to sustain through such activities as the Awards program.


2012 - Martin Casado

For his work creating the movement of Software Defined Networking (SDN), a new paradigm in the research and practice of computer networking that provides a software alternative to hardware-based network components.


1972 - Paul Cress

For the creation of WATFOR Compiler, the first member of a powerful new family of diagnostic and educational programming tools.


1972 - Paul Dirksen

For the creation of WATFOR Compiler, the first member of a powerful new family of diagnostic and educational programming tools.


2008 - Dawson Engler

For his ground-breaking work on automated program checking and bug-finding.


2013 - Pedro Felzenszwalb

For technical contributions to the problem of object detection in images which have had very high impact in the fields of computer vision and machine learning.


2010 - Craig Gentry

For his breakthrough construction of a fully homomorphic encryption scheme, enabling arbitrary computations to be performed on encrypted data without the data being decrypted.


1996 - Shafi Goldwasser

For her early work relating computation, randomness, knowledge committee and proofs, which has shaped the foundations of probabilistic computation theory, computational number theory, and cryptography. This work is a continuing influence in design and certification of secure communications protocols, with practical applications to development of secure networks and computer systems.


1985 - Cordell Green

For establishing several key aspects of the theoretical basis for logic programming and providing a resolution theorem prover to carry out a programming task by constructing the result which the computer program is to compute. For proving the constructive technique correct and for presenting an effective method for constructing the answer; these contributions providing an early theoretical basis for Prolog and logic programming.


2016 - Jeffrey Heer

For developing visualization languages that have fundamentally changed the way people build and interact with charts and graphs across the Web.


1989 - William Hillis

For his basic research on data parallel algorithms and for the conception, design, implementation and commercialization of the Connection Machine.


1991 - Feng-hsiung Hsu

For contributions in architecture and algorithms for chess machines. His work led to the creation of the Deep Thought Chess Machine, which led to the first chess playing computer to defeat Grandmasters in tournament play and the first to achieve a certified Grandmaster level rating.


1999 - Wen-Mei Hwu

For the design and implementation of the IMPACT compiler infrastructure which has been used extensively both by the microprocessor industry as a baseline for product development and by academia as a basis for advanced research and development in computer architecture and compiler design.


1984 - Daniel Ingalls

For his work at the Xerox Palo Alto Research Center, where he was a major force, both technical and inspirational, in the development of the SMALLTALK language and its graphics facilities. He is the design of the BITBLT primitive that is now widely used for generating images on raster-scan displays. The combination of a good idea, a good design, and very effective and careful implementation has led to BITBLT's wide acceptance in the computing community. Mr. Ingalls' research has also directly and dramatically affected the computing industry's view of what people should have in the way of accessible computing.


1986 - William Joy

For his work on the Berkeley UNIX Operating System as a designer, integrator, and implementor of many of its advanced features including Virtual Memory, the C-shell, the vi Screen editor, and Networking.


2012 - Dina Katabi

For her seminal contributions to the theory and practice of network congestion control and bandwidth allocation.


2000 - Lydia Kavraki

For her seminal work on the probabilistic roadmap approach which has caused a paradigm shift in the area of path planning, and has many applications in robotics, manufacturing, nanotechnology and computational biology.


2003 - Stephen Keckler

For ground-breaking analysis of technology scaling for high-performance processors that sheds new light on the methods required to maintain performance improvement trends in computer architecture, and on the design implications for future high-performance processors and systems.


2006 - Daniel Klein

For the design of a system capable of learning a high-quality grammar for English directly from text.


1971 - Donald Knuth

For the publication in 1968 (at age 30) of Volume I of his monumental treatise "The Art of Computer Programming.


1978 - Ray Kurzweil

For his development of a unique reading machine for the blind, a computer-based device that reads printed pages aloud. The Kurzweil machine is an 80-pound device that shoots a beam of light across each printed page, converts the reflected light across each printed page, converts the reflected light into digital data that is analyzed by its built-in computer, and then transformed into synthetic speech. It is expected to make reading of all printed material possible for blind people, whose reading was previously limited to material translated into Braille. The machine would not have been possible without another achievement by Kurzweil, that is, a set of rules embodied in the mini-computer program by which printed characters of a wide variety of sizes and shapes are reliably and automatically recognized.


1973 - Richard Lathwell

For their work in the design and implementation of APL/360, setting new standards in simplicity, efficiency, reliability and response time for interactive systems.


1980 - Robert Metcalfe

For his work in the development of local networks, specifically the Ethernet.


1973 - Roger Moore

For their work in the design and implementation of APL/360, setting new standards in simplicity, efficiency, reliability and response time for interactive systems.


2001 - George Necula

For his seminal work on the concept and implementation of Proof Carrying Code, which has had a great impact on the field of programming languages and compilers and has given a new direction to applications of theorem proving to program correctness, such as safety of mobile code and component-based software.


1987 - John Ousterhout

For his contribution to very large scale integrated circuit computer aided design. His systems, Caesar and Magic, have demonstrated that effective CAD systems need not be expensive, hard to learn, or slow.


2007 - Vern Paxson

For his work in measuring and characterizing the Internet.


2017 - Amanda Randles

For developing HARVEY, a massively parallel circulatory simulation code capable of modeling the full human arterial system at subcellular resolution and fostering discoveries that will serve as a basis for improving the diagnosis, prevention, and treatment of human diseases.


2014 - Sylvia Ratnasamy

For her seminal work on distributed hash tables, a fundamental contribution to the design of large-scale distributed and decentralized computing systems.


1982 - Brian Reid

For his contributions in the area of computerized text-production and typesetting systems, specifically Scribe which represents a major advance in this area. It embodies several innovations based on computer science research in programming language design, knowledge-based systems, computer document processing, and typography. The impact of Scribe has been substantial due to the excellent documentation and Reid's efforts to spread the system.


2005 - Omer Reingold

For his work in finding a deterministic logarithmic-space algorithm for ST-connectivity in undirected graphs.


2004 - Jennifer Rexford

For models, algorithms, and deployed systems that assure stable and efficient Internet routing without global coordination.


2009 - Tim Roughgarden

For his research combining computer science and game theory to analyze network routing among self-interested parties.


1975 - Allan Scherr

For his pioneering study in quantitative computer performance analysis.


1976 - Edward Shortliffe

For his pioneering research which is embodied in the MYCIN program. MYCIN is a program which consults with physicians about the diagnosis and treatment of infections. In creating MYCIN, Shortliffe employed his background of medicine, together with his research in knowledge-based systems design, to produce an integrated package which is easy for expert physicians to use and extend. Shortliffe's work formed the basis for a research program supported by NIH, and has been widely studied and drawn upon by others in the field of knowledge-based systems.


2002 - Ramakrishnan Srikant

For his seminal work on mining association rules, which has led to association rules becoming a key data mining tool as well as part of the core syllabus in database and data mining courses.


1990 - Richard Stallman

For pioneering work in the development of the extensible editor EMACS (Editing Macros).


1988 - Guy Steele

For his general contributions to the development of Higher Order Symbolic Programming, principally for his advancement of lexical scoping in LISP.


1993 - Bjarne Stroustrup

For his early work laying the foundations for the C++ programming language. Based on the foundations and Dr. Stroustrup's continuing efforts, C++ has become one of the most influential programming languages in the history of computing.


2011 - Luis Von Ahn

For his research in harnessing the human side of human-computer interaction for computational goals.


2015 - Brent Waters

For the introduction and development of the concepts of Attribute-Based Encryption and Functional Encryption.


1979 - Stephen Wozniak

For his many contributions to the rapidly growing field of personal computing and, in particular, to the hardware and software for the Apple Computer.

International Science and Engineering Fair

ACM Paris Kanellakis Theory and Practice Award


Award Page


1996 - Leonard Adleman

Public-Key Cryptography

Leonard Adleman, Whitfield Diffie, Martin Hellman, Ralph Merkle, Ronald Rivest, Adi Shamir

For the conception and first effective realization of public-key cryptography. The idea of a public-key cryptosystem was a major conceptual breakthrough that continues to stimulate research to this day, and without it today's rapid growth of electronic commerce would have been impossible.


2009 - Mihir Bellare

For their development of the field of Practice-Oriented Provable-Security and its widespread impact on the theory and practice of cryptography and security.


2013 - Robert Blumofe

For contributions to efficient and robust parallel computation through both provably efficient randomized scheduling protocols and a set of parallel-language primitives constituting the Cilk framework. Implementations of these protocols and conceptual framework have been deployed on scores of millions of machines and therefore enjoy daily impact.


2006 - Robert Brayton

For leading the development and practical realization of algorithms for logic synthesis and for electronic system simulation, thereby helping to create key enabling technologies for the Electronic Design Automation industry.


2012 - Andrei Broder

With Moses S Charikar and Piotr Indyk, for their groundbreaking work on Locality-Sensitive Hashing that has had great impact in many fields of computer science including computer vision, databases, information retrieval, machine learning, and signal processing.


1998 - Randal Bryant

Symbolic Model Checking

Randal E. Bryant, Edmund M. Clarke, E. Allen Emerson, Kenneth L. McMillan

For their invention of symbolic model checking, a method of formally checking system designs, which is widely used in the computer hardware industry and is beginning to show significant promise also in software verification and other areas.


2007 - Bruno Buchberger

For his role in developing the theory of Groebner Bases into a highly effective tool in computer algebra, widely used in symbolic computation systems.


2012 - Moses Charikar

With Andrei Broder and Piotr Indyk, for their groundbreaking work on Locality-Sensitive Hashing that has had great impact in many fields of computer science including computer vision, databases, information retrieval, machine learning, and signal processing.


1998 - Edmund Clarke

Symbolic Model Checking

Randal E. Bryant, Edmund M. Clarke, E. Allen Emerson, Kenneth L. McMillan

For their invention of symbolic model checking, a method of formally checking system designs, which is widely used in the computer hardware industry and is beginning to show significant promise also in software verification and other areas.


2008 - Corinna Cortes

For the development of Support Vector Machines, a highly effective algorithm for classification and related machine learning problems.


2014 - James Demmel

For contributions to algorithms and software for numerical linear algebra used in scientific computing and large-scale data analysis.


1996 - Whitfield Diffie

Public-Key Cryptography

Leonard Adleman, Whitfield Diffie, Martin Hellman, Ralph Merkle, Ronald Rivest, Adi Shamir

For the conception and first effective realization of public-key cryptography. The idea of a public-key cryptosystem was a major conceptual breakthrough that continues to stimulate research to this day, and without it today's rapid growth of electronic commerce would have been impossible.


1998 - E. Emerson

Symbolic Model Checking

Randal E. Bryant, Edmund M. Clarke, E. Allen Emerson, Kenneth L. McMillan

For their invention of symbolic model checking, a method of formally checking system designs, which is widely used in the computer hardware industry and is beginning to show significant promise also in software verification and other areas.


2016 - Amos Fiat

For ground-breaking contributions to broadcast encryption and piracy tracking, laying the foundations for modern copyright protection of blue-ray discs and other broadcast media.


2002 - Peter Franaszek

Constrained Channel Coding

For contributions to the theory and practice of constrained channel coding, creating a revolution in the encoding of digital data for transmission and storage.


2004 - Yoav Freund

Theory and Practice of Boosting

Yoav Freund, Robert Schapire

For the development of the theory and practice of boosting and its applications to machine learning


1996 - Martin Hellman

Public-Key Cryptography

Leonard Adleman, Whitfield Diffie, Martin Hellman, Ralph Merkle, Ronald Rivest, Adi Shamir

For the conception and first effective realization of public-key cryptography. The idea of a public-key cryptosystem was a major conceptual breakthrough that continues to stimulate research to this day, and without it today's rapid growth of electronic commerce would have been impossible.


2005 - Gerard Holzmann

Gerard J. Holzmann, Robert P. Kurshan, Moshe Y. Vardi, Pierre Wolper

For the development of automata-theoretic techniques for reactive-systems verification, and the practical realization of powerful formal-verification tools based on these techniques.


2012 - Piotr Indyk

With Andrei Broder and Moses S Charikar, for their groundbreaking work on Locality-Sensitive Hashing that has had great impact in many fields of computer science including computer vision, databases, information retrieval, machine learning, and signal processing.


2000 - Narendra Karmarkar

Interior Point

For his theoretical work in devising an Interior Point method for linear programming that provably runs in polynomial time, and for his implementation work suggesting that Interior Point methods could be effective for linear programming in practice as well as theory. Together, these contributions inspired a renaissance in the theory and practice of linear programming, leading to orders of magnitude improvement in the effectiveness of widely-used commercial optimization codes.


2005 - Robert Kurshan

Gerard J. Holzmann, Robert P. Kurshan, Moshe Y. Vardi, Pierre Wolper

For the development of automata-theoretic techniques for reactive-systems verification, and the practical realization of powerful formal-verification tools based on these techniques.


2013 - Charles Leiserson

For contributions to efficient and robust parallel computation through both provably efficient randomized scheduling protocols and a set of parallel-language primitives constituting the Cilk framework. Implementations of these protocols and conceptual framework have been deployed on scores of millions of machines and therefore enjoy daily impact.


1997 - Abraham Lempel

Data Compression

Abraham Lempel, Jacob Ziv

For their pioneering work in data compression.


2015 - Michael Luby

For ground-breaking contributions to erasure correcting codes, which are essential for improving the quality of video transmission over the Internet.


1998 - Kenneth McMillan

Symbolic Model Checking

Randal E. Bryant, Edmund M. Clarke, E. Allen Emerson, Kenneth L. McMillan

For their invention of symbolic model checking, a method of formally checking system designs, which is widely used in the computer hardware industry and is beginning to show significant promise also in software verification and other areas.


2010 - Kurt Mehlhorn

For contributions to algorithm engineering by creating the LEDA library for algorithmic problem solving.


1996 - Ralph Merkle

Public-Key Cryptography

Leonard Adleman, Whitfield Diffie, Martin Hellman, Ralph Merkle, Ronald Rivest, Adi Shamir

For the conception and first effective realization of public-key cryptography. The idea of a public-key cryptosystem was a major conceptual breakthrough that continues to stimulate research to this day, and without it today's rapid growth of electronic commerce would have been impossible.


2003 - Gary Miller

Development of efficient randomized tests of primality

Gary Miller, Michael Rabin, Robert Solovay, Volker Strassen

For the development of efficient randomized tests of primality, enabling the practical realization of public key cryptography and demonstrating the power of randomized algorithms.


2001 - Eugene Myers

BLAST

For distinguished contributions to the theory of sequence analysis and its application to the sequencing of the human genome and the development of BLAST, the most widely used software tool in genomics.


2016 - Moni Naor

For ground-breaking contributions to broadcast encryption and piracy tracking, laying the foundations for modern copyright protection of blue-ray discs and other broadcast media.


2003 - Michael Rabin

Development of efficient randomized tests of primality

Gary Miller, Michael Rabin, Robert Solovay, Volker Strassen

For the development of efficient randomized tests of primality, enabling the practical realization of public key cryptography and demonstrating the power of randomized algorithms.


1996 - Ronald Rivest

Public-Key Cryptography

Leonard Adleman, Whitfield Diffie, Martin Hellman, Ralph Merkle, Ronald Rivest, Adi Shamir

For the conception and first effective realization of public-key cryptography. The idea of a public-key cryptosystem was a major conceptual breakthrough that continues to stimulate research to this day, and without it today's rapid growth of electronic commerce would have been impossible.


2009 - Phillip Rogaway

For their development of the field of Practice-Oriented Provable-Security and its widespread impact on the theory and practice of cryptography and security.


2011 - Hanan Samet

For fundamental contributions to the development of multidimensional spatial data structures and indexing.


2004 - Robert Schapire

Theory and practice of boosting

Yoav Freund, Robert Schapire

For the development of the theory and practice of boosting and its applications to machine learning.


1996 - Adi Shamir

Public-Key Cryptography

Leonard Adleman, Whitfield Diffie, Martin Hellman, Ralph Merkle, Ronald Rivest, Adi Shamir

For the conception and first effective realization of public-key cryptography. The idea of a public-key cryptosystem was a major conceptual breakthrough that continues to stimulate research to this day, and without it today's rapid growth of electronic commerce would have been impossible.


2017 - Scott Shenker

For pioneering contributions to fair queueing in packet-switching networks, which had a major impact on modern practice in computer communication.


1999 - Daniel Sleator

Splay Tree Data Structure

Daniel D.K. Sleator and Robert E. Tarjan

For their invention of the widely-used Splay Tree data s tructure.


2003 - Robert Solovay

Development of efficient randomized tests of primality

Gary Miller, Michael Rabin, Robert Solovay, Volker Strassen

For the development of efficient randomized tests of primality, enabling the practical realization of public key cryptography and demonstrating the power of randomized algorithms.


2003 - Volker Strassen

Development of efficient randomized tests of primality

Gary Miller, Michael Rabin, Robert Solovay, Volker Strassen

For the development of efficient randomized tests of primality, enabling the practical realization of public key cryptography and demonstrating the power of randomized algorithms.


1999 - Robert Tarjan

Splay Tree Data Structure

Daniel D.K. Sleator and Robert E. Tarjan

For their invention of the widely-used Splay Tree data structure.


2008 - Vladimir Vapnik

For the development of Support Vector Machines, a highly effective algorithm for classification and related machine learning problems.


2005 - Moshe Vardi

Gerard J. Holzmann, Robert P. Kurshan, Moshe Y. Vardi, Pierre Wolper

For the development of automata-theoretic techniques for reactive-systems verification, and the practical realization of powerful formal-verification tools based on these techniques.


2005 - Pierre Wolper

Gerard J. Holzmann, Robert P. Kurshan, Moshe Y. Vardi, Pierre Wolper

For the development of automata-theoretic techniques for reactive-systems verification, and the practical realization of powerful formal-verification tools based on these techniques.


1997 - Jacob Ziv

Data Compression

Abraham Lempel, Jacob Ziv

For their pioneering work in data compression.

ACM Karl V. Karlstrom Outstanding Educator Award


Award Page


2011 - Hal Abelson

For his contribution to computing education, through his innovative advances in curricula designed for students pursuing different kinds of computing expertise, and for his leadership in the movement for open educational resources.


2016 - Owen Astrachan

For three decades of innovative computer science pedagogy and inspirational community leadership in broadening the appeal of high school and introductory-level college computer science courses.


2001 - Nell Dale

For outstanding contributions to Computer Science education through her strong leadership, influential research in pedagogy, and many widely used textbooks.


1996 - Peter Denning

For his efforts in developing a scientific core for operating systems, in formulating a curriculum, and in elucidating Computer Science to the broader scientific community.


2010 - Barbara Ericson

For their contributions to computing education, through the Media Computation (MediaComp) approach that they have created, supported, and disseminated, and its impact on broadening participation in computing.


2009 - Matthias Felleisen

For his visionary and long-term contributions to K-12 outreach programs, innovative textbooks, and pedagogically motivated software.


2015 - Armando Fox

For leadership in online computing education through creation of innovative courses, tools, and inexpensive textbooks used worldwide providing access to quality software engineering education.


2017 - Judith Gal-Ezer

For her central role in developing a groundbreaking high-school computer science curriculum, her outstanding CS education research and her extensive service to the education community.


2002 - John Gorgone

For outstanding contributions to computing education through exceptional teaching and mentorship and for dedicated leadership and contributions in developing model curricula and accreditation standards in Information Systems.


1995 - David Gries

In recognition of his leadership in the training of several generations of computer science students. His visionary emphasis on critical thinking and mathematical precision in Computer Science has dramatically changed the face of computer science education. This viewpoint is exemplified by his widely used textbooks on compilers, on the science of programming, and on mathematical foundations for computer science; by his role in curriculum development; and by his training of graduate students who have seeded his view as successful educators at other universities.


2010 - Mark Guzdial

For their contributions to computing education, through the Media Computation (MediaComp) approach that they have created, supported, and disseminated, and its impact on broadening participation in computing.


1992 - David Harel

A brilliant expositor, he has exposed laymen to deep computer science concepts through his widely acclaimed book Algorithmics, the Spirit of Computing (1987) and through numerous lectures to a variety of audiences. His work on Israeli national councils and ministerial committees is profoundly influencing curricula at both the high-school and university level.


2008 - John Hopcroft

For his vision of and impact on computer science, including co- authoring field-defining texts on theory and algorithms, which continue to influence students 40 years later, advising PhD students who themselves are now contributing greatly to computer science, and providing influential leadership in computer science research and education at the national and international level.


1999 - Randy  Katz

For outstanding contributions to Computer Science education as teacher, mentor, researcher, and educational innovator.


1989 - C.L. Liu

Professor Liu is an educator in the truest sense of the word. He is a highly regarded author of computer science textbooks, a superb teacher, inside and outside the classroom, and has contributed significantly to computer science educational programs at both the national and international levels.


2000 - Yale Patt

For great ability, dedication, and success in developing computer science education, and for outstanding achievements as a teacher.


1991 - David Patterson

For his pioneering work on RISC (Reduced Instruction Set Computing), his course series on RISC that produced a whole generation of academicians, and for his novel approach to teaching computer science to non-CS majors.


2007 - Randy Pausch

For his outstanding creative contributions to the art of teaching and mentoring and for the innovative Alice programming environment with which novices can create interactive 3D experiences.


2012 - Eric Roberts

For his outstanding contributions to computing education over decades, through international leadership and intellectual contributions in developing effective computing curricula.


2013 - Susan Rodger

For her outstanding contributions to the teaching of computer science theory, to the development of computer science education in primary and secondary schools, and to service on behalf of the computer science education community.


2005 - Stuart Russell

For outstanding contributions to computing education by placing the teaching of artificial intelligence on a statistical and quantitative foundation, and for dedicated mentoring of students and junior researchers in his field.


2003 - Sartaj Sahni

For outstanding contributions to computing education through inspired teaching, development of courses and curricula for distance education, and authoring significant textbooks in several areas including discrete mathematics, data structures, algorithms, and parallel and distributed computing.


1998 - Abraham Silberschatz

For his contributions to Computer Science Education through his books and mentoring of students.


1990 - Gerald Sussman

For his important and pioneering work in teaching introductory computer science. Among his many contributions in this area are the Scheme programming language, and the well known text Structure and Interpretation of Computer Programs, written with Harold Abelson.


1994 - Andrew Tanenbaum

For his influential contributions to computer science education, especially in computer systems. Professor Tanenbaum has written five textbooks in the areas of computer architecture, networks, and operating systems, and he has developed many software systems, most notably MINIX, specifically for educational use. These textbooks and software systems are in wide use internationally. He has also produced Ph.D. students who themselves are successful educators and researchers in computer systems.


1997 - Jeffrey Ullman

For his profound and lasting impact on computer science education through the books he has written, and the doctoral students he has supervised.


2014 - William Wulf

For contributions as a teacher, author, and national leader who focused attention and changed the national education agenda and in the process supported the needs of underserved and under-represented students.


1993 - Andries van Dam

For sustained contributions to computer science education, especially in the areas of graphics and user interfaces. Through his writings, programs, films, and personal enthusiasm, he has inspired generations of students at Brown University and computer users everywhere.

ACM-IEEE CS Ken Kennedy Award


Award Page


2018 - Sarita Adve

For research contributions and leadership in the development of memory consistency models for C++ and Java, for service to numerous computer science organizations, and for exceptional mentoring.


2009 - Francine Berman

For her influential leadership in the design, development and deployment of national-scale cyberinfrastructure, her inspiring work as a teacher and mentor, and her exemplary service to the high performance community.


2013 - Jack Dongarra

For influential contributions to mathematical software, performance measurement, and parallel programming, and significant leadership and service within the HPC community


2011 - Susan Graham

For foundational compilation algorithms and programming tools; research and discipline leadership; and exceptional mentoring.


2016 - William Gropp

For highly influential contributions to the programmability of high-performance parallel and distributed computers, and extraordinary service to the profession.


2010 - David Kuck

For his pioneering contributions to compiler technology and parallel computing, the impact of his research on industry, and the widespread influence of his teaching and mentoring.

Press Release


2017 - Jesus Labarta

For his contributions to programming models and performance analysis tools for High Performance Computing.


2014 - Charles Leiserson

For enduring influence on parallel computing systems and their adoption into mainstream use through scholarly research and development and for distinguished mentoring of computer science leaders and students.


2012 - Mary Lou Soffa

For contributions to compiler technology and software engineering, exemplary service to the profession, and life-long dedication to mentoring and improving diversity in computing.


2015 - Kathy Yelick

For advancing the programmability of HPC systems, strategic national leadership, and mentorship in academia and government labs.

ACM Eugene L. Lawler Award for Humanitarian Contributions within Computer Science and Informatics


Award Page


2009 - Gregory Abowd

Professor Abowd and his colleagues have demonstrated how advanced information technologies can be used in homes and schools to support the many challenges facing those impacted by autism and related developmental disabilities, including the individuals, the families, educators, clinicians and researchers.


2003 - Patrick Ball

For his leadership in the creation of open source software, Analyzer and Martus, that enables human rights groups to securely collect, safeguard, organize, disseminate, and conduct statistical analysis of human rights abuses. Martus and Analyzer have been used by NGO's in Afghanistan, Guatemala, Sierra Leone, Ghana, the Philippines, Sri Lanka and the United States. Dr. Ball demonstrates a vision of technology used in the service of humanity.


2016 - Ken Banks

For pioneering work developing FrontlineSMS, using mobile technology and text messaging to empower people to share information, organize aid, and reconnect communities during crisis.


2012 - Thomas Bartoschek

For the contributions of Thomas Bartoschek and Johannes Schöning to GI@School (Geoinformatics at Schools), a program that encourages young people to develop a fascination for computer science and computer science research.


2001 - John Blitch

For his leadership in the prior development and rapid deployment of the urban search and rescue robots used at the World Trade Center disaster.


2005 - Albrecht Ehrensperger

For their contributions to the Nakuru Local Urban Observatory project in Kenya. This unique project provides publicly accessible terminals in libraries, schools, and offices of NGO's thereby making a solid contribution to access and participation in local government, and demonstrating how to implement participation in a developing country.


2005 - Solomon Mbuguah

For their contributions to the Nakuru Local Urban Observatory project in Kenya. This unique project provides publicly accessible terminals in libraries, schools, and offices of NGO's thereby making a solid contribution to access and participation in local government, and demonstrating how to implement participation in a developing country.


2014 - Robin Murphy

For pioneering work in humanitarian disaster response through search and rescue robotics, to the benefit of both survivors and responders


2012 - Johannes Schoening

For the contributions of Thomas Bartoschek and Johannes Schöning to GI@School (Geoinformatics at Schools), a program that encourages young people to develop a fascination for computer science and computer science research.


2005 - Ernest Siva

For their contributions to the Nakuru Local Urban Observatory project in Kenya. This unique project provides publicly accessible terminals in libraries, schools, and offices of NGO's thereby making a solid contribution to access and participation in local government, and demonstrating how to implement participation in a developing country.


1999 - Antonia Stone

For her role as founder of Playing to Win and CTCNet, organizations whose purpose is to bridge the digital divide.


2007 - Randy Wang

For founding and leading the Digital Study Hall Project, a computer systems technology based approach to creating, distributing, and collectively improving the digital teaching materials used by teachers serving the rural poor children in the third world.

ACM-IEEE CS George Michael Memorial HPC Fellowships


Award Page


2010 - Sara Baghsorkhi

A Performance Analyzing Tool for GPU Computing


2011 - Leonardo Bautista Gomez


2015 - Maciej Besta

For his project "Accelerating Large-Scale Distributed Graph Computations."


2009 - Abhinav Bhatele

Topology-aware task mapping


2014 - Alexander Breuer

For his project, "Petascale High Order Earthquake Simulations."


2010 - Aparna Chandramowlishwaran

Autotuning N-body computations using novel parallel programming models


2008 - Yong Chen

A Hybrid Data Prefetching Architecture for Data Access Efficiency


2008 - Sean Couch

Using the Flash Code on New Systems for New Insights


2011 - Michael Duchene


2008 - Yaniv Erlich

A self optimizing base-caller for next-generation DNA sequencing technologies using HPCC


2012 - Ryan Gabrys

Extending The Lifetime of New Storage Devices Using Coding Techniques


2018 - Linda Gesenhues

For her research on fluid dynamics of turbidity currents targeting advancing a 3D-fluid-solver for sedimentation focusing on viscoplastic flow behavior and its methods.


2012 - Gagan Gupta

Restartable Parallel Execution of Sequential Programs on HPCs


2007 - Mark Hoemmen

Algorithms - communication-avoiding linear algebra


2018 - Markus Hohnerbach

For his research on portable optimizations of complex molecular dynamics codes, utilizing abstraction layers and code generation to obtain high-performance, scalable implementations.


2016 - Axel Huebl

For his project, "Scalable, many-core particle-in-cell algorithms to simulate next generation particle accelerators and corresponding large-scale data analysis."


2007 - Arpith Jacob

Hardware Architecture  FPGA use that accelerates DNA sequence analysis


2008 - Samer Kiswany

Using GPUs to handle very large data.


2011 - Ignacio Laguna

Scalable error detection and bug localization tools


2013 - Jonathan Lifflander

For his project "Scalable Algorithms for Dynamic Large-Scale Systems."


2007 - Kamesh Madduri

Efficient solutions for large scale graph theory.


2015 - Dhairya Malhotra

For his project "Scalable Algorithms for Evaluating Volume Potentials."


2008 - Douglas Mason

Graphene Nanotube


2014 - Harshitha Menon

For her project, "Scalable Load Balancing and Adaptive Run Time Techniques"


2010 - Matthew Norman

Harnessing Petascale Computing Resources for Atmospheric Climate Simulation: An Algorithmic Approach


2011 - Xinyu Que


2008 - Daniel Quest

Transcription Networks


2012 - Amanda Randles

Multiscale Hemodynamics


2016 - Johann Rudi

For his project, "Extreme-Scale Solver for Earth's Mantle Convection: A Spectral-Geometric-Algebraic Multigrid Based Implicit Solver for Nonlinear, Heterogeneous Stokes Flow with Scalability to 1.6M Cores"


2009 - Mark Silberstein

Genetic linkage analysis


2017 - Shaden Smith

For his work on efficient and parallel large-scale sparse tensor factorization for machine learning applications.


2013 - Edgar Solomonik

For his project "Communication-Optimal Parallel Algorithms for Solving Physical Equations."


2012 - Yanhua Sun

Performance Analysis and Optimization of a message-drive asynchronous parallel programming model on Exascale


2009 - Nathan Tallent

Performance Tools for HPF


2007 - Chao Wang

System Software - Fault tolerance for extreme scale systems


2017 - Yang You

For his work on designing accurate, fast, and scalable machine learning algorithms on distributed systems

ACM AAAI Allen Newell Award


Award Page


1998 - Saul Amarel

For his wide-ranging contributions to Artificial Intelligence, especially in advancing our understanding of the role of representation in problem solving, and of the theory and practice of computational planning and design of complex engineering systems.


2001 - Ruzena Bajcsy

For outstanding research contributions in several areas including computational anatomy, and active sensing and perception, resulting in major impacts in robotics, computer vision, and artificial intelligence.


2017 - Margaret Boden

For contributions to the philosophy and historiography of cognitive science and artificial intelligence, particularly in the study of human creativity.


1994 - Frederick Brooks

In recognition of the breadth of career contributions of Professor Brooks within Computer Science and Engineering (CSE); and his interdisciplinary contributions to visualization methods for Biochemistry. Within CSE, he pioneered early computer development, then for IBM managed the development of the hardware and software for System/360, a landmark for its time that still influences the computer field today. He led the development of innovations in computer graphics and the application of computer graphics to the visualization and manipulation of biochemically important molecules.


2002 - Peter Chen

For seminal contributions to data modeling and software engineering, particularly his invention of the Entity-Relationship (ER) model and his pioneering technical contributions and leadership role in Computer-Aided Software Engineering (CASE).


2011 - Stephanie Forrest

For fundamental, paradigm-changing contributions to computer science and biological sciences, most notably bringing together models of immune systems, automated diversity, and network epidemiology, with significant impact on real computer and biological systems research and practice.


2004 - Richard Gabriel

For innovations in programming languages and software design, and promoting the interaction between computer science and other disciplines, notably architecture and poetry.


2008 - Barbara Grosz

For fundamental contributions to research in natural language processing and in multi-agent systems, for her leadership in the field of artificial intelligence, and for her role in the establishment and leadership of interdisciplinary institutions.


2007 - Leonidas Guibas

For pioneering work in computational geometry, with profound applications across an astonishingly broad range of Computer Science disciplines.


2008 - Joseph Halpern

For fundamental advances in reasoning about knowledge, belief, and uncertainty and their groundbreaking applications in artificial intelligence, computer science, game theory, economics, and the philosophy of science.


2003 - David Haussler

"For contributions bridging computer science and biology through research in computational learning theory, computational biology, and bioinformatics leading to major influences on the understanding of biological macromolecules and the investigation of the human genome."


2015 - Eric Horvitz

For contributions to artificial intelligence and human-computer interaction spanning the computing and decision sciences through developing principles and models of sensing, reflection, and rational action.


2009 - Michael  Jordan

For fundamental advances in machine learning, particularly his groundbreaking work on graphical models and nonparametric Bayesian statistics, the broad application of this work across computer science, statistics, and the biological sciences.


2010 - Takeo Kanade

For fundamental contributions to research in computer vision and robotics, for applications to driving, 3D vision and quality of life technology, and for promoting the interaction between computer science and other disciplines, most notably robotics.


2014 - Jon Kleinberg

For groundbreaking work in computer science in areas including social and information networks, information retrieval, and data science, and for bridging computing, economics and the social sciences.


1995 - Joshua Lederberg

For pathbreaking contributions to the application of computer science research in chemistry and biology; and for leadership in building a computer-networked community of workers in these areas.


1999 - Nancy Leveson

For pioneering and developing the interdisciplinary field of software safety, developing innovative approaches to ensuring that computers do not contribute to loss of life and property. Dr. Leveson's work has influenced not only academic research but government standards and industrial practice world wide, spanning nuclear power, aerospace, medical, and various transportation systems. Dr. Leveson has built bridges between computer science and the fields of system engineering; mechanical, industrial and other engineering specialties; human factors and industrial psychology; organizational sociology; and formal accident theory.


2016 - Jitendra Malik

For seminal contributions in multiple aspects of computer vision, computer graphics, and computational models of human vision.


1997 - Carver Mead

Carver Mead has made a large number of diverse and seminal contributions to computing through the development of semiconductors, their design, and specific, archetypal chip designs including an artificial retina and cochlea through pioneering digital, analog, and neural computing techniques. He has played a key role in technology transfer as an entrepreneurial founder of companies to utilize the technology he created.


2005 - Jack Minker

For his fundamental contributions to the fields of deductive databases, logic programming, artificial intelligence, and, more generally, logic-based methods in Computer Science and for his truly unprecedented role in organizing and stimulating scientific discourse.


2003 - Judea Pearl

For contributions to artificial intelligence and its applications, building a firm mathematical and theoretical foundation through ground-breaking work in heuristic search, reasoning under uncertainty, constraint processing, non-monotonic reasoning, and causal modeling.


2012 - Yoav Shoham

For fundamental contributions at the intersection of computer science, game theory, and economics, most particularly in multi-agent systems and social coordination (broadly construed), which have yielded major contributions to all three disciplines.


2006 - Karen Sparck-Jones

For seminal contributions to the field of information retrieval, for cross-disciplinary contributions bridging information retrieval and computational linguistics, and for her role in facilitating international cooperation in the field of computational linguistics.


2012 - Moshe Tennenholtz

For fundamental contributions at the intersection of computer science, game theory, and economics, most particularly in multi-agent systems and social coordination (broadly construed), which have yielded major contributions to all three disciplines.


2000 - Lotfi Zadeh

For his seminal contributions to the theory and applications of fuzzy sets and fuzzy logic in basic sciences, information processing, decision and control.

Outstanding Contribution to ACM Award


Award Page


1992 - James Adams

For his outstanding contributions over many years in inspiring and supporting ACM's volunteers, in serving as ACM's collective conscience and memory, and in uniting the volunteers and the professional staff into a single team working to fulfill ACM's potential.


1996 - Robert Aiken

For outstanding contributions to computer science education and for long-term leadership in national and international computer science education activities on behalf of ACM.


1998 - R Ashenhurst

For long-term contributions and commitment to ACM, as Communications of the ACM Editor-in-Chief and Monograph Series editor, ACM Council member, Curriculum Committee member, and Parliamentarian.


1983 - Richard Austing

For his major contributions in the area of computing education.


2016 - Valerie Barr

For broadening the impact of ACM-W, increasing its effectiveness in supporting women in computing worldwide, and encouraging participation in ACM.


2000 - Hal Berghel

For significant and wide-ranging contributions on behalf of the ACM Membership and Publication Boards, ACM Technology Outreach Programs, and the ACM Distinguished Lectureship Series.


1999 - Ronald Boisvert

For his leadership and innovation as Editor-in-Chief of the Transactions on Mathematical Software and his exceptional contributions to the ACM Digital Library project.


1992 - Lorraine Borman

For her diligent work and commitment to the development and growth of SIGCHI and for her creative spark and skilled workmanship which guided the research and publication of the DataPlan Committee reports.


2017 - Stephen Bourne

For significant contributions to ACM, particularly for reaching out to practitioners through the development of the Practitioners Board and Queue, and for his support of students worldwide through his engagement with, and support of, the ACM International Collegiate Programming Contest.


2013 - Donna Cappo

For her incomparable leadership in guiding ACMs Special Interest Groups, related conferences, events, and the countless volunteers who organize and run them.


1987 - Ed Coffman

For outstanding contributions to ACM Publications, having served on the Editorial Board of the "Journal of the ACM" from 1969 through 1985; four of these years as Editor-in-Chief.


1985 - Thomas D'Auria

For helping shape the management structure and Headquarters operations of ACM to better serve the computing profession, for initiating innovative programs to attract members and improve ACM's ability to respond to member needs, and for making these programs work.


2010 - Joseph DeBlasi

For his executive leadership over a decade (1989-1999) that transformed ACM into a financially sound, globally respected institution and for his foresight in implementing programs that continue to sustain ACM today.


1988 - Thomas DeFanti

For recognizing the need for a new form of publication for video graphics; for originating the ACM Video Review; for doing the day-to-day work of preparing and distributing it over a period of years; for the impact on teaching of computer graphics and on the dissemination of the best work in that field.


1998 - Peter Denning

For contributions to the early development of operating systems and its theory and to the core curriculum and development of computer science as a discipline.


1976 - W. Dorsey

In appreciation for Smith Dorsey's faithful, intelligent, and enthusiastic service to his profession and to the conference activity of ACM.


1993 - John Esbin

For his many contributions and achievements, some of which were recognized by the Outstanding Contribution to ACM Award he was presented with in 1993.


1993 - Frank Friedman

For his dedicated and effective leadership as Chair of the Conferences Board and in many other conference management posts over the past decade. His superb guidance of SIG and ACM conferences has greatly advanced this important area of SIG and ACM service to members and to the profession.


2011 - Calvin Gotlieb

For serving as the Leading Light of ACM's Awards Committee.


2005 - Don Gotterbarn

For exceptional accomplishments and leadership as both an educator and practitioner, in establishing the ACM's Codes of Ethics and promoting the ethical behavior of computing professionals and organizations.


2008 - Wayne Graves

For outstanding leadership in the design, implementation, and evolution of the ACM Digital Library and Guide.


2014 - Wendy Hall

For guiding ACM to become a truly international organization, helping improve diversity within ACM, and working to increase ACM's visibility in scientific venues world-wide.


1982 - Fred Harris

For his pioneering work in the establishment and implementation of the Institute for Certification of Computer Professionals (ICCP).


2013 - Russell Harris

ACM's financial leading light for over four decades, whose keen business acumen is responsible for many of the accounting practices that continue to strengthen ACM's fiscal structure.


2003 - Mark Scott Johnson

For sustained, effective service during the past two decades through ACM activities in SIGPLAN, the SIG Governing Board, and Council.


2012 - Zvi Kedem

For his leadership as Editor-in-Chief of the ACM Computing Classification System (CCS) Update Project.


1981 - J.A.N. Lee

For his dedication and effectiveness in representing ACM to the US standards community for more than ten years. His delicate, judgmental selection of issues for ACM's attention has mobilized the resources needed to address standard matters of importance to ACM. His skill in grasping and articulating the issues has won widespread commendation throughout the standards community.


1979 - M Lynn

For his chairing and directing of the ACM Publications Planning Committee which produced a long-term policy framework and the current implementation plan for ACM publications.


1986 - Herbert Maisel

For lengthy, effective and dedicated service to ACM in many roles including Chairman of the External Activities Board and, in particular, for his service as Chair of the Intersociety Liason Committee.


1985 - Jack Minker

For championing the rights of scientists to practice their profession freely and openly, for bringing to public attention the names of scientists deprived of their scientific freedom and human rights, and for giving these victims hope and making them aware of ACM's support.


1992 - Peter Neumann

For his dedicated service as founder and moderator of the ACM Forum on Risks to the Public in the Use of Computers and Related Systems. His work with RISKS Forum on-line, in the Software Engineering Notes, and in CACM has increased awareness of security and safety issues in computer systems in relation to the public interest and has brought ACM to many people's attention.


1989 - Monroe Newborn

In recognition of his organization and continuing efforts in the annual ACM Computer Chess Championship. Throughout the 20 years of the event, he has been a major force in its operation, has authored one of the competitors (OSTRICH), and has encouraged young ACM members to develop computer chess programs and to compete.


1990 - William Poucher

For outstanding contributions over an extended period to the ACM Scholastic Programming Contest, resulting in a well-funded program, widespread university participation, and enhanced visibility for the Contest. These contributions have served ACM and the public by generating excitement in computing professional activities.


2008 - Bernard Rous

For outstanding leadership in initiating the development of the ACM Digital Library and Guide and curation of their content.


2002 - Pat Ryan

For being the embodiment of ACM and her nearly quarter-century of tireless devotion to its causes. She epitomizes ACM's strength, dedication, and professionalism, and has given unstintingly of her time and talents with a perspective and judgment that is unmatched.


2001 - Barbara Simons

For nearly two decades of outstanding work with respect to computing and public policy, including service as President and Secretary of ACM, chair of ACM's Committee on Scientific Freedom and Human Rights, and founding chair and subsequent co-chair of ACM's U.S. Public Policy Committee, providing a forceful, effective voice for ACM and the computing community.


2004 - Richard Snodgrass

"For exceptional leadership in broadening the vision of the ACM Digital Library into a portal to computer science literature, and for service as an outstanding leader of the ACM SIGMOD community, of the Publications Board, and of the SIG Board."


1984 - Orrin Taulbee

For his leadership of the ACM Computer Science Conference Committee, which directs one of the major ACM sponsored annual conferences. [Since organizing the Employment Register at the first Computer Science Conference in 1973, Orrin Taulbee has continued to produce and manage the ACM Employment Register at every succeeding Computer Science Conference to date. This document is an important service to graduate students completing degree work, to private industry and government agencies seeking to employ computer scientists, and to university staffs and placement services.


1991 - Allen Tucker

In recognition of his outstanding contributions over many years in the development of computer science curricula and, in particular, for his role as the driving force behind the task force report, "Computing Curriculum '91.


1995 - A. Turner

For his accomplishments in computing science education, particularly as ACM's representative to CSAB and on Curriculum '91.


1976 - Bruce Van Atta

For effective development, processing, and reporting on the ACM Membership Opinion Survey in 1973-75 and for effective development of the Membership Profile used in 1975-76.


2009 - Moshe Vardi

For outstanding leadership in restructuring the Communications of the ACM to be the flagship publication of both the Association and the discipline and in organizing an influential, systematic analysis of outsourcing.


1978 - Kathleen Wagner

For organizing and implementing the Chapter Volunteer Training Workshops in 1976 and 1977 for developing leadership skills.


2007 - Robert Walker

For a sustained record of dedicated and conscientious leadership within the ACM Special Interest Groups, including service as Chair of the SIG Governing Board, Chair of SIGDA, SGB Representative to Council, as well as leadership in ACM conference organization.


1994 - John White

For his wise initiative in creating and nurturing the SIG Discretionary Fund, whose activities have strengthened both ACM as a whole and the role of the SIGs within it, and for his work in building bridges between ACM and the rest of the computing community.


2006 - David Wise

For his leadership and unstinting service to ACM and the SIGs, especially for creation of the Federated Computing Research Conference (FCRC), and for key contributions to the strengthening of the ACM Digital Library.


1983 - Seymour Wolfson

For his leadership of the ACM Conferences and Symposia Committee, a position which holds oversight responsibility for fifty-five ACM sponsored or co-sponsored meeting each year and monitors the policies and guidelines for all ACM conference activity.


1997 - Stuart Zweben

For over twenty years of ACM leadership, including initiatives to increase ACM's international presence and public policy influence, and his tireless devotion to bringing the chapters activities to greater prominence; leading ACM's efforts in computing science accreditation; rewriting Association bylaws and policies; and steering publications projects resulting in improved review processes and more timely publication.

ACM Policy Award


Award Page


2017 - William Wulf

For broad contributions bringing computing into the national agenda, leading computer scientists into public policy where his inspirational leadership promoted key national priorities including diversity and ethics.

ACM Presidential Award


Award Page


2005 - Andreas Bechtolsheim

For showing us how to overcome extraordinary financial success to remain one of the world's best computer engineers, and for sharing his time, talent, and wealth to give dozens of startups a chance to succeed.


2008 - Stephen Bourne

For his tireless efforts on behalf of ACM, most notably his visionary and continuing leadership in the creation of Queue and the ACM Professions Board as well as his expert guidance as Chair of ACM's Investment Committee and support for the International Computing Programming Contest. Dr. Bourne's work fosters goodwill for the computing profession and draws the best of the next generation to ACM.


2006 - Janice Cuny

For showing us how to help underserved populations as a computer scientist, a parent, a teacher, a civil servant, and as a citizen.


1987 - Kent Curtis

For sustained support of computer research and education, for enlightened research administration and support policies, and for application of computers to research and education.


1998 - John Gage

For his accomplishments as an extraordinary computing professional who has made a difference for the United States. Through his efforts, "Net Day", which provided access to the power of the Internet to students and teachers across the US, became a reality.


2018 - Fabrizio Gagliardi

In appreciation of his selfless dedication to ACM, ensuring the organization's activities, services, and influence extend throughout the European continent


2002 - Calvin Gotlieb

For his dedication, total commitment, and never-failing enthusiasm in maintaining the technical excellence and integrity of the ACM awards program.


2018 - Don Gotterbarn

In grateful appreciation of 25 years of outstanding service as chief architect for ACM's Code of Professional Ethics, a living document adopted by the computing community worldwide as the blueprint for professional conduct in the field.


2010 - Mathai Joseph

In honor of his devoted commitment to establishing an ACM presence in India. As a dedicated and active ACM member, Dr. Joseph has long believed that ACM should play a key role in forging links between the best in computer science worldwide. Over the years his influence proved an important factor in the development of strategies that lead to the creation of the ACM Regional Councils. He was instrumental in the formation of the ACM India Council, which was launched in Bangalore in January 2010. The Council, of which he is a member, serves as an example of best practice as the ACM moves forward with its international strategy. Dr. Joseph also serves ACM as a valued member-at-large on ACM Council, a post he was elected to in 2008.


1985 - Robert Kahn

For his outstanding leadership and contributions to computer science that have provided major advances in the computing field.

During his tenure at the Defense Advanced Research Projects Agency of the Department of Defense, Dr. Kahn provided strong and imaginative leadership for one of the most wide-ranging and important research programs in computer science, computer-communications, and artificial intelligence. In the past two years, Dr. Kahn was instrumental in the establishment of the Strategic Computing Initiative, a DoD program that has far-reaching implications in the development of future generations of information technology.


2005 - Edward Lazowska

For showing us how to advocate effectively for IT research and advanced education.


2013 - Yunhao Liu

Yunhao Liu, professor at Tsinghua University, is an active researcher and a member of the ACM China Council. He has spread the word and shared the value that ACM offers to China's vast computing community. As a result of his efforts, ACM membership in China has grown significantly. ACM is now a co-sponsor of the annual China National Computer Congress, China's largest event of its kind in the computer field. The gathering focused on green computing, system software, sensor network, information security, high-performance computing, mobile internet and intelligent terminals.


2018 - Andrew McGettrick

In recognition of his unwavering commitment to computer science education -- particularly in terms of its quality, breadth, and access -- for generations of students worldwide.


2013 - P J Narayanan

As President of the ACM India Council, Dr. Narayanan's steadfast desire to establish an ACM presence in this burgeoning technology mecca has met with unparalleled success. Under his inspired leadership, ACM-India memberships and chapters have flourished throughout the country. Indeed, his efforts were instrumental in registering ACM as a scholarly society in India. His enthusiasm for facilitating top conferences to the region as well as encouraging students to follow a career in computing exemplifies his commitment to planting strong ACM roots in India. Under Dr. Narayanan's expert guidance, ACM-India is working to create initiatives to improve the quality of computing education in India and to strengthen the Indian computing research enterprise. Both initiatives are important to bolstering the next generations of India's technology leaders and their presence in the practice of computer science.


2008 - Pat Ryan

For her outstanding and fundamental contributions to ACM, serving as the conduit to which all volunteers turn for her encyclopedic knowledge of the Association and her steadfast resolve to respond to their needs. ACM has profoundly benefited over the years from Pat Ryan's careful management of human and financial resources. Her boundless dedication to ACM is without equal.


2008 - Barbara Ryder

For her devoted efforts as Chair of the 2003, and Steering Committee Chair of the 2007, Federated Computing Research Conference, as well as for her exceptional work on behalf of SIGPLAN's History of Programming Languages conferences, including serving as Program Chair of 2007's HOPL-III. Dr. Ryder served from 1989 to 1999 on SIGPLAN's Executive Committee, and served as Chair from 1995-97, and as a Member at Large of the ACM Council from 2000 -2008. Dr. Ryder has been a source of inspiration to women in the computing field, dedicating her services in their support, among them, serving on the Athena Lecturer Award Committee. Her contributions as Member-at-Large on ACM's Council have provided valuable insights.


2014 - Mehran Sahami

For outstanding leadership of, and commitment to, the three-year ACM/IEEE-CS effort to produce CS2013  a comprehensive revision of the curricular guidelines for undergraduate programs in computer science


2016 - Gerhard Schimpf

For his leadership in support of ACMs mission for global expansion by helping to establish ACM Europe, advocating ACMs involvement in the Heidelberg Laureates Forum, and enlightening students and professionals throughout Europe to the value of ACM membership.


2006 - Eugene Spafford

For his long and effective leadership on issues of computer security and policy, professional responsibility, and the Internet.


2016 - Chris Stephenson

A true visionary and teaching advocate who spirited ACMs lifelong commitment to computer science education, recognizing the need to introduce CS to young students taught by educators with the tools and training to inspire future generations to the wonders of computing.


2017 - Moshe Vardi

A true visionary whose outstanding leadership over the last decade has cemented the reputation of ACM's flagship publication--Communications of the ACM--as the premier chronicler of computing technologies by opening its pages to leading voices from multiple disciplines, extending its reach with new digital and mobile platforms, and making it a monthly must-read for a global audience.


2010 - Elaine Weyuker

In honor of her tireless efforts in the development and growth of ACM-W. Dr. Weyuker took over as Chair of ACM-W at a critical point in its survival. Under her expert guidance, she built a network of enthusiastic volunteers to help propel ACM-W forward, in the process creating many new ideas for activities, awards, and scholarships to cultivate and celebrate women seeking careers in computing. Over the last two years, as first Chair of the new ACM-W Council, she has reshaped ACM-W from a grassroots network to a professional community within ACM that contributes to strategic discussions at the highest levels of the organization.


2015 - John White

For his committed and inspired leadership as ACM's Executive Director and Chief Executive Officer from November 1998 to July 2015, transforming the Association into a truly international society able to bring the highest quality resources to current and future computing professionals worldwide, and enabling it to deliver at unprecedented levels on its mission of advancing computing as a science and a profession.

SIAM/ACM Prize in Computational Science and Engineering


Award Page


2015 - Satish Balay

The PETSc Core Development Team: Satish Balay, Jed Brown, William Gropp, Matthew Knepley, Lois Curfman McInnes, Barry Smith, and Hong Zhang


2002 - John Bell

For the development of mathematical methods and computer science tools for science and engineering, including adaptive mesh refinement software, and for their application to the solution of a wide variety of physical problems in fluid dynamics, shock wave theory, combustion and astrophysics.


2005 - Achi Brandt

For pioneering modern multilevel methods, from multigrid solvers for Partial Differential Equations to multiscale techniques for statistical physics, and for influencing almost every aspect of contemporary computational science and engineering.


2015 - Jed Brown

The PETSc Core Development Team: Satish Balay, Jed Brown, William Gropp, Matthew Knepley, Lois Curfman McInnes, Barry Smith, and Hong Zhang


2002 - Phillip Colella

For the development of mathematical methods and computer science tools for science and engineering, including adaptive mesh refinement software, and for their application to the solution of a wide variety of physical problems in fluid dynamics, shock wave theory, combustion and astrophysics.


2019 - Jack Dongarra

For his key role in the development of software and software standards, software repositories, performance and benchmarking software, and in community efforts to prepare for the challenges of exascale computing, especially in adapting linear algebra infrastructure to emerging architectures.


2015 - William Gropp

The PETSc Core Development Team: Satish Balay, Jed Brown, William Gropp, Matthew Knepley, Lois Curfman McInnes, Barry Smith, and Hong Zhang


2017 - Thomas Hughes

For pioneering finite element methods to solve PDEs that are used world-wide in engineering design and simulation, and science.


2015 - Matthew Knepley

The PETSc Core Development Team: Satish Balay, Jed Brown, William Gropp, Matthew Knepley, Lois Curfman McInnes, Barry Smith, and Hong Zhang


2015 - Lois McInnes

The PETSc Core Development Team: Satish Balay, Jed Brown, William Gropp, Matthew Knepley, Lois Curfman McInnes, Barry Smith, and Hong Zhang


2009 - Cleve Moler

In recognition of his individual research in numerical analysis and the efficacy of his invention, MATLAB, which has had a transformative impact on the ability of the applied mathematics, engineering and computer science communities to prototype rapidly and to execute reliably numerical simulations in ever-expanding domains of science and engineering.


2011 - J. Tinsley Oden

For his impact on the development of finite element methods, critical for the mathematical modeling required by modern engineering.


2013 - Linda Petzold

For her pioneering research in methods for the computational solution of differential-algebraic equations, their incorporation into widely distributed software and scientific applications, and her significant accomplishments in pioneering computational science and engineering education.


2007 - Chi-Wang Shu

For the development of numerical methods that have had a great impact on scientific computing, including TVD temporal discretizations, ENO and WENO finite difference schemes, discontinuous Galerkin methods, and spectral methods.


2015 - Barry Smith

The PETSc Core Development Team: Satish Balay, Jed Brown, William Gropp, Matthew Knepley, Lois Curfman McInnes, Barry Smith, and Hong Zhang


2015 - Hong Zhang

The PETSc Core Development Team: Satish Balay, Jed Brown, William Gropp, Matthew Knepley, Lois Curfman McInnes, Barry Smith, and Hong Zhang

ACM Software System Award


Award Page


2011 - Greg Adams

For the Eclipse platform and its visionary design of a universal IDE (integrated Development Environment) which provides developers with an extensible platform for application development tools, fostering an impressive world-wide open source software development community.


2012 - Vikram Adve

For designing and implementing LLVM, a persistent, language-independent program representation that enables code analysis and transformation, including compile time, link time, and run time optimizations, for arbitrary languages. Since its open source release in 2003, LLVM has become widely used in both commercial products and for computer science research.


1995 - Marc Andreessen

Marc Andreessen, Eric Bina

For developing a multi-platform browsing tool for the World Wide Web.


2017 - Damian Avila

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


2013 - Bruno Barras

For the Coq Proof Assistant System that provides interactive software for the development of formal proofs, using a powerful logic known as the Calculus of Inductive Constructions.


1999 - Brian Behlendorf

Brian Behlendorf, Roy T. Fielding, Rob Hartill, David Robinson, Cliff Skolnick, Randy Terbush, Robert S. Thau, Andrew Wilson

Apache is a hugely popular Webserver that is freeware and has been adopted by millions of sites. Because its source code was available, this high quality server has allowed research on Web service to develop and gain credibility in the commercial world.


2010 - Peter Bergstrom

For the GroupLens Collaborative Filtering Recommender Systems, which showed how to automate the process by which a distributed set of users could receive personalized recommendations by sharing ratings, leading to both commercial products and extensive research.


1995 - Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee, Robert Cailliau

For developing a network-oriented hypermedia system capable of operating over the global internet.


2013 - Yves Bertot

For the Coq Proof Assistant System that provides interactive software for the development of formal proofs, using a powerful logic known as the Calculus of Inductive Constructions.


1995 - Eric Bina

Marc Andreessen, Eric Bina

For developing a multi-platform browsing tool for the World Wide Web.


2004 - Raghuram Bindignavle

Raghuram Bindignavle, Simon S. Lam, Shaowen Su, Thomas Y. C. Woo

"For inventing secure sockets and prototyping the first secure sockets layer (named SNP - Secure Network Programming) as a high-level abstraction suitable for securing Internet applications."


1994 - Andrew Birrell

Andrew Birrell, Bruce Nelson

Lupine, the Remote Procedure Call (RPC) system in the Cedar Project, showed that the RPC programming paradigm, described in previous theoretical work, was indeed practical and effective. Key innovations included automatic compiled stubs, dynamic type-safe binding and exception-handling support, and RPC runtime protocols. This system work has ushered in many distributed system services and is continuing to be used to develop large distributed applications in some specialized areas.


1992 - Daniel Bobrow

Daniel G. Bobrow, Richard R. Burton, L. Peter Deutsch, Ronald M. Kaplan, Larry Masinter, Warren Teitelman

For their pioneering work in programming environments that integrated source-language debuggers, fully compatible integrated interpreter/compiler, automatic change management, structure-based editing, logging facilities, interactive graphics, and analysis/profiling tools in the Interlisp system.


2005 - Robert Boyer

For pioneering and engineering a most effective theorem prover (named the Boyer-Moore Theorem Prover) as a formal methods tool for verifying safety-critical hardware and software.


1985 - Daniel Bricklin

Daniel Bricklin, Robert Frankston

For the invention of VisiCalc, a new metaphor for data manipulation that galvanized personal computing in industry.


1989 - Douglas Brotz

Douglas K. Brotz, Charles M. Geschke, William H. Paxton, Edward A. Taft, John E. Warnock

For the design of PostScript page description language and its implementation.


2009 - Edouard Bugnion

For VMware Workstation 1.0, bringing virtualization technology to the Linux desktop, and creating a vibrant industry and research area around the technology.


1992 - Richard Burton

Daniel G. Bobrow, Richard R. Burton, L. Peter Deutsch, Ronald M. Kaplan, Larry Masinter, Warren Teitelman

For their pioneering work in programming environments that integrated source-language debuggers, fully compatible integrated interpreter/compiler, automatic change management, structure-based editing, logging facilities, interactive graphics, and analysis/profiling tools in the Interlisp system.


2017 - Matthias Bussonnier

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


1995 - Robert Cailliau

Tim Berners-Lee, Robert Cailliau

For developing a network-oriented hypermedia system capable of operating over the global internet.


2013 - Pierre Castéran

For the Coq Proof Assistant System that provides interactive software for the development of formal proofs, using a powerful logic known as the Calculus of Inductive Constructions.


1991 - Vinton Cerf

Vinton G. Cerf, Robert E. Kahn

For their vision and leadership in the design, implementation, evolution, and dissemination of the TCP/IP Computer Communication Protocol Suite.


1988 - Donald Chamberlin

Donald Chamberlin, James Gray, Raymond Lorie, Gianfranco Putzolu, Patricia Selinger, Irving Traiger

The INGRES and System R systems demonstrated that a practical and efficient database management system (DBMS) could be implemented based on the relational data model. These systems were full-function DBMS's that supported non-procedural query languages (QUEL and SQL), automatic query optimization, alternative storage structures, transactions, crash recovery, views, integrity, and protection. They have revolutionized the database system industry by showing how data stored in a computer can be conveniently accessed by end users and while at the same time it can be used by production application programs.


1998 - John Chambers

John M. Chambers

For The S system, which has forever altered how people analyze, visualize, and manipulate data.


2012 - Evan Cheng

For designing and implementing LLVM, a persistent, language-independent program representation that enables code analysis and transformation, including compile time, link time, and run time optimizations, for arbitrary languages. Since its open source release in 2003, LLVM has become widely used in both commercial products and for computer science research.


2013 - Thierry Coquand

For the Coq Proof Assistant System that provides interactive software for the development of formal proofs, using a powerful logic known as the Calculus of Inductive Constructions.


2017 - Sylvain Corlay

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


2008 - David DeWitt

For Gamma, the first embodiment of a parallel, "shared nothing" database system running on a cluster of commodity computers, using data partitioning and innovative parallel query execution strategies.


1992 - L Deutsch

Daniel G. Bobrow, Richard R. Burton, L. Peter Deutsch, Ronald M. Kaplan, Larry Masinter, Warren Teitelman

For their pioneering work in programming environments that integrated source-language debuggers, fully compatible integrated interpreter/compiler, automatic change management, structure-based editing, logging facilities, interactive graphics, and analysis/profiling tools in the Interlisp system.


2009 - Scott Devine

For VMware Workstation 1.0, bringing virtualization technology to the Linux desktop, and creating a vibrant industry and research area around the technology.


2011 - John Duimovich

For the Eclipse platform and its visionary design of a universal IDE (integrated Development Environment) which provides developers with an extensible platform for application development tools, fostering an impressive world-wide open source software development community.


1990 - Douglas Engelbart

Douglas C. Engelbart, William K. English, Jeff Rulifson

For their pioneering work on augmenting human intellect with hypertext, outline processors, and video conferencing that was implemented in the NLS System [On Line System] (1968).


1990 - William English

Douglas C. Engelbart, William K. English, Jeff Rulifson

For their pioneering work on augmenting human intellect with hypertext, outline processors, and video conferencing that was implemented in the NLS System [On Line System] (1968).


2003 - Stuart Feldman

Stuart Feldman

"For MAKE -- there is probably no large software system in the world today that has not been processed by a version or offspring of MAKE."


1999 - Roy Fielding

Brian Behlendorf, Roy T. Fielding, Rob Hartill, David Robinson, Cliff Skolnick, Randy Terbush, Robert S. Thau, Andrew Wilson

Apache is a hugely popular Webserver that is freeware and has been adopted by millions of sites. Because its source code was available, this high quality server has allowed research on Web service to develop and gain credibility in the commercial world.


2013 - Jean-Christophe Filliâtre

For the Coq Proof Assistant System that provides interactive software for the development of formal proofs, using a powerful logic known as the Calculus of Inductive Constructions.


1985 - Robert Frankston

Daniel Bricklin, Robert Frankston

For the invention of VisiCalc, a new metaphor for data manipulation that galvanized personal computing in industry.


2017 - Jonathan Frederic

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


2011 - Erich Gamma

For the Eclipse platform and its visionary design of a universal IDE (integrated Development Environment) which provides developers with an extensible platform for application development tools, fostering an impressive world-wide open source software development community.


2008 - Robert Gerber

For Gamma, the first embodiment of a parallel, "shared nothing" database system running on a cluster of commodity computers, using data partitioning and innovative parallel query execution strategies.


1989 - Charles Geschke

Douglas K. Brotz, Charles M. Geschke, William H. Paxton, Edward A. Taft, John E. Warnock

For the design of PostScript page description language and its implementation.


2008 - Shahram Ghandeharizadeh

For Gamma, the first embodiment of a parallel, "shared nothing" database system running on a cluster of commodity computers, using data partitioning and innovative parallel query execution strategies.


1987 - Adele Goldberg

Adele Goldberg, Daniel H.H. Ingalls, Jr., Alan C. Kay

For seminal contributions to object-oriented programming languages and related programming techniques. The theories of languages and development systems known as "Smalltalk" laid the foundation for explorations in new software methodologies, graphical user interface designs, and forms of on-line assistance to the software development process.


2010 - Lee Gordon

For the GroupLens Collaborative Filtering Recommender Systems, which showed how to automate the process by which a distributed set of users could receive personalized recommendations by sharing ratings, leading to both commercial products and extensive research.


2002 - James Gosling

James A. Gosling

"For the Java programming language and the Java run-time system."


2008 - Goetz Graefe

For Gamma, the first embodiment of a parallel, "shared nothing" database system running on a cluster of commodity computers, using data partitioning and innovative parallel query execution strategies.


2017 - Brian Granger

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


1988 - Jim Gray

Donald Chamberlin, James Gray, Raymond Lorie, Gianfranco Putzolu, Patricia Selinger, Irving Traiger

The INGRES and System R systems demonstrated that a practical and efficient database management system (DBMS) could be implemented based on the relational data model. These systems were full-function DBMS's that supported non-procedural query languages (QUEL and SQL), automatic query optimization, alternative storage structures, transactions, crash recovery, views, integrity, and protection. They have revolutionized the database system industry by showing how data stored in a computer can be conveniently accessed by end users and while at the same time it can be used by production application programs.


2017 - Jason Grout

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


2011 - Kevin Haaland

For the Eclipse platform and its visionary design of a universal IDE (integrated Development Environment) which provides developers with an extensible platform for application development tools, fostering an impressive world-wide open source software development community.


2017 - Jessica Hamrick

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


2007 - David Harel

For Statemate, the first embodiment in a commercial computer-aided software engineering tool of a rigorous approach to model-driven development based on statecharts, and employing techniques for the executability of visual formalisms, and for code-generation.


1999 - Rob Hartill

Brian Behlendorf, Roy T. Fielding, Rob Hartill, David Robinson, Cliff Skolnick, Randy Terbush, Robert S. Thau, Andrew Wilson

Apache is a hugely popular Webserver that is freeware and has been adopted by millions of sites. Because its source code was available, this high quality server has allowed research on Web service to develop and gain credibility in the commercial world.


1988 - Gerald Held

Gerald Held, Michael Stonebraker, Eugene Wong

The INGRES and System R systems demonstrated that a practical and efficient database management system (DBMS) could be implemented based on the relational data model. These systems were full-function DBMS's that supported non-procedural query languages (QUEL and SQL), automatic query optimization, alternative storage structures, transactions, crash recovery, views, integrity, and protection. They have revolutionized the database system industry by showing how data stored in a computer can be conveniently accessed by end users and while at the same time it can be used by production application programs.


2013 - Hugo Herbelin

For the Coq Proof Assistant System that provides interactive software for the development of formal proofs, using a powerful logic known as the Calculus of Inductive Constructions.


2010 - Jonathan Herlocker

For the GroupLens Collaborative Filtering Recommender Systems, which showed how to automate the process by which a distributed set of users could receive personalized recommendations by sharing ratings, leading to both commercial products and extensive research.


2008 - Michael Heytens

For Gamma, the first embodiment of a parallel, "shared nothing" database system running on a cluster of commodity computers, using data partitioning and innovative parallel query execution strategies.


2001 - Gerard Holzmann

Gerard Holzmann

"For SPIN, a highly successful and widely used software model-checking system based on "formal methods" from Computer Science. It has made advanced theoretical verification methods applicable to large and highly complex software systems."


2016 - John Howard

For development of the pioneering and widely successful Andrew File System (AFS).


2008 - Hui-I Hsiao

For Gamma, the first embodiment of a parallel, "shared nothing" database system running on a cluster of commodity computers, using data partitioning and innovative parallel query execution strategies.


2013 - Gerard Huet

For the Coq Proof Assistant System that provides interactive software for the development of formal proofs, using a powerful logic known as the Calculus of Inductive Constructions.


2010 - Neophytos Iacovou

For the GroupLens Collaborative Filtering Recommender Systems, which showed how to automate the process by which a distributed set of users could receive personalized recommendations by sharing ratings, leading to both commercial products and extensive research.


1987 - Daniel Ingalls

Adele Goldberg, Daniel H.H. Ingalls, Jr., Alan C. Kay

For seminal contributions to object-oriented programming languages and related programming techniques. The theories of languages and development systems known as "Smalltalk" laid the foundation for explorations in new software methodologies, graphical user interface designs, and forms of on-line assistance to the software development process.


2017 - Paul Ivanov

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


2011 - Julian Jones

For the Eclipse platform and its visionary design of a universal IDE (integrated Development Environment) which provides developers with an extensible platform for application development tools, fostering an impressive world-wide open source software development community.


1991 - Robert Kahn

Vinton G. Cerf, Robert E. Kahn

For their vision and leadership in the design, implementation, evolution, and dissemination of the TCP/IP Computer Communication Protocol Suite.


1992 - Ronald Kaplan

Daniel G. Bobrow, Richard R. Burton, L. Peter Deutsch, Ronald M. Kaplan, Larry Masinter, Warren Teitelman

For their pioneering work in programming environments that integrated source-language debuggers, fully compatible integrated interpreter/compiler, automatic change management, structure-based editing, logging facilities, interactive graphics, and analysis/profiling tools in the Interlisp system.


2005 - Matt Kaufmann

For pioneering and engineering a most effective theorem prover (named the Boyer-Moore Theorem Prover) as a formal methods tool for verifying safety-critical hardware and software.


1987 - Alan Kay

Adele Goldberg, Daniel H.H. Ingalls, Jr., Alan C. Kay

For seminal contributions to object-oriented programming languages and related programming techniques. The theories of languages and development systems known as "Smalltalk" laid the foundation for explorations in new software methodologies, graphical user interface designs, and forms of on-line assistance to the software development process.


2016 - Michael Kazar

For development of the pioneering and widely successful Andrew File System (AFS).


2017 - Kyle Kelley

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


2017 - Thomas Kluyer

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


1986 - Donald Knuth

Donald E. Knuth

For the design and implementation of TeX, an innovative tool for the computer composition of documents of high typographical quality.


2010 - Joseph Konstan

For the GroupLens Collaborative Filtering Recommender Systems, which showed how to automate the process by which a distributed set of users could receive personalized recommendations by sharing ratings, leading to both commercial products and extensive research.


2008 - Murali Krishna

For Gamma, the first embodiment of a parallel, "shared nothing" database system running on a cluster of commodity computers, using data partitioning and innovative parallel query execution strategies.


2007 - Hagi Lachover

For Statemate, the first embodiment in a commercial computer-aided software engineering tool of a rigorous approach to model-driven development based on statecharts, and employing techniques for the executability of visual formalisms, and for code-generation.


2010 - Shyong Lam

For the GroupLens Collaborative Filtering Recommender Systems, which showed how to automate the process by which a distributed set of users could receive personalized recommendations by sharing ratings, leading to both commercial products and extensive research.


2004 - Simon Lam

Raghuram Bindignavle, Simon S. Lam, Shaowen Su, Thomas Y. C. Woo

"For inventing secure sockets and prototyping the first secure sockets layer (named SNP - Secure Network Programming) as a high-level abstraction suitable for securing Internet applications."


1984 - Butler Lampson

Butler W. Lampson, Robert W. Taylor, Charles P. Thacker

For conceiving and guiding the development of the Xerox Alto System, which clearly demonstrates that a distributed personal computer system could provide a desirable and practical alternative to time-sharing.


2012 - Chris Lattner

For designing and implementing LLVM, a persistent, language-independent program representation that enables code analysis and transformation, including compile time, link time, and run time optimizations, for arbitrary languages. Since its open source release in 2003, LLVM has become widely used in both commercial products and for computer science research.


1988 - Raymond Lorie

Donald Chamberlin, James Gray, Raymond Lorie, Gianfranco Putzolu, Patricia Selinger, Irving Traiger

The INGRES and System R systems demonstrated that a practical and efficient database management system (DBMS) could be implemented based on the relational data model. These systems were full-function DBMS's that supported non-procedural query languages (QUEL and SQL), automatic query optimization, alternative storage structures, transactions, crash recovery, views, integrity, and protection. They have revolutionized the database system industry by showing how data stored in a computer can be conveniently accessed by end users and while at the same time it can be used by production application programs.


2010 - David Maltz

For the GroupLens Collaborative Filtering Recommender Systems, which showed how to automate the process by which a distributed set of users could receive personalized recommendations by sharing ratings, leading to both commercial products and extensive research.


1992 - Larry Masinter

Daniel G. Bobrow, Richard R. Burton, L. Peter Deutsch, Ronald M. Kaplan, Larry Masinter, Warren Teitelman

For their pioneering work in programming environments that integrated source-language debuggers, fully compatible integrated interpreter/compiler, automatic change management, structure-based editing, logging facilities, interactive graphics, and analysis/profiling tools in the Interlisp system.


2010 - Sean McNee

For the GroupLens Collaborative Filtering Recommender Systems, which showed how to automate the process by which a distributed set of users could receive personalized recommendations by sharing ratings, leading to both commercial products and extensive research.


2006 - Bertrand Meyer

For designing and developing the Eiffel programming language, method and environment, embodying the Design by Contract approach to software development and other features that facilitate the construction of reliable, extendible and efficient software.


2010 - Bradley Miller

For the GroupLens Collaborative Filtering Recommender Systems, which showed how to automate the process by which a distributed set of users could receive personalized recommendations by sharing ratings, leading to both commercial products and extensive research.


2005 - J Moore

For pioneering and engineering a most effective theorem prover (named the Boyer-Moore Theorem Prover) as a formal methods tool for verifying safety-critical hardware and software.


2011 - Philippe Mulet

For the Eclipse platform and its visionary design of a universal IDE (integrated Development Environment) which provides developers with an extensible platform for application development tools, fostering an impressive world-wide open source software development community.


2013 - Chetan Murthy

For the Coq Proof Assistant System that provides interactive software for the development of formal proofs, using a powerful logic known as the Calculus of Inductive Constructions.


2007 - Amnon Naamad

For Statemate, the first embodiment in a commercial computer-aided software engineering tool of a rigorous approach to model-driven development based on statecharts, and employing techniques for the executability of visual formalisms, and for code-generation.


2008 - Jeffrey Naughton

For Gamma, the first embodiment of a parallel, "shared nothing" database system running on a cluster of commodity computers, using data partitioning and innovative parallel query execution strategies.


1994 - Bruce Nelson

Andrew Birrell, Bruce Nelson

Lupine, the Remote Procedure Call (RPC) system in the Cedar Project, showed that the RPC programming paradigm, described in previous theoretical work, was indeed practical and effective. Key innovations included automatic compiled stubs, dynamic type-safe binding and exception-handling support, and RPC runtime protocols. This system work has ushered in many distributed system services and is continuing to be used to develop large distributed applications in some specialized areas.


2016 - David Nichols

For development of the pioneering and widely successful Andrew File System (AFS).


2016 - Sherri Nichols

For development of the pioneering and widely successful Andrew File System (AFS).


2011 - Steve Northover

For the Eclipse platform and its visionary design of a universal IDE (integrated Development Environment) which provides developers with an extensible platform for application development tools, fostering an impressive world-wide open source software development community.


1997 - John Ousterhout

John Ousterhout

For the Tcl scripting language which allows developers to create complex systems from pre-existing components. The embedded Tk provides a simple mechanism for creating graphical user interfaces. Together they make a powerful addition to the software repertoire.


2017 - Peter Parente

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


2013 - Christine Paulin-Mohring

For the Coq Proof Assistant System that provides interactive software for the development of formal proofs, using a powerful logic known as the Calculus of Inductive Constructions.


1989 - William Paxton

Douglas K. Brotz, Charles M. Geschke, William H. Paxton, Edward A. Taft, John E. Warnock

For the design of PostScript page description language and its implementation.


2017 - Fernando Perez

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


2007 - Amir Pnueli

For Statemate, the first embodiment in a commercial computer-aided software engineering tool of a rigorous approach to model-driven development based on statecharts, and employing techniques for the executability of visual formalisms, and for code-generation.


2007 - Michal Politi

For Statemate, the first embodiment in a commercial computer-aided software engineering tool of a rigorous approach to model-driven development based on statecharts, and employing techniques for the executability of visual formalisms, and for code-generation.


1988 - Gianfranco Putzolu

Donald Chamberlin, James Gray, Raymond Lorie, Gianfranco Putzolu, Patricia Selinger, Irving Traiger

The INGRES and System R systems demonstrated that a practical and efficient database management system (DBMS) could be implemented based on the relational data model. These systems were full-function DBMS's that supported non-procedural query languages (QUEL and SQL), automatic query optimization, alternative storage structures, transactions, crash recovery, views, integrity, and protection. They have revolutionized the database system industry by showing how data stored in a computer can be conveniently accessed by end users and while at the same time it can be used by production application programs.


2017 - Benjamin Ragan-Kelley

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


2014 - Rick Rashid

For the design and engineering of the Mach operating system, whose innovative approaches to virtual memory management and microkernel architecture established a foundation for later operating systems on personal computers, tablets, and mobile phones.


2010 - Paul Resnick

For the GroupLens Collaborative Filtering Recommender Systems, which showed how to automate the process by which a distributed set of users could receive personalized recommendations by sharing ratings, leading to both commercial products and extensive research.


2010 - John Riedl

For the GroupLens Collaborative Filtering Recommender Systems, which showed how to automate the process by which a distributed set of users could receive personalized recommendations by sharing ratings, leading to both commercial products and extensive research.


1983 - Dennis Ritchie

Dennis M. Ritchie, Ken Thompson

For their development of generic operating systems theory and specifically for the implementation of the Unix operating system.


1999 - David Robinson

Brian Behlendorf, Roy T. Fielding, Rob Hartill, David Robinson, Cliff Skolnick, Randy Terbush, Robert S. Thau, Andrew Wilson

Apache is a hugely popular Webserver that is freeware and has been adopted by millions of sites. Because its source code was available, this high quality server has allowed research on Web service to develop and gain credibility in the commercial world.


2009 - Mendel Rosenblum

For VMware Workstation 1.0, bringing virtualization technology to the Linux desktop, and creating a vibrant industry and research area around the technology.


1990 - Jeff Rulifson

Douglas C. Engelbart, William K. English, Jeff Rulifson

For their pioneering work on augmenting human intellect with hypertext, outline processors, and video conferencing that was implemented in the NLS System [On Line System] (1968).


2016 - Mahadev Satyanarayanan

For development of the pioneering and widely successful Andrew File System (AFS).


2008 - Donovan Schneider

For Gamma, the first embodiment of a parallel, "shared nothing" database system running on a cluster of commodity computers, using data partitioning and innovative parallel query execution strategies.


1988 - Patricia Selinger

Donald Chamberlin, James Gray, Raymond Lorie, Gianfranco Putzolu, Patricia Selinger, Irving Traiger

The INGRES and System R systems demonstrated that a practical and efficient database management system (DBMS) could be implemented based on the relational data model. These systems were full-function DBMS's that supported non-procedural query languages (QUEL and SQL), automatic query optimization, alternative storage structures, transactions, crash recovery, views, integrity, and protection. They have revolutionized the database system industry by showing how data stored in a computer can be conveniently accessed by end users and while at the same time it can be used by production application programs.


2008 - Anoop Sharma

For Gamma, the first embodiment of a parallel, "shared nothing" database system running on a cluster of commodity computers, using data partitioning and innovative parallel query execution strategies.


2007 - Rivi Sherman

For Statemate, the first embodiment in a commercial computer-aided software engineering tool of a rigorous approach to model-driven development based on statecharts, and employing techniques for the executability of visual formalisms, and for code-generation.


2016 - Robert Sidebotham

For development of the pioneering and widely successful Andrew File System (AFS).


2017 - Steven Silvester

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


1999 - Cliff Skolnick

Brian Behlendorf, Roy T. Fielding, Rob Hartill, David Robinson, Cliff Skolnick, Randy Terbush, Robert S. Thau, Andrew Wilson

Apache is a hugely popular Webserver that is freeware and has been adopted by millions of sites. Because its source code was available, this high quality server has allowed research on Web service to develop and gain credibility in the commercial world.


2016 - Alfred  Spector

For development of the pioneering and widely successful Andrew File System (AFS).


2015 - Richard Stallman

For the development and leadership of GCC (the GNU Compiler Collection), which has enabled extensive software and hardware innovation, and has been a lynchpin of the free software movement.


1988 - Michael Stonebraker

Gerald Held, Michael Stonebraker, Eugene Wong

The INGRES and System R systems demonstrated that a practical and efficient database management system (DBMS) could be implemented based on the relational data model. These systems were full-function DBMS's that supported non-procedural query languages (QUEL and SQL), automatic query optimization, alternative storage structures, transactions, crash recovery, views, integrity, and protection. They have revolutionized the database system industry by showing how data stored in a computer can be conveniently accessed by end users and while at the same time it can be used by production application programs.


2004 - Shaowen Su

Raghuram Bindignavle, Simon S. Lam, Shaowen Su, Thomas Y. C. Woo

"For inventing secure sockets and prototyping the first secure sockets layer (named SNP - Secure Network Programming) as a high-level abstraction suitable for securing Internet applications."


2010 - Mitesh Suchak

For the GroupLens Collaborative Filtering Recommender Systems, which showed how to automate the process by which a distributed set of users could receive personalized recommendations by sharing ratings, leading to both commercial products and extensive research.


2009 - Jeremy Sugerman

For VMware Workstation 1.0, bringing virtualization technology to the Linux desktop, and creating a vibrant industry and research area around the technology.


1993 - Ivan Sutherland

Ivan Sutherland

For his pioneering and visionary contributions to computer graphics, starting with Sketchpad, and continuing after. Sketchpad, though written twenty-five years ago, introduced many techniques still important today. These include a display file for screen refresh, a recursively traversed hierarchical structure for modeling graphical objects, recursive methods for geometric transformations, and an object-oriented programming style. Later innovations include a "Lorgnette" for viewing stereo or colored images, and elegant algorithms for registering digitized views, clipping polygons, and representing surfaces with hidden lines.


1989 - Edward Taft

Douglas K. Brotz, Charles M. Geschke, William H. Paxton, Edward A. Taft, John E. Warnock

For the design of PostScript page description language and its implementation.


1984 - Robert Taylor

Butler W. Lampson, Robert W. Taylor, Charles P. Thacker

For conceiving and guiding the development of the Xerox Alto System, which clearly demonstrates that a distributed personal computer system could provide a desirable and practical alternative to time-sharing.


1992 - Warren Teitelman

Daniel G. Bobrow, Richard R. Burton, L. Peter Deutsch, Ronald M. Kaplan, Larry Masinter, Warren Teitelman

For their pioneering work in programming environments that integrated source-language debuggers, fully compatible integrated interpreter/compiler, automatic change management, structure-based editing, logging facilities, interactive graphics, and analysis/profiling tools in the Interlisp system.


1999 - Randy Terbush

Brian Behlendorf, Roy T. Fielding, Rob Hartill, David Robinson, Cliff Skolnick, Randy Terbush, Robert S. Thau, Andrew Wilson

Apache is a hugely popular Webserver that is freeware and has been adopted by millions of sites. Because its source code was available, this high quality server has allowed research on Web service to develop and gain credibility in the commercial world.


2014 - Avie Tevanian

For the design and engineering of the Mach operating system, whose innovative approaches to virtual memory management and microkernel architecture established a foundation for later operating systems on personal computers, tablets, and mobile phones.


1984 - Charles Thacker

Butler W. Lampson, Robert W. Taylor, Charles P. Thacker

For conceiving and guiding the development of the Xerox Alto System, which clearly demonstrates that a distributed personal computer system could provide a desirable and practical alternative to time-sharing.


1999 - Robert Thau

Brian Behlendorf, Roy T. Fielding, Rob Hartill, David Robinson, Cliff Skolnick, Randy Terbush, Robert S. Thau, Andrew Wilson

Apache is a hugely popular Webserver that is freeware and has been adopted by millions of sites. Because its source code was available, this high quality server has allowed research on Web service to develop and gain credibility in the commercial world.


1983 - Kenneth Thompson

Dennis M. Ritchie, Ken Thompson

For their development of generic operating systems theory and specifically for the implementation of the Unix operating system.


2011 - Dave Thomson

For the Eclipse platform and its visionary design of a universal IDE (integrated Development Environment) which provides developers with an extensible platform for application development tools, fostering an impressive world-wide open source software development community.


1988 - Irv Traiger

Donald Chamberlin, James Gray, Raymond Lorie, Gianfranco Putzolu, Patricia Selinger, Irving Traiger

The INGRES and System R systems demonstrated that a practical and efficient database management system (DBMS) could be implemented based on the relational data model. These systems were full-function DBMS's that supported non-procedural query languages (QUEL and SQL), automatic query optimization, alternative storage structures, transactions, crash recovery, views, integrity, and protection. They have revolutionized the database system industry by showing how data stored in a computer can be conveniently accessed by end users and while at the same time it can be used by production application programs.


2007 - Mark Trakhtenbrot

For Statemate, the first embodiment in a commercial computer-aided software engineering tool of a rigorous approach to model-driven development based on statecharts, and employing techniques for the executability of visual formalisms, and for code-generation.


2007 - Aron Trauring

For Statemate, the first embodiment in a commercial computer-aided software engineering tool of a rigorous approach to model-driven development based on statecharts, and employing techniques for the executability of visual formalisms, and for code-generation.


2009 - Ellen Wang

For VMware Workstation 1.0, bringing virtualization technology to the Linux desktop, and creating a vibrant industry and research area around the technology.


1989 - John Warnock

Douglas K. Brotz, Charles M. Geschke, William H. Paxton, Edward A. Taft, John E. Warnock

For the design of PostScript page description language and its implementation.


2011 - John Weigand

For the Eclipse platform and its visionary design of a universal IDE (integrated Development Environment) which provides developers with an extensible platform for application development tools, fostering an impressive world-wide open source software development community.


2016 - Michael West

For development of the pioneering and widely successful Andrew File System (AFS).


2017 - Carol Willing

For Project Jupyter, a broad collaboration that develops open-source tools for interactive computing, with a language-agnostic design. These tools, that include IPython, the Jupyter Notebook and JupyterHub, have become a de facto standard for data analysis in research, education, journalism, and industry.


1999 - Andrew Wilson

Brian Behlendorf, Roy T. Fielding, Rob Hartill, David Robinson, Cliff Skolnick, Randy Terbush, Robert S. Thau, Andrew Wilson

Apache is a hugely popular Webserver that is freeware and has been adopted by millions of sites. Because its source code was available, this high quality server has allowed research on Web service to develop and gain credibility in the commercial world.


1988 - Eugene Wong

Gerald Held, Michael Stonebraker, Eugene Wong

The INGRES and System R systems demonstrated that a practical and efficient database management system (DBMS) could be implemented based on the relational data model. These systems were full-function DBMS's that supported non-procedural query languages (QUEL and SQL), automatic query optimization, alternative storage structures, transactions, crash recovery, views, integrity, and protection. They have revolutionized the database system industry by showing how data stored in a computer can be conveniently accessed by end users and while at the same time it can be used by production application programs.


2004 - Thomas Woo

Raghuram Bindignavle, Simon S. Lam, Shaowen Su, Thomas Y. C. Woo

"For inventing secure sockets and prototyping the first secure sockets layer (named SNP - Secure Network Programming) as a high-level abstraction suitable for securing Internet applications."

ACM Programming Systems and Languages Paper Award


Award Page


1976 - Frances Allen

A program data flow analysis procedure, Communications of the ACM, March 1976 (with J. Cocke)


1982 - Michael Blasgen

The Recovery Manager of the System R Database Manager, ACM Computing Surveys, June 1981 (with James Gray, Paul McJones, Bruce Lindsay, Raymond Lorie, Thomas Price, Gianfranco Putzolu, Irving Traiger)


1974 - Daniel Bobrow

A model and stack implementation of multiple environments, Communications of the ACM, October 1973 (with Ben Wegbreit)


1976 - John Cocke

A program data flow analysis procedure, Communications of the ACM, March 1976 (with F.E. Allen)


1971 - Peter Denning

The working set model for program behavior, Communications of the ACM, May 1968


1971 - Edsger Dijkstra

The structure of the THE-multiprogramming system, Communications of the ACM, May 1968


1971 - Jan Gecsei

Evaluation techniques for storage hierarchies, IBM Systems Journal, 9, 2 (1970) (with Richard L. Mattson, Donald Slutz, Irving Traiger)


1982 - Jim Gray

The Recovery Manager of the System R Database Manager, ACM Computing Surveys, June 1981 (with Paul McJones, Michael Blasgen, Bruce Lindsay, Raymond Lorie, Thomas Price, Gianfranco Putzolu, Irving Traiger)


1977 - David Gries

Verifying properties of parallel programs: an axiomatic approach, Communications of the ACM, May 1976 (with Susan Owicki)


1973 - C. Antony Hoare

Proof of correctness of data representations, Acta Informatica, 1, 4 (December 1972)


1982 - Bruce Lindsay

The Recovery Manager of the System R Database Manager, ACM Computing Surveys, June 1981 (with James Gray, Paul McJones, Michael Blasgen, Raymond Lorie, Thomas Price, Gianfranco Putzolu, Irving Traiger)


1982 - Raymond Lorie

The Recovery Manager of the System R Database Manager, ACM Computing Surveys, June 1981 (with James Gray, Paul McJones, Michael Blasgen, Bruce Lindsay, Thomas Price, Gianfranco Putzolu, Irving Traiger)


1971 - Peter Lucas

On the Formal Description of PL/1, Annual Review in Automatic Programming, 6, 3, 1969 (with Kurt Walk)


1974 - Zohar Manna

Inductive methods for proving properties of programs, Communications of the ACM, August 1973 (with Stephen Ness, Jean Vuillemin)


1971 - Richard Mattson

Evaluation techniques for storage hierarchies, IBM Systems Journal, 9, 2 (1970) (with Jan Gecsei, Donald Slutz, Irving Traiger)


1982 - Paul McJones

The Recovery Manager of the System R Database Manager, ACM Computing Surveys, June 1981 (with James Gray, Michael Blasgen, Bruce Lindsay, Raymond Lorie, Thomas Price, Gianfranco Putzolu, Irving Traiger)


1974 - Stephen Ness

Inductive methods for proving properties of programs, Communications of the ACM, August 1973 (with Zohar Manna, Jean Vuillemin)


1977 - Susan Owicki

Verifying properties of parallel programs: an axiomatic approach, Communications of the ACM, May 1976 (with David Gries)


1979 - David Parnas

Designing Software for Ease of Extension and Contraction, IEEE Transactions on Software Engineering, March 1979


1982 - Thomas Price

The Recovery Manager of the System R Database Manager, ACM Computing Surveys, June 1981 (with James Gray, Paul McJones, Michael Blasgen, Bruce Lindsay, Raymond Lorie, Gianfranco Putzolu, Irving Traiger)


1982 - Gianfranco Putzolu

The Recovery Manager of the System R Database Manager, ACM Computing Surveys, June 1981 (with James Gray, Paul McJones, Michael Blasgen, Bruce Lindsay, Raymond Lorie, Thomas Price, Irving Traiger)


1971 - John Reynolds

G/EDANKEN - a simple typeless language based on the principle of completeness and the reference concept, Communications of the ACM, May 1970


1975 - Dennis Ritchie

The UNIX time-sharing system, Communications of the ACM, July 1974 (with Ken Thompson)


1971 - Donald Slutz

Evaluation techniques for storage hierarchies, IBM Systems Journal, 9, 2 (1970) (with Richard L. Mattson, Jan Gecsei, Irving Traiger)


1975 - Kenneth Thompson

The UNIX time-sharing system, Communications of the ACM, July 1974 (with Dennis M. Ritchie)


1982 - Irv Traiger

The Recovery Manager of the System R Database Manager, ACM Computing Surveys, June 1981 (with James Gray, Paul McJones, Michael Blasgen, Bruce Lindsay, Raymond Lorie, Thomas Price, Gianfranco Putzolu)


1974 - Jean Vuillemin

Inductive methods for proving properties of programs, Communications of the ACM, August 1973 (with Zohar Manna, Stephen Ness)


1971 - Kurt Walk

On the Formal Description of PL/1, Annual Review in Automatic Programming, 6, 3, 1969 (with Peter Lucas)


1974 - Ben Wegbreit

A model and stack implementation of multiple environments, Communications of the ACM, October 1973 (with Daniel G. Bobrow)


1978 - Niklaus Wirth

Toward a discipline of real-time programming, Communications of the ACM, August 1977

ACM Athena Lecturer Award


Award Page


2014 - Susan Dumais

For contributions to algorithms and interfaces for interactive information retrieval.


2009 - Susan Eggers

Professor Eggers' Athena Lecture took place June 14, 2010, in Toronto, at PLDI '10.


2006 - Deborah Estrin

Dr. Estrin's presented her Athena Lecture at the MobiCom 2006 Conference, September 2006. MobiCom, the International Conference on Mobile Computing and Networking, is sponsored by ACM SIGMOBILE.


2018 - Andrea Goldsmith

For contributions to the theory and practice of adaptive wireless communications and sustained translation of theoretic results into commercial technologies and industry standards.


2008 - Shafi Goldwasser

Dr. Goldwasser's Athena Lecture took place at the ACM Symposium on the Theory of Computing, sponsored by SIGACT, in May 2009.


2010 - Mary Irwin

Professor Mary Jane Irwin's Athena Lecture took place June 22, 2010, at the 37th International Symposium on Computer Architecture (ISCA 2010) in Saint-Malo, France.


2017 - Lydia Kavraki

For the invention of randomized motion planning algorithms in robotics and the development of robotics-inspired methods for bioinformatics and biomedicine.


2012 - Nancy Lynch

Professor Lynch's Athena Lecture was delivered at the 2013 joint meeting of the Symposium on Principles of Distributed Computing (PODC) and the Symposium on Parallel Algorithms and Architectures (SPAA). PODC is sponsored by the ACM Special Interest Group Operating Systems (SIGOPS) and the ACM Special Interest Group on Algorithms and Computations Theory (SIGACT). SPAA is sponsored by SIGACT and the ACM Special Interest Group on Computer Architecture (SIGARCH).


2011 - Judith Olson

Professor Olson's Athena Lecture was delivered at the ACM Conference on Computer-Supported Cooperative Work (CSCW), February 11-15, 2012, in Seattle, Washington.

Press release


2016 - Jennifer Rexford

For innovations that improved the efficiency of the Border Gateway Protocol (BGP) in routing Internet traffic, for laying the groundwork for software-defined networks (SDNs), and for contributions in measuring and engineering IP networks.


2007 - Karen Sparck-Jones

Dr. Spärck Jones videotaped her Athena Lecture shortly before her untimely death in April 2007, and this was shown at the 30th Annual International ACM SIGIR Conference, July 2007.


2015 - Jennifer Widom

For pioneering foundations, architecture, and applications of database systems


2013 - Kathy Yelick

For contributions to improving fundamental understanding and practice of parallel programming.

ACM India Doctoral Dissertation Award


Award Page


2018 - Manoj Agarwal

Honourable Mention for his dissertation "Data as Graph: Discovery, Search, Retrieval", nominated by the Indian Institute of Technology Bombay.


2019 - Keerti Choudhary

For her dissertation "Compact and Efficient Fault Tolerant Structures for Directed Graphs," nominated by the Indian Institute of Technology (IIT), Kanpur.


2019 - Deepesh Data

Honourable Mention for his dissertation "Communication Complexity and Characterization Results in Secure Computation," nominated by Tata Institute of Fundamental Research, Mumbai.


2018 - Palash Dey

For his dissertation "Resolving the Complexity of Some Fundamental Problems in Computational Social Choice," nominated by the Indian Institute of Science (IISc), Bangalore.


2017 - Nagendra Gulur

Honourable Mention for his thesis titled "Multi-Core Memory System Design: Developing and Using Analytical Models for Performance Evaluation and Enhancements", nominated by Supercomputer Education and Research Centre (SERC).


2017 - Rohit Gurjar

For his thesis titled "Derandomizing PIT for ROABP and Isolation Lemma for Special Graphs", nominated by IIT Kanpur.


2015 - Aritra Hazra

For his thesis titled "Formal Methods for Architectural Power Intent Verification and Functional Reliability Analysis", nominated by IIT Kharagpur.


2012 - Ruta Mehta

For her dissertation, "Nash Equilibrium Computation in Various Games," nominated by IIT, Bombay.


2018 - Swagato Sanyal

Honourable Mention for his dissertation, "Complexity Measures of Boolean Functions: Fourier Sparsity, Fourier Dimension and Query Complexity", nominated by the Tata Institute of Fundamental Research Mumbai.


2013 - Ramprasad Saptharishi

Ramprasad Saptharishi from Chennai Mathematical Institute for the thesis titled "Unified Approaches to Polynomial Identity Testing and Lower Bounds"


2014 - Rijurekha Sen

For her dissertation titled "Different Sensing Modalities for Traffic Monitoring in Developing Regions", nominated by IIT Bombay


2014 - A V Sreejith

Honourable Mention for his dissertation titled "Regular Quantifiers in Logic," nominated by Institute of Mathematical Sciences, Chennai.


2012 - Srikanth Srinivasan

Honourable Mention for his dissertation, "New Directions in Arithmetic and Boolean Circuit Complexity," nominated by IMSc, Chennai.

ACM/CSTA Cutler-Bell Prize in High School Computing


Award Page


2015 - Valerie Chen

Software systems are relied upon in almost every area of life, but inadequate software testing contributes to an annual cost of nearly $59.5 billion. Chen interned at the Naval Research Laboratory as part of the Science and Engineering Apprentice Program (SEAP), so she got to see first-hand how important this testing becomes for things like submarines. Chen created a software testing tool that she hopes will improve how systems are tested, thereby making our world a safer place.


2018 - Naveen Durvasula

For his development of a principled method to predict the expected quality and wait time of a transplant received through kidney exchange for a given patient-donor pair.


2015 - Matthew Edwards


2017 - Sreya Guha

For her program tool, "Related Fact Checks" service, built to combat fake news by connecting information written in articles to the related fact(s) on fact checking websites, giving the reader a fact check within the same theme.


2017 - Amir Helmy

For his app, Seizario, a mobile application designed to aid epileptic patients, their families and caregivers in managing their daily lives effectively, using smartphones.


2016 - Elizabeth Hu

For a computational model based on real-world data that offers potential guidance for both policy and humanitarian aid decisions.


2017 - Amy Jin

For her program on computer vision "coach" to evaluate surgical skill and provide individualized feedback and training to surgeons to improve their surgical technique and performance.


2018 - Isha Puri

For her development of a system that detects the direction and frequency of gaze fixation to test for and diagnose dyslexia.


2015 - Karthik Rao

Rao's winning project focused on fuel efficiency for the airline industry. Using old and new technologies, such as Global Positioning System (GPS), to create more efficient flight paths for airplanes, Rao showed that decreased fuel usage could translate into big savings economically and environmentally.


2018 - Eshika Saxena

For her design of a portable and affordable microscope attachment for a smartphone that captures images of blood cells from a peripheral blood smear, and the development of software that enhances and analyzes these images automatically and screens for disease without manual intervention.


2018 - Varun Shenoy

For his development of an effective method of diagnosing the onset of wound complications during surgical operations using computer science.


2017 - Benjamin Spector

For the online programming competition "Halite" (created jointly with Michael Truell), to provide university and high school students the opportunity to learn new skills ranging from programming languages to machine learning.


2016 - Avi Swartz

For his work on determining what proteins are present and the quantity of each protein component in biological samples which is a key step in analysis to understand normal, as well as diseased, processes.


2017 - Michael Truell

For the online programming competition "Halite" (created jointly with Benjamin Spector), to provide university and high school students the opportunity to learn new skills ranging from programming languages to machine learning.


2016 - Aaron Walter

For his new software program Rubric Pro, that helps teachers recognize students understanding of curriculum components. It enables both teachers and students to learn, while improving the classroom experience by being accessible.


2015 - Cherry Zou

There are an estimated 556 million victims every year and 18 victims every second of cybercrimes. Zou chose to focus her project on cyberbullying and cybercrimes. She read terrifying stories of people taking their own lives after being cyberbullied via fake social media accounts. Her project aimed to use an authors writing style to correctly identify anonymous social media posts. Zou wants users of social media to be held accountable for their harmful actions.

ACM Fellows


Award Page


2008 - Martin Abadi

For contributions to computer security and verification of computer systems.


2011 - Serge Abiteboul

For contributions to the theory and practice of databases.


2008 - Gregory Abowd

For contributions to ubiquitous computing research, with emphasis on applications for education, home and health.


2001 - Jacob Abraham

For outstanding contributions in the fields of fault tolerant computing, automatic test generation and design for test, and formal verification.


1995 - Paul Abrahams

For his leadership as ACM President and in other offices; for contributions to programming language design and standardization; and to computing as author and lecturer.


2014 - Samson Abramsky

For contributions to domains in logical form, game semantics, categorical quantum mechanics, and contextual semantics.


2010 - David Abramson

For contributions to software engineering tools and techniques for high performance and distributed supercomputers.


2013 - Mark Ackerman

For contributions to human computer interaction, with an emphasis on finding and sharing expertise.


1994 - James Adams

For his outstanding contributions over many years in inspiring and supporting ACM's volunteers, in serving as ACM's collective conscience and memory, and in uniting the volunteers and the professional staff into a single team working to fulfill ACM's potential.


1996 - William Adrion

For leadership in computing through academic and government administration, service to professional societies, and research on reliable systems, software testing and analysis.


2010 - Sarita Adve

For contributions to hardware and language memory models, and to low-power and resilient systems.


2014 - Vikram Adve

For developing the LLVM compiler and for contributions to parallel computing and software security.


2014 - Foto Afrati

For contributions to the theory of database systems.


2007 - Anant Agarwal

For contributions to parallel and reconfigurable computing.


2002 - Pankaj Agarwal

For contributions to computational geometry and for building and strengthening links between this area and many of its applications.


2013 - Charu Aggarwal

For contributions to knowledge discovery and data mining algorithms.


2018 - Gul Agha

For research in concurrent programming and formal methods, specifically the Actor Model


1998 - Dharma Agrawal

For contributions to Parallel Processing Architecture, Interconnection Networks, Parallelism Detection & Scheduling.


2011 - Divyakant Agrawal

For contributions to distributed data management systems.


2003 - Rakesh Agrawal

For contributions to data mining.


2002 - Vishwani Agrawal

For contributions to testing of digital electronic circuits.


1996 - Alfred Aho

For contributions to Interconnection Networks, High-Performance Computer Architecture, System Reliability, and Scheduling Techniques.


1996 - Narendra Ahuja

For contributions to computer vision including hierarchical representation, active sensing, analysis guided synthesis, multidimensional modeling, computational sensors, and multiprocessor architectures.


2008 - Alex Aiken

For contributions to programming language theory and systems.


2001 - Robert Aiken

For outstanding service to the international computing community and to ACM, and for contributions to education.


2015 - Anastasia Ailamaki

For contributions to the design, implementation, and evaluation of modern database systems.


1996 - Kurt Akeley

In recognition of his contributions to the architecture, design, and realization of high performance 3D graphics hardware systems. These architectures define not only his company, but provide the high-performance 3D graphic facilities which enable scient


1997 - Ian Akyildiz

Dr. Akyildiz has achieved fundamental research contributions in: finite capacity queuing network models; performance evaluation of Time Warp parallel simulations; traffic Control in ATM networks, and ; mobility management in wireless networks.


1994 - Frances Allen

For co-authoring the paper "A Program Data Flow Analysis Procedure"


2006 - Eric Allender

For contributions to computational complexity theory.


2016 - Noga Alon

For contributions in the study of expander graphs, derandomization and streaming algorithms.


2012 - Gustavo Alonso

For contributions to distributed systems, middleware, and data management.


1994 - Franz Alt

The selection Committee for this award feels that Franz Alt's contributions to the computing community and to the ACM, as exemplified by the efforts he expended in the work of the early days of the Association, make him the most appropriate single individual to receive this first ACM Distinguished Service Award.


2007 - Rajeev Alur

For contributions to the specification and verification of reactive and hybrid systems.


2010 - Lorenzo Alvisi

For contributions to fault-tolerant distributed computing, bridging theory and practice.


2015 - Nancy Amato

For contributions to robotics and leadership in broadening participation in computing.


2003 - Mostafa Ammar

For contributions to the design of systems and protocols for scalable network services.


2013 - James Anderson

For contributions to the implementation and analysis of multiprocessor and multicore real-time systems.


2005 - Thomas Anderson

For contributions in distributed systems and computer networks.


1998 - Gregory Andrews

For influential research and books on concurrent programming; co-development of the SR programming language; and major service roles with Computing Research Association and National Science Foundation.


1998 - Andrew Appel

Significant research contributions in the area of programming languages and compilers. Important contributions to the ACM Transactions on Programming Languages and Systems.


2012 - Lars Arge

For contributions to massive data algorithmics


2008 - Sanjeev Arora

For foundational work on probabilistically checkable proofs and approximate solutions to NP-hard optimization problems.


2006 - Arvind  Arvind

For contributions to dataflow computing and verification.


2001 - Tetsuo Asano

For his contributions to discrete algorithms on computational geometry and their practical applications to computer vision and VLSI design.


2018 - Krste Asanovic

For contributions to computer architecture, including the open RISC-V instruction set and Agile hardware development


1995 - R Ashenhurst

Ashenhurst's most notable contributions in 31 years of ACM leadership were 14 years as Monograph Series editor and 17 years as editor of CACM Forum.


2018 - N Asokan

For contributions to systems security and privacy, especially of mobile systems


2006 - Mikhail Atallah

For contributions to parallel and distributed computation.


1994 - William Atchison


2009 - Hagit Attiya

For contributions to distributed and parallel computing.


1999 - Marc Auslander

For contributions to reduced instructionset computing (RISC) systems.


1994 - Richard Austing

For extensive guidance of ACM's influence on computer and information systems curricula at many levels.


2002 - Ozalp Babaoglu

For contributions to fault-tolerant distributed computing, BSD Unix, and for leadership in the European distributed systems community.


2014 - Charles Bachman

For contributions to database technology, notably the integrated data store


2009 - David Bacon

For contributions to real-time systems and to object-oriented language design and implementation.


2011 - Ronald Baecker

For contributions to human-computer interaction and computer animation.


1997 - Jean-Loup Baer

For contributions to the design and evaluation of parallel processing systems, in particular in the areas of cache coherence protocols and techniques to tolerate memory latency.


2009 - Ricardo Baeza-Yates

For contributions to the development of algorithms and information retrieval techniques.


2003 - Victor Bahl

For contributions to wireless communication systems, and for leadership in the mobile computing and communications community.


2009 - Chandrajit Bajaj

For contributions to algorithms for geometric design, scientific visualization, computational biology and bioinformatics.


1996 - Ruzena Bajcsy

For introducing the paradigm of Active Perception in the field of machine perception and establishing and maintaining a world class robotic and intelligent systems laboratory.


2008 - Hari Balakrishnan

For contributions to computer networking and distributed systems.


2012 - Pierre Baldi

For contributions to artificial intelligence and statistical machine learning for bioinformatics.


2011 - Thomas Ball

For contributions to software analysis and defect detection.


2000 - Prithviraj Banerjee

For contributions in parallel computing, specifically in the design of parallel algorithms for VLSI CAD, and the development of parallelizing compiler techniques for distributed memory multiprocessors.


2007 - Utpal Banerjee

For contributions to the mathematical foundations of optimizing parallelizing compilers.


2016 - Paul Barford

For contributions to Internet measurement and analysis.


2018 - Paul Barham

For contributions to the design of operating systems and scalable distributed information processing systems


1995 - Alan Barr

Prof. Barr is being recognized for his contribution to graphics, primarily for extending computer graphics shape modeling to include physically based and 'teleological' modeling.


2010 - Luiz Barroso

For contributions to multi-core computing, warehouse scale data-center architectures, and energy proportional computing.


2018 - Peter Bartlett

For contributions to the theory of machine learning


1997 - Victor Basili

For contributions to empirical software engineering.


2018 - David Basin

For contributions to Information Security and Formal Methods


1994 - Kenneth Batcher

For the pioneering implementation of parallel computers and for contributions to interconnection network theory.


1997 - Roger Bate

Developing computational models for celestial mechanics, astrodynamics, transport lag systems, and nuclear reasctors; leadership in developing innovative computer architectures, software processes, and USAFA computer science.


2007 - Catriel Beeri

For contributions to database theory.


2018 - Elizabeth Belding

For contributions to communication in mobile networks and their deployment in developing regions


1994 - C Bell

For his contributions to the formation of the minicomputer as embodied in the PDP-5 and PDP-8; the architecture and implementation of the first commercial, interactive timesharing computer; his pioneering work in the field of hardware descriptive languag


2013 - Mihir Bellare

For contributions to provable security methods supporting high-quality, cost-effective cryptography.


2016 - Luca Benini

For contributions to the design of low power multi-processor systems.


2003 - Bonnie Berger

For contributions to Computational Molecular Biology.


1998 - Hal Berghel

For wide-ranging contributions to the arts, sciences and practices of information processing and distinguished service to ACM.


2000 - Francine Berman

For pioneering work in application scheduling for parallel distributed computing.


1995 - Lawrence Bernstein

Mr. Bernstein is one of the founders of network management as a technology and as a scientific discipline. His systems currently support over 100 million customers.


2001 - Philip Bernstein

For pioneering work in distributed query optimization, distributed databases, distributed transaction processing, metadata management, and schema integration.


2003 - Elisa Bertino

For contributions to secure database systems.


2009 - Vijay Bhatkar

For contributions to computing technology, education and research.


2000 - Laxmi Bhuyan

For his significant contributions to the design and analysis of Interconnection Networks and Parallel Processing.


2016 - Ricardo Bianchini

For contributions to power, energy, and thermal management of servers and datacenters.


2000 - Alan Biermann

For major contributions to the fields of automatic programming, natural language dialogue processing, and computer science education.


2017 - Lars Birkedal

For contributions to the semantic and logical foundations of compilers and program verification systems


1999 - Ken Birman

For development of virtual synchrony and demonstrating its application to fault-tolerant distributed computing --not just in theory, but in commercial and production settings.


2001 - Joel Birnbaum

For pioneering contributions to RISC computer architectures, and leadership in integrating, extending and shaping industrial research in measurement, computing, and communication technologies.


2005 - Dines Bjorner

For contributions to formal methods and for international leadership.


2016 - Stephen Blackburn

For contributions to memory management in programming languages.


2009 - Jose Blakeley

For contributions to database management systems and data access technologies.


1994 - Michael Blasgen

For co-authoring of 'The Recovery Manager of the System R Database Manager', the best paper in the area of Programming Systems and Languages.


2015 - David Blei

For contributions to the theory and practice of probabilistic topic modeling and Bayesian machine learning.


2011 - Guy Blelloch

For contributions to parallel computing.


2007 - Avrim Blum

For contributions to learning theory and algorithms.


1994 - Daniel Bobrow

For their pioneering work in programming environments that integrated source-language debuggers, fully compatible integrated interpreter/compiler, automatic change management, structure-based editing, logging facilities, interactive graphics, and analysi


1996 - Gregor Bochmann

In a seminal 1977 paper, Professor Bochmann proposed a formal model for designing communication protocols. This was followed by many papers enlarging upon the concepts, so establishing the field of protocol engineering.


2018 - Rastislav Bodik

For contributions to program synthesis


1997 - Barry Boehm

For significant contributions to the technology and discipline of software engineering, including implementation of advanced computer and software systems, environments, architectures, process models, cost models, quality models, and risk models.


2012 - Hans Boehm

For contributions to multithreaded programming and to algorithms and libraries for automatic memory management.


1994 - David Boggs

Co-inventor of the Ethernet local area network. Developer of early prototypes of internet protocols, file servers, gateways and network interface cards.


2000 - Shahid Bokhari

For research contributions to automatic load balancing and partitioning of distributed processes.


2016 - Dan Boneh

For contributions to cryptography and computer security.


1995 - Grady Booch

Booch has pioneered the development of object-oriented analysis and design methods. He has also offered seminal contributions in software architecture and reusable software components.


1996 - Anita Borg

For contributions to fault tolerant computing and memory system performance measurement; for her support of women in computing with her creation of 'systers' and the Grace Hopper Celebration of Women in Computing.


2013 - Christine Borgman

For contributions to research on human interaction with information systems, data practices, and information policy.


1994 - Lorraine Borman

For her diligent work and commitment to the development and growth of SIGCHI and for her creative spark and skilled workmanship which guided the research and publication of the DataPlan Committee reports.


2018 - Katy Borner

For contributions to methods and tools that enable users to render data into actionable insights


2001 - Alan Borning

For contributions to constraint-based languages, systems, and applications, to object-oriented programming; and to understanding issues of computers and society.


2014 - Allan Borodin

For contributions to theoretical computer science in complexity, on-line algorithms, resource tradeoffs, and models of algorithmic paradigms.


2009 - Gaetano Borriello

For the design, realization, and integration of embedded and ubiquitous computing systems.


2004 - Bella Bose

For contributions to error-correcting codes.


2005 - Stephen Bourne

For contributions to the development of UNIX and for effective leadership of ACM.


2012 - Craig Boutilier

For contributions to knowledge representation and computational decision making.


1999 - Ronald Brachman

For sustained and influential contributions to the field of artificial intelligence through innovative technical work, successful industrial applications, research leadership, and dedication to the community.


1999 - Robert Braden

For leadership in the development and enhancement of the Internet's End-to-End protocols.


1994 - Charles Bradshaw

In recognition of over thirty-five years of distinguished, valuable, essential, and lasting contributions and service to the government, academic and professional computing community, as a computer scientist, educator, administrator, and ACM leader.


1995 - David Brandin

For his 20 years of ACM leadership, his research management in theoretical and applied computer science, and his contributions to the public use of computing.


2001 - Yuri Breitbart

For his significant and lasting influence on the principles and practice of database management, for his pioneering work in multidatabase research, and for his leadership role in academia and industry.


1995 - Richard Brent

For research in the areas of parallel algorithms, computational number theory, multiple-precision arithmetic, computational complexity and numerical analysis, and leadership in Australian Computer Science.


2007 - Eric Brewer

For the design of scalable, reliable internet services.


1994 - Daniel Bricklin

For the invention of VisiCalc, a new metaphor for data manipulation that galvanized personal computing in industry.


2007 - Andrei Broder

For contributions to algorithms and web technology.


2016 - Carla Brodley

For applications of machine learning and for increasing participation of women in computer science.


1994 - Frederick Brooks

For outstanding innovations in computer architecture, including pipelining, instruction look-ahead, and cache memory.


2005 - Rodney Brooks

For contributions to artificial intelligence and robotics.


1994 - Douglas Brotz

For the design of the PostScript page description language and its implementation.


1998 - James Browne

For leadership in research and graduate education in computer science across a spectrum of subdisciplines and for innovation in technology transfer both to industry and to other disciplines of science and engineering.


2018 - Amy Bruckman

For contributions to collaborative computing and foundational work in Internet research ethics.


2000 - Randal Bryant

Randal Bryant is best known for Ordered Binary Decision Diagrams, a canonical form for boolean functions. Although originally developed for applications in CAD, this data structure has found many applications in areas such as hardware and software verification, automated theorem proving, and AI planning.


2004 - Janis Bubenko

For leadership in Information Systems.


2017 - Edouard Bugnion

For contributions to virtual machines


2014 - Alan Bundy

For contributions to artificial intelligence, automated reasoning, and the formation and evolution of representations.


2000 - Peter Buneman

Leadership in: Extending databases to new data models, type systems, and languages. Complex value, functional and object-oriented database languages. Semi-structured data and heterogeneous database integration.


2010 - Douglas Burger

For contributions to distributed microprocessor architectures and memory systems.


2017 - Margaret Burnett

For contributions to end-user software engineering, understanding gender biases in software, and broadening participation in computing


1994 - Richard Burton

For their pioneering work in programming environments that integrated source-language debuggers, fully compatible integrated interpreter/compiler, automatic change management, structure-based editing, logging facilities, interactive graphics, and analysi


2008 - William Buxton

For contributions to the field of human-computer interaction.


2001 - Jin-Yi Cai

For significant contributions to computational complexity theory, and for service to the international computer science research community.


2018 - Jan Camenisch

For contributions to privacy-enhancing cryptographic protocols and leadership in their practical realization


2012 - Tracy Camp

For contributions in wireless networking and leadership in broadening participation in computing.


1994 - Richard Canning

For his very long and effective participation on computing community boards, on committees, in seminar and international activities, and also for his contributions to the interests and needs of systems analysts, programmers, and managers in the business data sector of computing.


2000 - Stuart Card

In recognition of his fundamental pioneering contributions toward creating a theory and practice of human-computer interaction that integrates computer science and psychological science--through research, texts, lecturing, and creating successful system


2004 - Luca Cardelli

For contributions to object-oriented programming languages.


2000 - Michael Carey

For broad and influential contributions to the engineering of database management systems.


1994 - Walter Carlson

For dedicated, tireless and unflagging leadership in service to ACM, its sister societies, AFIPS and IFIP, and for seeking to foster closer intellectual, political and social ties between all the members of the information processing profession.


1995 - Loren Carpenter

Loren Carpenter is a pioneer in the design of algorithms for generating faster computer graphics; his images approach photographic realism. He has continued his work in large scale computer generated visuals.


2003 - John Carroll

For contributions to human-computer interaction.


1998 - Robert Cartwright

Cartwright formulated a series of landmark results concerning the principles of programming languages, i.e., the theory of data, types, and computability in sequential, higher-order languages.


2016 - Justine Cassell

For contributions to human-computer interaction and advocacy for empowerment and voice through technology.


1995 - Edwin Catmull

Dr. Edwin E. Catmull has made many and noteworthy advances in computer graphics as an individual researcher, as an inspiring leader in the field, as a director of organizations, and as a mentor for many.


2012 - Rick Cattell

For contributions to database systems.


1994 - Vinton Cerf

For their vision and leadership in the design, implementation, evolution, and dissemination of the TCP/IP Computer Communication Protocol Suite.


2013 - Stefano Ceri

For contributions to database management, including distributed databases, rule-processing, and search computing.


2013 - Krishnendu Chakrabarty

For contributions to optimization methods for system-on-chip test automation, microfluidic biochips, and sensor network infrastructure.


1994 - Donald Chamberlin

The INGRES and System R systems demonstrated that a practical and efficient database management system (DBMS) could be implemented based on the relational data model. These systems were full-function DBMS's that supported non-procedural


1996 - B. Chandrasekaran

For contributions to knowledge-based systems research and applications, to statistical methods in pattern recognition, and to leadership in artificial intelligence.


2015 - Naehyuck Chang

For contributions to low-power computing systems.


2017 - Shih Chang

For contributions to large-scale multimedia content recognition and multimedia information retrieval


2005 - Surajit Chaudhuri

For contributions to database query processing and optimization.


2010 - Jennifer Chayes

For contributions to the foundations of dynamic random networks in theoretical computer science.


1996 - Bernard Chazelle

Bernard Chazelle has made fundamental contributions in the design and analysis of algorithms in computational geometry.


2013 - Ramalingam Chellappa

For contributions to image processing, computer vision, and pattern recognition.


2015 - Hsinchun Chen

For contributions to the research and development of security informatics and health informatics systems.


2006 - Ming-Syan Chen

For contributions to query processing and data mining.


1998 - Peter Chen

Dr. Peter Chen is the originator of the Entity-Relationship (ER) Model, which serves as the foundation of many systems analysis and design methodologies, CASE tools, and repository systems.


2010 - Peter Chen

For contributions to reliable storage and virtual machines.


2004 - Andrew Chien

For contributions to high-performance computing systems.


1997 - Imrich Chlamtac

For fundamental contributions to the development of algorithms and communication protocols, and technical leadership in mobile networking.


2009 - Alok Choudhary

For contributions to HPC, storage and parallel I/O.


2001 - David Clark

For his preeminent role in the development of computer communication and the Internet, including architecture, protocols, security, and telecommunications policy.


1998 - Edmund Clarke

Edmund M. Clarke is the co-inventor of Model Checking (with his former student Allen Emerson). He and his graduate students helped make Model Checking a tool that can be used to verify finite-state concurrent systems of industrial complexity.


1998 - Lori Clarke

For outstanding research in software engineering, particularly in the areas of software testing and analysis, and for dedicated service to the software engineering community.


2008 - Kenneth Clarkson

For contributions to computational geometry.


1994 - Edgar Codd

For his fundamental and continuing contributions to the theory and practice of database management systems. He originated the relational approach to database management in a series of research papers published commencing in 1970. His paper 'A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks' was a seminal paper, in a continuing and carefully developed series of papers. Dr. Codd built upon this space and in so doing has provided the impetus for widespread research into numerous related areas, including database languages, query subsystems, database semantics, locking and recovery, and inferential subsystems.


1994 - Ed Coffman

For outstanding contributions to ACM Publications, having served on the Editorial Board of the Journal of the ACM from 1969 through 1985; four of these years as Editor-in-Chief.


2017 - Edith Cohen

For contributions to the design of efficient algorithms for networking and big data


2007 - Michael Cohen

For contributions to computer graphics and computer vision.


1998 - Richard Cole

Richard Cole has developed innovative and enabling paradigms, algorithms and methods of analysis: in computational geometry, parallel computing, and string and pattern matching.


2004 - George Collins

For contributions to symbolic computation.


2017 - Dorin Comaniciu

For contributions to machine intelligence, diagnostic imaging, image-guided interventions, and computer vision


2000 - Douglas Comer

For contributions in research, education, and implementation in operating systems and networking, and particularly for work with IP-based networking supporting the modern Internet.


2010 - Anne Condon

For contributions in complexity theory and leadership in advancing women in computing.


2008 - Jason Cong

For contributions to electronic design automation.


1995 - Robert Constable

For fundamental contributions to the field of logic and its computational aspects, especially his work on providing mechanical assistance in problem solving through the software system Nuprl.


2007 - Larry Constantine

For contributions to software design.


2008 - Perry Cook

For contributions to computer music, physics-based sound synthesis and voice analysis/synthesis.


1999 - Rob Cook

Cook invented Monte-Carlo rendering methods for antialiasing, motion blur, depth-of-field, glossy reflections, and translucency. Cook pioneered shading languages and physics-based shading, and co-authored the Renderman software.


2008 - Stephen Cook

For fundamental contributions to the theory of computational complexity.


2005 - Keith Cooper

For contributions to the theory and practice of compiler construction.


1994 - Fernando Corbato

For his pioneering work organizing the concepts and leading the development of the general-purpose, large-scale, time-sharing and resource-sharing computer systems, CTSS and Multics.


1997 - J Couger

A member of ACM for 29 years, Dan Couger has lectured in more than 60 countries on six continents. He is the author of 18 books and more than 185 papers. Prior to his academic appointment he was a manager in the computer field. He has served the US computing community in a variety of capacities, recognized by 5 national-level awards for his contributions.


2013 - Ingemar Cox

For contributions to computer vision, image retrieval, and digital watermarking.


1994 - Harvey Cragon

For major contributions to computer architecture and for pioneering the application of integrated circuits for computer purposes. For serving as architect of the Texas Instruments scientific computer and for playing a leading role in many other computing developments in that company.


2014 - Lorrie Cranor

For contributions to research and education in usable privacy and security.


1997 - Bruce Croft

For contributions to the theory and practice of information retrieval, especially the development of new retrieval models and the transfer of research results to practice.


2010 - Mark Crovella

For contributions to the measurement and analysis of networks and distributed systems.


2002 - Jon Crowcroft

For contributions to the design and analysis of network protocols and for technical leadership.


2002 - David Culler

For contributions to networks of small and large devices.


2010 - Ron Cytron

For contributions to algorithms and implementations of automatic program parallelization.


2015 - Mary Czerwinski

For contributions to human-computer interaction and leadership in the CHI community.


1994 - Thomas D'Auria

For helping shape the management structure and Headquarters operations of ACM to better serve the computing profession, for initiating innovative programs to attract members and improve ACM's ability to respond to member needs, and for making these programs work.


2010 - Michael Dahlin

For contributions to the science and engineering of large-scale distributed computer systems.


2009 - Nell Dale

For distinguished service to the ACM and her impact on computing education.


2002 - William Dally

For contributions to the architecture and design of interconnections networks and parallel computing.


2018 - Adnan Darwiche

For contributions to the foundations and technology of automated reasoning


2008 - Jack Davidson

For contributions in compiler design and implementation.


2001 - Susan Davidson

For seminal contributions to distributed databases, real-time systems, heterogeneous database integration, warehousing, semi-structured data and for application of database research in bioinformatics.


2009 - Bruce Davie

For contributions to computer networking.


1997 - Gordon Davis

One of the principal founders, intellectual architects, and developers of the academic discipline of information systems, also termed Management Information Systems.


2012 - Larry Davis

For contributions to image processing and computer vision.


2014 - Timothy Davis

For contributions to sparse matrix algorithms and software.


2008 - Umeshwar Dayal

For contributions to managing federated, active, and heterogeneous databases.


2015 - Giuseppe De Giacomo

For contributions to description logics, data management, and verification of data-driven processes


2013 - Carlos De Lucena

For contributions in software engineering and multiagent systems, and for computer science leadership in Brazil.


1999 - Joseph DeBlasi

For extraordinary executive leadership and innovative Internet-based programs that transformed ACM into a powerful international presence in computing.


1994 - Thomas DeFanti

For recognizing the need for a new form of publication for video graphics; for originating the ACM Video Review; for doing the day-to-day work of preparing and distributing it over a period of years; for the impact on teaching of computer graphics and on the dissemination of the best work in that field.


2001 - Johan DeKleer

For seminal contributions of effective techniques for qualitative representation and reasoning about physical systems, and leadership in building research teams that span multiple disciplines.


2001 - Giovanni DeMicheli

For his contributions to the design technologies of integrated circuits and systems and for his service to the community via a prominent textbook.


1995 - David DeWitt

For fundamental contributions to the areas of parallel database systems, database system benchmarking, and object-oriented database systems, and for outstanding service as an educator and a technical leader.


2009 - Jeffrey Dean

For contributions to the science and engineering of large-scale distributed computer systems.


2009 - Thomas Dean

For the development of dynamic Bayes networks and anytime algorithms.


2013 - Rina Dechter

For contributions to the algorithmic foundations of automated reasoning with constraint-based and probabilistic information.


2018 - Andre Dehon

For contributions to architecture exploration and design automation of spatially programmable computing fabrics, especially FPGAs


2016 - Erik Demaine

For contributions to geometric computing, data structures, and graph algorithms.


2003 - Richard Demillo

For contributions to the engineering of reliable and secure software.


1999 - James Demmel

For outstanding contributions to scientific computing, parallel processing and software engineering.


2008 - Xiaotie Deng

For contributions to the interface of algorithmic methodology and game theory.


1995 - Dorothy Denning

For technical leadership and professional contributions that advanced the field of computer and communications security and promoted the open exchange of ideas and information.


1994 - Peter Denning

For outstanding service to ACM in many capacities over many years -- including President, Council Member, Chairman of the Editorial Committee, Editor-in-Chief of Computing Surveys and Communications of the ACM, and for notable contributions to the computing profession as an author, editor, and communicator.


1994 - Jack Dennis

For contributions to the advancement of combined hardware and software design through innovations in data flow architectures.


1996 - Narsingh Deo

For his seminal contribution in applying graph theory to practical problems using computer and dissemination of knowledge through his books.


1994 - L Deutsch

For their pioneering work in programming environments that integrated source-language debuggers, fully compatible integrated interpreter/compiler, automatic change management, structure-based editing, logging facilities, interactive graphics, and analysi


2014 - Srinivas Devadas

For contributions to secure and energy-efficient hardware.


2018 - Premkumar Devanbu

For contributions to using software data and meta-data to improve software tools and processes


2018 - Tamal Dey

For contributions to computational geometry and computational topology


2014 - Inderjit Dhillon

For contributions to large-scale data analysis, machine learning and computational mathematics.


2002 - Thomas Dietterich

For contributions to machine learning.


1994 - Edsger Dijkstra

Edsger Dijkstra was a principal contributor in the late 1950's to the development of the ALGOL, a high level programming language which has become a model of clarity and mathematical rigor. He is one of the principal exponents of the science and art of programming languages in general, and has greatly contributed to our understanding of their structure, representation, and implementation. His fifteen years of publications extend from theoretical articles on graph theory to basic manuals, expository texts, and philosophical contemplations in the field of programming languages.


2005 - David Dill

For contributions to system verification and for leadership in the development of verifiable voting systems.


2005 - Christophe Diot

For contributions to the measurement and analysis of computer networks.


1997 - David Dobkin

For pionering the development of computational geometry as a field, and for leading the technology transfer of theoretical algorithms to practical problems in computer graphics.


1996 - George Dodd

For pioneering contributions to associative network and relational database systems and sustained leadership role and management of innovative research and development for computer applications in the automotive industry.


2007 - Danny Dolev

For contributions to fault-tolerant distributed computing.


2009 - Bruce Donald

For contributions in robotics, MEMS, computational molecular biology.


2001 - Jack Dongarra

For contributions in the field of scientific computing, the development of mathematical software, parallel methods, and enabling technologies for high-performance computing.


2015 - Paul Dourish

For contributions in social computing and human-computer interaction.


2007 - Rodney Downey

For contributions to computability and complexity theory.


2017 - Susan Dray

For co-founding ACM SIGCHI and disseminating exemplary user experience design and evaluation practices worldwide


1995 - Larry Druffel

For leadership in advancing the state of software engineering practice and technical contributions to design automation and software development environments.


2016 - Allison Druin

For contributions to creating information and computing technologies with and for children.


2005 - Michel Dubois

For contributions to multiprocessor memory system design.


2006 - Susan Dumais

For research contributions to information retrieval and human-computer interaction.


2000 - Karen Duncan

Karen has been an outstanding researcher, writer, innovator, and leader in medical informatics, and has a sustained, outstanding record of leadership and service to the ACM and the computing community.


1994 - Stephen Dunwell

For pioneering contributions to associative network and relational database systems and sustained leadership role and management of innovative research and development for computer applications in the automotive industry.


2016 - Fredo Durand

For contributions to computational photography and computer graphics rendering.


2014 - Nikil Dutt

For contributions to embedded architecture exploration, and service to electronic design automation and embedded systems.


2018 - Sandhya Dwarkadas

For contributions to shared memory and reconfigurability


2015 - Cynthia Dwork

For contributions to the science of database privacy, cryptography, and distributed computing.


2011 - Carl Ebeling

For contributions to the architecture and design of reconfigurable systems.


1994 - J Eckert


2002 - Susan Eggers

For contributions to the design and analysis of multithreaded and shared memory multiprocessors and compiler technology.


2010 - Amr El Abbadi

For contributions to scalable and fault-tolerant data management protocols


1994 - Peter Elias

For contributions to information theory, including data compression and error correction applicable to digital communications and to computation.


2014 - Faith Ellen

For contributions to data structures, and the theory of distributed and parallel computing.


2013 - Chip Elliott

For scientific contributions enabling quantum communications, advanced tactical networks, and programming literacy.


2010 - Carla Ellis

For contributions to techniques for energy management technology in mobile devices, and for service to the computing community.


1998 - Clarence Ellis

Dr. Ellis' publications and his leadership in ACM SIGOIS and conferences have had a major impact in the office information systems field.


2012 - Ahmed Elmagarmid

For contributions to database management systems.


2004 - Joel Emer

For contributions to computer architecture and performance analysis.


1996 - Jose Encarnacao

Jose Encarnacao was awarded the SIGGRAPH Steven A. Coons Award for Outstanding Creative Contributions to Computer Graphics for 1995. Dr. Jose Encarnacao is being recognized for his leadership in the international graphics standard efforts, and for his leadership in projects applying computer graphics to a broad range of industrial and medical applications.


1994 - Gerald Engel

By his diligence and singular leadership in computer science curricula development and accreditation, national and international conferences, and technical journal founding and development, Gerald Engel has made lasting contributions to the computing profession throughout the last two decades.


1995 - Erwin Engeler

Erwin Engeler is honored for his pioneering work on the interrelations between logic, computer science and scientific computation.


2011 - David Eppstein

For contributions to graph algorithms and computational geometry.


2009 - Thomas Erickson

For contributions to interaction design and social computing and for outstanding service to ACM.


2014 - Michael Ernst

For contributions to software analysis, testing, and verification.


1994 - John Esbin

For his wisdom and skill as a principal architect of SIG and overall ACM finances over the past decade, and in addition for his leadership of the group that guided the choice of ACM's new Headquarters location.


2000 - Deborah Estrin

For significant contributions to the design of scalable Internet protocols, and for service to the networking community.


1994 - Bob Evans


2000 - Ronald Fagin

For creating the field of finite model theory, and for fundamental research in relational database theory and in reasoning about knowledge.


2015 - Kevin Fall

For contributions to delay-tolerant networking.


2010 - Christos Faloutsos

For contributions to data mining, indexing, fractals, and power laws.


2015 - Babak Falsafi

For contributions to multiprocessor and memory architecture design and evaluation.


2012 - Wenfei Fan

For contributions to Web data management


2001 - David Farber

For pioneering contributions in the field of communications, and his extraordinary commitment to making the benefits of communications systems available to the widest possible community.


1999 - Richard Fateman

For seminal contributions to the development of MACSYMA and symbolic processing systems.


2006 - Usama Fayyad

For contributions to machine learning, data mining and knowledge discovery.


2016 - Nick Feamster

For data-driven studies of Internet security and Internet censorship.


2007 - Edward Feigenbaum

For contributions to artificial intelligence.


2001 - Joan Feigenbaum

For foundational and highly influential contributions to cryptographic complexity theory, authorization and trust management, massive-data-stream computation, and algorithmic mechanism design.


2018 - Steven Feiner

For contributions to human-computer interaction, virtual and augmented reality, and 3D user interfaces


1995 - Stuart Feldman

For outstanding contributions to the research and practice of software development environments and for leadership and innovation in ACM's Special Interest Group on Programming Languages.


2006 - Matthias Felleisen

For contributions to programming languages and development environments.


2007 - Edward Felten

For contributions to security and the public policy of information technology.


1994 - Tse-Yun Feng


1996 - Jeanne Ferrante

For the development of intermediate program representations for program optimization and parallelization that are fundamental to current optimizing compilers.


2001 - Domenico Ferrari

For pioneering work on real-time communication protocols for packet-switching internetworks.


1994 - Aaron Finerman

In recognition of his extensive and productive participation in the management of professional society policies and operations. Dr. Finerman has been actively involved in the Space Program and other technical activities worldwide in addition to his years of service to such organizations such as SHARE, AFIPS, and ACM.


2018 - Tim Finin

For contributions to theory and practice of knowledge sharing in distributed systems and the World-Wide Web


2014 - Adam Finkelstein

For contributions to non-photorealistic rendering, multi-resolution representations, and computer graphics.


2009 - Gerhard Fischer

For contributions to human computer interaction and computer-mediated lifelong learning.


1996 - Michael Fischer

For outstanding technical contributions to theoretical computer science, and for dedicated service to the computer science community.


2010 - Kathleen Fisher

For contributions to programming language design, theory, and practice, and for service to the computing community.


2016 - Jason Flinn

For contributions to mobile computing and reliable distributed systems.


1994 - Robert Floyd

For having a clear influence on methodologies for the creation of efficient and reliable software, and for helping to found the following important subfields of computer science: the theory of parsing, the semantics of programming languages, automatic program verification, automatic program synthesis, and analysis of algorithms.


2001 - Sally Floyd

For deep and lasting contributions to the understanding and design of the Internet; for pioneering development of scalable traffic control techniques.


1994 - Michael Flynn

For his important and seminal contribution to processor organization and classification, computer arithmetic, and performance evaluation.


1999 - James Foley

Through his books, courses, papers, organizational, and professional contributions, Foley has had a broad and lasting impact on the computer graphics field and on ACM.


2006 - Kenneth Forbus

For contributions to artificial intelligence and cognitive science.


2013 - David Forsyth

For contributions to computer vision.


2007 - Lance Fortnow

For contributions to complexity theory.


2009 - Ian Foster

For work in parallel programming languages, collaborative and distributed computing.


2017 - Edward Fox

For contributions in information retrieval and digital libraries


2011 - Geoffrey Fox

For contributions to software applications for high-performance computing, and for diversity outreach.


1996 - Dennis Frailey

For advances in real-time operating systems, optimizing compilers, computer architecture and software process; for leadership in computer science education; and for service to the computing profession.


2005 - Michael Franklin

For contributions to distributed information management.


1994 - Robert Frankston

For the invention of VisiCalc, a new metaphor for data manipulation that galvanized personal computing industry.


2015 - Michael Franz

For contributions to just-in-time compilation and optimization and to compiler techniques for computer security.


1997 - Herbert Freeman

For his outstanding contributions in computer graphics, computer vision, and computerized cartography, especially his invention of the chain code for line-drawing representation and processing.


2000 - Peter Freeman

For pioneering leadership in establishing software engineering as a professional field and for founding and leading the first College of Computing.


2016 - William Freeman

For contributions to low-level computer vision, machine learning, and computer graphics.


2014 - Juliana Freire

For contributions to provenance management research and technology, and computational reproducibility.


2005 - Ophir Frieder

For contributions to search systems for distributed data.


1994 - Frank Friedman

For his dedicated and effective leadership as Chair of the Conference Board and in many other conference management posts over the past decade. His superb guidance of SIG and ACM conferences has greatly advanced this important area of SIG and ACM service to members and to the profession.


1995 - Henry Fuchs

Dr. Henry Fuchs is internationally known for his contributions to high performance, parallel display architecture. He was a pioneer who recognized the importance of parallelism for graphic processors.


2000 - W. Kent Fuchs

For contributions to reliable computing.


2017 - Richard Fujimoto

For contributions to parallel and distributed discrete event simulation


2018 - Thomas Funkhouser

For research contributions in computer graphics


2011 - George Furnas

For contributions to human-computer interaction.


2002 - Harold Gabow

For contributions to efficient algorithms to flows, connectivity and matching.


1998 - Richard Gabriel

Dr. Richard Gabriel is a leader in the Lisp/OOP community with years of contributions to standardization and founding a highly successful company, Lucid.


1995 - Zvi Galil

For fundamental contributions to the design and analysis of algorithms and outstanding service to the theoretical computer science community.


1994 - Bernard Galler

Bernard Galler has served ACM in a number of capacities: as president from 1968-1970; chairman of the Turing Award Committee and the Government Organization Committee. He has been particularly active in AFIPS where he chaired their Special Committee on Electronic Funds Transfer Systems and is currently Editor- in-Chief of its Annals of the History of Computing. Galler was also a member of the Computer Science and Technology Board, National Academy of Sciences - National Research Council from 1977-1979; Member of the Advisory Committee for the NSF Office for Computing Activities (1971-1974); Member of the Steering Committee of the NSF COSERS Study since 1975.


1999 - John Gannon

For contributions to research in programming languages and software engineering, and for service to the ACM, SIGSOFT, and the entire computing community.


2007 - Guang Gao

For contributions to multiprocessor computers and compiler optimization techniques.


2012 - Lixin Gao

For contributions to network protocols and internet routing.


2013 - Wen Gao

For contributions to video technology, and for leadership to advance computing in China.


2008 - J.J. Garcia-Luna-Aceves

For contributions to the theory and design of computer communication protocols.


1997 - Hector Garcia-Molina

For outstanding innovations to database system technology, including achievements in storage management, distributed databases, transaction management and digital libraries.


1995 - Michael Garey

For fundamental contributions to the theory of complexity and algorithms and for outstanding service to ACM.


2012 - Simson Garfinkel

For contributions to digital forensics and to computer security education.


2013 - David Garlan

For contributions to the development of software architecture as a discipline in software engineering.


2018 - Minos Garofalakis

For contributions to data processing and analytics, particularly data streaming, approximation, and uncertainty.


1994 - Charles Gear

For the development of automatic computational techniques for the solution of stiff differential equations.


2014 - Johannes Gehrke

For his contributions to data mining and data stream query processing.


2001 - Erol Gelenbe

For advancing computer and network performance evaluation as an international field of research and application, and for establishing national computer science education programs in France.


2018 - Mario Gerla

For contributions to design and analysis of mobile wireless protocols for vehicular safety and traffic applications


1999 - Charles Geschke

For contributions to the PostScript Language and Interpreter and for his leadership of Adobe Systems, one of the most innovative software companies of today.


1999 - Carlo Ghezzi

Numerous research contributions from compiler theory to real-time systems to software processes. A strong contributor to the software engineering community in Europe and worldwide.


2006 - Phillip Gibbons

For contributions to parallel computing, databases, and sensor networks.


2012 - Garth Gibson

For contributions to the performance and reliability of storage systems.


2011 - David Gifford

For contributions to distributed systems, e-commerce and content distribution.


2016 - Yolanda Gil

For leadership in advancing the use of artificial intelligence in support of science and for service to the community.


2018 - Juan Gilbert

For contributions to broadening participation in computing and to accessible voting technologies


2006 - Lee Giles

For contributions to information processing and web analysis.


1995 - Myron Ginsberg

Pioneering and sustained contributions to supercomputing research and its application to the automotive industry in addition to distinguished teaching and service in high-performance computing.


1999 - Robert Glass

For distinguished contributions to practical software engineering through writing and speaking in language and action bridging the interests of academia and industry.


2008 - Michael Goemans

For contributions to the theory of approximation algorithms and mathematical programming.


1994 - Adele Goldberg

For seminal contributions to object-oriented programming and related programming techniques. The theories of languages and development systems known as Smalltalk laid the foundation for explorations in new software methodologies, graphical user interfa


2009 - Andrew Goldberg

For contributions to fundamental theoretical and practical problems in the design and analysis of algorithms.


2017 - Shafi Goldwasser

For transformative work that laid the complexity-theoretic foundations for the science of cryptography


2017 - Carla Gomes

For establishing the field of computational sustainability, and for foundational contributions to artificial intelligence


1995 - John Goodenough

For technical contributions improving the state of the art and state of the practice of software engineering.


2010 - James Goodman

For contributions to parallel processor and memory system design.


2009 - Michael Goodrich

For contributions to data structures and algorithms for combinatorial and geometric problems.


2013 - James Gosling

For Java, NeWS, Emacs, NetBeans, and other contributions to programming languages, tools, and environments.


1994 - Calvin Gotlieb


2004 - Allan Gottlieb

For contributions to shared-memory multiprocessing.


2007 - Georg Gottlob

For contributions to the theory of artificial intelligence and database systems.


2011 - Ramesh Govindan

For contributions to computer networking.


2009 - Venu Govindaraju

For contributions to handwritten document image analysis, recognition, and retrieval.


2002 - Ambuj Goyal

For contributions to the theory and practice of system dependability modeling.


1996 - Robert Graham

He was a significant contributor to the deign and implementation of the Multics time-sharing system and the MAD compiler; SIGPLAN chairman; CACM department editor; National ACM Lecturer; University of Massachusetts Computer Science Department chairman; and author of the textbook, Principles of Systems Programming.


1999 - Ronald Graham

For seminal contributions to the analysis of algorithms, in particular the worst-case analysis of heuristics, the theory of scheduling, and computational geometry.


1994 - Susan Graham


1994 - Jim Gray

The INGRES and System R systems demonstrated that a practical and efficient database management system (DBMS) could be implemented based on the relational data model. These systems were full-function DBMS's that supported non-procedural query languages (


1994 - Cordell Green

For establishing several key aspects of the theoretical basis for logic programming and providing a resolution theorem prover to carry out a programming task by constructing the result which the computer program is to compute. For proving the construc


2006 - Albert Greenberg

For contributions to Internet measurement and engineering.


1995 - Donald Greenberg

Professor Greenberg is both an expert in structural engineering and computer science. He is one of the outstanding researchers and contributors in computer graphics.


2012 - Saul Greenberg

For contributions to computer supported cooperative work and ubiquitous computing


1997 - Irene Greif

For innovative development of group-enabled desktop applications, and for pioneering the field of Computer Supported Cooperative Work.


1994 - David Gries

For co-authoring of 'An Axiomatic Proof Technique for Parallel Programs I', the best paper in the area of Programming Systems and Languages.


2014 - Eric Grimson

For contributions to computer vision, and medical image computing.


2017 - Martin Grohe

For contributions to logic in computer science, database theory, algorithms, and computational complexity


2006 - William Gropp

For contributions to message passing protocols.


1995 - Herbert Grosch

A computer pioneer who managed important space and technology projects, Grosch is respected for discovering and describing the relationship between speed and cost of computers.


2012 - Markus Gross

For contributions to computer graphics and animation.


2016 - Robert Grossman

For contributions to data science, data intensive computing and data mining.


2003 - Barbara Grosz

For contributions to the study of human discourse.


2012 - David Grove

For contributions to programming languages and for the development of open-source research infrastructures.


2012 - Jonathan Grudin

For contributions to human computer interaction with an emphasis on computer supported cooperative work.


2015 - Orna Grumberg

For contributions to research in automated formal verification of hardware and software systems.


2006 - Roch Guerin

For contributions to the resource management of data networks.


2012 - Rachid Guerraoui

For contributions to the theory and practice of reliable distributed computing.


2015 - Ramanathan Guha

For contributions to structured data representation and specification and their impact on the Web.


1999 - Leonidas Guibas

For his work on geometric data structures, arrangements of surfaces and their applications, geometric algorithms in computer graphics, and algorithmic issues in computer vision.


2011 - Baining Guo

For contributions to computer graphics.


2017 - Aarti Gupta

For contributions to system analysis and verification techniques and their transfer to industrial practice


1998 - Gopal Gupta

For his outstanding contributions in the areas of Hybrid DE's, database and signature recognition, and to the development of computer science education in remote areas of Australia, and South East Asia.


2012 - Manish Gupta

For contributions to high performance computing software and compiler optimizations.


2016 - Rajesh Gupta

For contributions in design of embedded systems and hardware-software codesign.


2009 - Rajiv Gupta

For contributions to program analysis and optimization and sustained professional service to the computer science research community.


1997 - Yuri Gurevich

Professor Yuri Gurevich is an internationally acclaimed researcher, educator, and leader in the field of foundational issues of computer science.


2017 - Venkatesan Guruswami

For contributions to algorithmic coding theory, pseudorandomness, and the complexity of approximate optimization


2017 - Dan Gusfield

For contributions to combinatorial optimization and to algorithmic computational biology


2006 - John Guttag

For contributions to algebraic specifications and abstract data types.


2014 - Mark Guzdial

For contributions to computing education, and broadening participation.


2002 - Adolfo Guzman

For contributions to image understanding and shape similarity, and for advancing the state of the art and the education in Computer Science in Mexico.


2006 - Laura Haas

For research leadership, and contributions to federated database systems.


2013 - Peter Haas

For leadership in probabilistic methods for the management and analysis of data and for system simulation.


2000 - Donald Haderle

Chief Architect for DB2 in the 1980s, which proved that relational databases were suitable for critical online transaction processing applications as well as decision support.


2017 - Gregory Hager

For contributions to vision-based robotics and to computer-enhanced interventional medicine


2003 - Brent Hailpern

For leadership in, and service to, the computer science community.


2018 - Mohammad Hajiaghayi

For contributions to the fields of algorithmic graph theory and algorithmic game theory


2006 - Alon Halevy

For contributions to data integration and knowledge representation.


2010 - Wendy Hall

For contributions to the semantic web and web science and for service to ACM and the international computing community.


2018 - Dan Halperin

For contributions to robust geometric computing and applications to robotics and automation


2002 - Joseph Halpern

For contributions to the modeling of and reasoning about uncertainty.


1994 - Carl Hammer

For his outstanding service to the computing community through professional, managerial, and technical contributions, both nationally and internationally.


1994 - Richard Hamming

For his work on numerical methods, automatic coding systems, and error- detecting and error-correcting codes.


2003 - Jiawei Han

For contributions in knowledge discovery and data mining.


2017 - Steven Hand

For contributions to virtual machines and cloud computing


2008 - Pat Hanrahan

For contributions to rendering theory and systems.


2004 - Vicki Hanson

For contributions to computing technologies for people with disabilities.


2017 - Mor Harchol-Balter

For contributions to performance modeling and analysis of distributed computing systems


1994 - David Harel

A brilliant expositor, he has exposed laymen to deep computer science concepts through his widely acclaimed book Algorithmics, the Spirit of Computing (1987) and through numerous lectures to a variety of audiences. His work on Israeli national councils and ministerial committees is profoundly influencing curricula at both the high-school and university level.


2015 - Jayant Haritsa

For contributions to the theory and practice of data management systems.


2005 - Robert Harper

For contributions to type systems for programming languages.


1994 - Fred Harris

For helping insure ACM's effective and valuable participation in establishing and operating the Institute for Certification of Computer Professionals.


1996 - Michael Harrison

For his rare combination of fundamental theoretical contributions in automata theory and formal languages, service to ACM, and entrepreneurial contributions.


2003 - Mary Harrold

For contributions in software testing and analysis.


2003 - Peter Hart

For contributions in pattern recognition and artificial intelligence.


1994 - Juris Hartmanis

In recognition of their seminal paper which established the foundations for the field of computational complexity theory.


2001 - John Hayes

For outstanding contributions to logic design and testing and to fault-tolerant computer architecture.


2018 - Tian  He

For contributions to wireless networks, sensing systems, and Internet of things (IoT)


2006 - Anthony Hearn

For contributions to computer algebra and symbolic computation.


2013 - Marti Hearst

For contributions to information retrieval and computational linguistics.


2000 - Michael Heath

For his research contributions in scientific and parallel computing and for his educational research leadership in computational science and engineering.


2011 - David Heckerman

For contributions to reasoning and decision-making under uncertainty.


1996 - Philip Heidelberger

For contributions to the theory and practice of efficient discrete event simulations.


2018 - Wendi Heinzelman

For contributions to wireless communication systems and protocols and leadership in broadening participation in computing


2014 - Gernot Heiser

For contributions demonstrating that provably correct operating systems are feasible and suitable for real-world use.


2009 - Joseph Hellerstein

For contributions to database systems and data management.


2016 - James Hendler

For contributions to artificial intelligence and the development of the Semantic Web.


2009 - Laurie Hendren

For contributions to program analysis of procedural, object-oriented and aspect-oriented programming languages.


1997 - John Hennessy

John L. Hennessy is a pioneer of RISC technology and a founder of MIPS Computer Systems. His work demonstrated to the field the symbiosis possible among compiler technology, instruction set architecture and processor design.


2016 - Monika Henzinger

For contributions to computing theory and its practical application.


2006 - Thomas Henzinger

For contributions to formal verification and hybrid systems.


2005 - Maurice Herlihy

For contributions to distributed and parallel systems.


2012 - John Hershberger

For contributions to geometric computing and to design tools for integrated circuits.


2018 - Aaron Hertzmann

For contributions to computer graphics, non-photorealistic rendering, computer animation, and machine learning


1995 - Bertram Herzog

Dr. Herzog has been a pioneer in recognizing new ideas and applications with computing, via distributed computing, networking and computer graphics. He has had a distinguished career in research and education in academia, business, and industry.


2016 - Anthony Hey

For leadership in high performance computing and eScience.


1995 - Harold Highland

For contributions to modeling and simulation theory, particularly the development and use of random number algorithms. For promotion of information security issues internationally. For service and leadership to ACM's SIG publications.


2004 - Mark Hill

For contributions to memory consistency models and memory system design.


1994 - William Hillis

For his basic research on parallel algorithms and for he conception, design, implementation and commercialization of the Connection Machine.


2015 - Julia Hirschberg

For contributions to spoken language processing.


2018 - Jessica Hodgins

For contributions to character animation, human simulation, and humanoid robotics.


2009 - Urs Hoelzle

For the design, engineering and operation of energy efficient large-scale cloud computing systems.


1995 - Lance Hoffman

Research and social impact of computing and facilitation of dialogue among concerned stakeholders, exemplified by institutionalizing within ACM the Conference on Computers, Freedom, and Privacy.


2011 - Gerard Holzmann

For contributions to software verification by model checking.


1994 - John Hopcroft

For fundamental achievements in the design and analysis of algorithms and data structures.


2011 - Hugues Hoppe

For contributions to computer graphics.


1998 - James Horning

For fundamental contributions to the fields of programming language design and specification methodology, and for leadership in matters of computing and public policy.


2003 - Mark Horowitz

For contributions to multiprocessor architecture.


2014 - Eric Horvitz

For contributions to artificial intelligence, and human-computer interaction.


2008 - Charles House

For distinguished service and contributions to ACM and the computing community.


2016 - Xuedong Huang

For contributions to spoken language processing.


2010 - Jean-Pierre Hubaux

For contributions to security in wireless networks.


2003 - Paul Hudak

For contributions to functional programming languages.


2018 - John Hughes

For contributions to software testing and functional programming.


2007 - Richard Hull

For contributions to data semantics and web services.


1994 - Tom Hull


1994 - J Hume


2008 - Watts Humphrey

For contributions to software engineering process discipline.


1994 - Harry Huskey

For his work on ENIAC; design and construction of ACE-Pilot Model, SWAC, Bendix G15, and UC Berkeley Time-sharing Computer; edited Computer Handbook, and is a Past President of the ACM.


2007 - Daniel Huttenlocher

For contributions to computer vision.


2002 - Wen-Mei Hwu

For technical contributions and leadership in computer architecture.


2018 - Johan Håstad

For contributions in circuit complexity, approximability and inapproximability, and foundations of pseudorandomness


1999 - Toshihide Ibaraki

For contributions to the theory and algorithms of discrete optimization, graphs and networks, and logical analysis of data with Boolean functions, as well as their applications.


1995 - Oscar Ibarra

For contributions to the design and analysis of algorithms, the theory of computation, computational complexity, and parallel computing.


2002 - Neil Immerman

For contributions to complexity theory, descriptive complexity, and database theory.


2015 - Piotr Indyk

For contributions to high-dimensional geometric computing, streaming/sketching algorithms, and the Sparse Fourier Transform.


2004 - Yannis Ioannidis

For contributions to database systems, particularly query optimization.


1996 - Mary Irwin

For contributions to computer arithmetic, digital signal processing architectures, and electronic CAD and outstanding service to ACM/SIG activities.


2018 - Charles Isbell

For contributions to interactive machine learning; and for contributions to increasing access and diversity in computing


2001 - Sitharama Iyengar

For fundamental research and contributions in algorithms and data structures for applications in parallel computing, image-processing, sensor fusion and robotics, and for services to ACM.


2001 - Ravishankar Iyer

For outstanding contributions to the design, measurement and evaluation of reliable computing systems.


2016 - Daniel Jackson

For contributions to software modeling and the creation of the modeling language Alloy.


2016 - Robert Jacob

For contributions to human-computer interaction, particularly new interaction modes and novel user interface software formalisms.


1996 - Jeffrey Jaffe

For outstanding achievements in the development of effective and influential distributed routing algorithms for peer networking and for many professional contributions to computer communication research.


2003 - H Jagadish

For contributions to database technology.


2009 - Farnam Jahanian

For contributions to the dependability and security of networks and systems.


2003 - Anil Jain

For contributions in Pattern Recognition theory.


1996 - Raj Jain

Proposed a new control-theoretic approach to computer systems modeling in the Doctoral Thesis, which was published in 'Outstanding Dissertations in Computer Sciences' series by Garland Publishing Co. of New York.


2003 - Ramesh Jain

For contributions to computer vision and multimedia information systems.


2001 - Joseph Jaja

For contributions to the design and analysis of parallel algorithms, algebraic and combinatorial complexity, VLSI architectures, and high-performance computing.


2013 - Matthias Jarke

For contributions to conceptual modeling, requirements engineering, metadata management, and computer science leadership in Germany.


2011 - Christian Jensen

For contributions to temporal and spatio-temporal data management.


2003 - Niraj Jha

For contributions to low power design and testing of digital systems.


2016 - Somesh Jha

For contributions to verification, programming languages, and software engineering.


2007 - Tao  Jiang

For contributions to computational biology and computational complexity.


2014 - Thorsten Joachims

For contributions to the theory and practice of machine learning and information retrieval.


1995 - David Johnson

For fundamental contributions to the theories of approximation algorithms and computational complexity, and for outstanding service to ACM.


1996 - Anita Jones

For contributions to the development of operating system and parallel system software and to the advancement of science and technology in the United States.


1995 - Cliff Jones

A longstanding originator and promoter of formal and rigorous methods for software design and construction, especially the Vienna Development Method (VDM).


1998 - Neil Jones

For outstanding contributions to semantics-directed compilation, especially partial evaluation, and to the theory of computation, formal models and their practical realization.


2010 - Michael  Jordan

For contributions to the theory and application of machine learning.


1998 - Aravind Joshi

For pioneering theoretical and technological contributions to natural language processing and fostering interdisciplinary research and education in artificial intelligence, cognitive science and information technology, in general.


2006 - Norman Jouppi

For contributions to the design and analysis of high-performance processors and memory systems.


2004 - Frans Kaashoek

For contributions to distributed, mobile, and parallel systems.


1994 - William Kahan

For his fundamental contributions to numerical analysis. One of the foremost experts on floating-point computations. Kahan has dedicated himself to 'making the world safe for numerical computations.


2001 - Robert Kahn

For leadership in the design of the Internet, strategic computing, digital libraries, digital object infrastructure and digital intellectual property protection technology.


2012 - Andrew Kahng

For contributions to physical design automation and to design for manufacturability of microelectronic systems.


2017 - Laxmikant Kale

For development of new parallel programming techniques and their deployment in high performance computing applications


2009 - Erich Kaltofen

For contributions to symbolic and algebraic computation, algebraic algorithms and complexity theory.


1999 - Takeo Kanade

For broad contributions to research in and the advancement of computer science and robotics, and for service to the ACM and the greater computer science and robotics community.


1998 - Abraham Kandel

For original research contributions advancing the state-of-the-art in applied fuzzy sets, fuzzy expert systems, and fuzzy hybrid systems.


2001 - Sung Kang

For outstanding contributions to computer-aided design for performance and reliability of CMOS VLSI and optoelectronic circuits and systems for high performance computing and communications.


2016 - Ravi Kannan

For contributions to the field of theoretical computer science.


2013 - Sampath Kannan

For contributions to algorithmic approaches to program reliability, bioinformatics, and for service to the computer science research community.


1994 - Ronald Kaplan

For their pioneering work in programming environments that integrated source-language debuggers, fully compatible integrated interpreter/compiler, automatic change management, structure-based editing, logging facilities, interactive graphics, and analysi


2009 - David Karger

For efficient algorithms for combinatorial optimization problems based on randomization.


2002 - Sidney Karin

For leadership in integrating the academic computer science and computational science communities.


2012 - Anna Karlin

For contributions to the design and analysis of algorithms and their use in the study of systems design.


2011 - Howard Karloff

For contributions to the design and analysis of algorithms.


1994 - Richard Karp

For his continuing contributions to the theory of algorithms including the development of efficient algorithms for network flow and other combinatorial optimization problems, the identification of polynomial -time computability with the intuitive notion


2013 - David Kasik

For contributions to computer graphics, user interface software, and visual analytics.


2017 - Michael Kass

For contributions to computer vision and computer graphics, particularly optimization and simulation


2013 - Dina Katabi

For contributions in cross-layer wireless networking, wireless network coding, and Internet congestion control.


1996 - Randy  Katz

For contributions to computer system design, engineering education, and government service.


2009 - Arie Kaufman

For contributions to volume visualization and its applications.


2013 - Henry Kautz

For contributions to artificial intelligence and pervasive computing with applications to assistive technology and health.


2010 - Lydia Kavraki

For contributions to robotic motion planning and its application to computational biology.


2008 - Alan Kay

For fundamental contributions to personal computing and object-oriented programming.


2014 - Michael Kearns

For contributions to machine learning, artificial intelligence, and algorithmic game theory and computational social science.


2011 - Stephen Keckler

For contributions to computer architectures and technology modeling.


1997 - Zvi Kedem

Zvi Kedem has developed crucial enabling innovations in key areas of information technology and their foundational underpinnings: in computer graphics, database systems, and parallel computing.


2018 - Kimberly Keeton

For contributions improving the dependability, manageability, and usability of storage and novel memory systems


2002 - Wendy Kellogg

For contributions to social computing and human-computer interaction (HCI) and for service to ACM.


1997 - Richard Kemmerer

For contributions in the areas of formal specification and verification of systems, computer system security and reliability, specification language design, and software engineering.


1995 - Kenneth Kennedy

For outstanding contributions to the research and practice of achieving high performance on parallel computers, through innovations in programming language design and program optimization.


1998 - Stephen Kent

For contributions in technologies, algorithms, policies and practices that help ensure the privacy and security of data communications networks and systems such as the Internet.


2016 - Anne-Marie Kermarrec

For contributions to large-scale distributed computing.


2017 - Angelos Keromytis

For contributions to the theory and practice of systems and network security


2016 - Martin Kersten

For the design and implementation of column-store and main-memory database systems.


2012 - Srinivasan Keshav

For contributions to computer communication networks and systems.


2017 - Carl Kesselman

For contributions to high-performance computing, distributed systems, and scientific data management


2011 - Peter Key

For network control and routing.


2018 - Sanjeev Khanna

For contributions to approximation algorithms, hardness of approximation, and sublinear algorithms


2012 - Gregor Kiczales

For contributions to aspect-oriented programming language design and implementation.


2001 - Richard Kieburtz

For founding two successful computer science departments, for research, and for service to the computing community.


2010 - Sara Kiesler

For contributions to Human Computer Interaction.


1995 - Won Kim

For fundamental insights into query optimization in relational databases, support for engineering applications, and functionality and architecture of object-oriented databases, and for extensive editorial service.


2014 - Valerie King

For contributions to randomized algorithms, especially dynamic graph algorithms and fault tolerant distributed computing.


2011 - Scott Kirkpatrick

For simulated annealing and contributions to combinatorial optimization.


2012 - Masaru Kitsuregawa

For contributions to high performance database systems.


1996 - Maria Klawe

For outstanding technical, educational, and disciplinary leadership, and for significant contributions to theoretical computer science and to educational applications of computing technology.


2010 - Philip Klein

For contributions to graph algorithms.


2013 - Jon Kleinberg

For contributions to the science of information and social networks.


2000 - Leonard Kleinrock

For his pioneering work as inventor of packet switching, the underlying technology of the Internet. He wrote the first paper and first book on the subject, and supervised the birth of what became the Internet. Also, for achievements as an inspiring and


2007 - John Klensin

For contributions to networking standards and internet applications.


2017 - Edward Knightly

For contributions to multi-user wireless LANs, wireless networks for underserved regions, and cross-layer wireless networking


2017 - Craig Knoblock

For contributions to artificial intelligence, semantic web, and semantic data integration


1994 - Donald Knuth

For the design and implementation of TEX, an innovative tool for the computer composition of documents of high typographical quality.


2005 - Phokion Kolaitis

For contributions to logic in computer science.


2008 - Joseph Konstan

For contributions to human-computer interaction.


2000 - Henry Korth

For significant and lasting influence to principles and practice of database management. Service to community via a bestseller undergraduate textbook, student mentoring and leadership role in industry.


1995 - Sambasiva Kosaraju

For contributions to the Theory of Parallel Computing.


2010 - Donald Kossmann

For advances in XML data management and distributed information systems.


2001 - Robert Kowalski

For his work as a cofounder of the field of logic programming, for providing the field's first foundations, and for pursuing applications to legal reasoning, temporal reasoning, metalevel reasoning, default reasoning, and argumentation.


2003 - Dexter Kozen

For contributions to theoretical computer science.


2016 - Christoforos Kozyrakis

For contributions to transactional memory and data center architecture.


2001 - Jeffrey Kramer

For his research contributions spanning theory and practice in distributed software engineering, including multiple viewpoint requirements analysis, software architectures specification and analysis, and distributed software configuration and evolution.


2014 - Sarit Kraus

For contributions to artificial intelligence, including multi-agent systems, human-agent interaction and non-monotonic reasoning.


2011 - Robert Kraut

For contributions to human-computer interaction.


2009 - Hans-Peter Kriegel

For contributions to knowledge discovery and data mining, similarity search, spatial data management, and access methods for high-dimensional data.


1994 - David Kuck

For his impact on the field of supercomputing, including his work in shared memory multiprocessing, clustered memory hierarchies, computer technology, and application/library tuning.


2013 - Panganamala Kumar

For contributions to wireless communication and control technologies.


2005 - Vipin Kumar

For contributions to the design and analysis of parallel algorithms.


2015 - Tei-Wei Kuo

For contributions to performance and reliability enhancement of flash-memory storage systems.


2001 - James Kurose

For contributions to the design and analysis of network protocols, and for technical leadership in the field.


1994 - Thomas Kurtz

Invented, along with John G. Kemeny, the BASIC computer programming language, and contributed to its growth and standardization.


1994 - Ray Kurzweil


2016 - Marta Kwiatkowska

For contributions to the theory and practice of probabilistic verification.


1995 - Richard Ladner

For seminal and significant contributions in theoretical computer science research.


2006 - John Laird

For contributions to the development and application of cognitive architectures.


2005 - T Lakshman

For contributions to packet processing and traffic management algorithms.


1995 - S Lakshmivarahan

For contributions to the theory and applications of learning algorithms, parallel processing and interconnection networks.


2007 - Monica Lam

For contributions to compilers and program analysis.


1998 - Simon Lam

For fundamental research contributions to the design, analysis, and understanding of computer network architectures and protocols.


2014 - Leslie Lamport

For contributions to the theory and practice of distributed and concurrent systems


1994 - Butler Lampson

For contributions to the development of distributed, personal computing environments and the technology for their implementation: workstations, networks, operating systems, programming systems, displays, security, and document publishing.


2000 - Axel Lamsweerde

For wide spectrum research contributions, from parallel program synthesis to software engineering environments to requirements engineering. Contributions to the software engineering community in Europe and worldwide.


2011 - Susan Landau

For public policy leadership in security and privacy.


2016 - James Landay

For contributions to human-computer interaction, with a focus on user interface design tools and ubiquitous computing.


1996 - Lawrence Landweber

Lawrence H. Landweber has been a pioneer in the development of computer networks to support research and education. Accomplishments include his founding role in CSNET, the first community-based network, and his contribution to the internationalization of the Internet.


2004 - Per-Ake Larson

For contributions to query processing and access methods in database systems.


2006 - James Larus

For contributions to programming languages, compilers, and computer architecture.


2010 - John Launchbury

For contributions to the development of functional programming.


1994 - Stephen Lavenberg

For contributions to the theory and practice of computer performance modeling.


1997 - H Lawson

For outstanding contributions to compilers, programming languages, computer architecture, microporgramming, and real-time systems as well as to computer science and engineering education and training.


1995 - Edward Lazowska

For advancing the state of the art in computer systems and computer system performance analysis, and for significant technical, educational, and disciplinary leadership.


2013 - Douglas Lea

For contributions to software, particularly in support of concurrency.


1994 - Joshua Lederberg


1997 - Der-Tsai Lee

For contribution to Computational Geometry and Design and Analysis of Algorithms.


2017 - Insup Lee

For theoretical and practical contributions to compositional real-time scheduling and runtime verification


1994 - John Lee

For many years of dedicated service to ACM and the computing community with special contributions in the areas of computing standards, history of computing, and advancing computer science professionalism.


2018 - Lillian Lee

For contributions to natural language processing, sentiment analysis, and computational social science


2004 - Peter Lee

For contributions to the security of mobile code.


2001 - Ruby Lee

For pioneering multimedia instructions in general-purpose processor architecture and innovations in the design and implementation of the instruction set architecture of RISC processors.


2017 - Wenke Lee

For contributions to systems and network security, intrusion and anomaly detection and malware analysis


1994 - Meir Lehman

Since 1969, Lehman has developed the study of Software Evolution, laws governing it and a Principle of Software Uncertainty all confirmed in his FEAST project.


2018 - Tom Leighton

For his leadership in the establishment of content delivery networks, and his contributions to algorithm design


2016 - K. Leino

For contributions to making program verification accessible and practical.


2006 - Charles Leiserson

For contributions to parallel and distributed computing.


2009 - Maurizio Lenzerini

For contributions to data management and knowledge representation.


2015 - Xavier Leroy

For contributions to safe, high-performance functional programming languages and compilers, and to compiler verification.


1996 - Michael Lesk

For outstanding contributions to Unix, research in Information Retrieval, and the design and implementation of multimedia Digital Libraries.


1995 - Nancy Leveson

Nancy Leveson is the founder of the field of software safety and has developed safety techniques that are used by industry and other researchers worldwide.


2008 - Roy Levin

For contributions to software and systems.


2007 - Marc Levoy

For contributions to computer graphics.


1996 - Henry Levy

For exceptional contributions to computer science research in operating systems and computer architecture, to education (through publications and students), and to the ACM.


1999 - Philip Lewis

For fundamental contributions to the development of computational theory and practice, particularly complexity theory, compiler design, and concurrency control for databases and systems.


2018 - Fei-Fei Li

For contributions in building large knowledge bases for machine learning and visual understanding


1998 - Kai Li

For fundamental contributions to computer systems and architecture, by introducing and demonstrating the effectiveness of Shared Virtual Memory.


2017 - Li Li

For contributions to the design and analysis of wireless networks, improving architectures, throughput, and analytics


2006 - Ming Li

For contributions to computational complexity and its applications.


2012 - Leonid Libkin

For contributions to finite model theory and database theory.


2015 - Chih-Jen Lin

For contributions to the theory and practice of machine learning and data mining.


2011 - Ming Lin

For contributions to geometric modeling and computer graphics.


2003 - Yi-Bing Lin

For contributions to mobile networks.


1994 - Bruce Lindsay

For co-authoring of 'The Recovery Manager of the System R Database Manager', the best paper in the area of Programming Systems and Languages.


1997 - Richard Lipton

For sustained excellence in research in virtually every aspect of theoretical computer science. He has produced some of the most influential work in the field.


1996 - Barbara Liskov

For pioneering contributions in the fields of programming methodology, programming languages, and distributed systems.


1994 - Joyce Little

Her service to the broad computing community spans some twenty years and includes significant contributions to curriculum development, certification standards, vocational education professional ethics.


2018 - Michael Littman

For contributions to the design and analysis of sequential decision making algorithms in artificial intelligence


2001 - Witold Litwin

For pioneering research in dynamic storage structures, scalable distributed file structures and multidatabases.


2015 - Bing Liu

For contributions to knowledge discovery and data mining, opinion mining, and sentiment analysis.


1994 - C.L. Liu

Professor Liu is an educator in the truest sense of the word. He is a highly regarded author of computer science textbooks, a superb teacher, inside and outside the classroom, and has contributed significantly to computer science educational programs at both the national and international levels.


2018 - Huan Liu

For contributions in feature selection for data mining and knowledge discovery and in social computing


2015 - Yunhao Liu

For contributions to sensor networks.


2017 - Gabriel Loh

For contributions to die-stacking technologies in computer architecture


2002 - David Lomet

For contributions to database system access methods, concurrency control, and recovery.


2000 - Raymond Lorie

Multiple important contributions to the technology of Relational Database systems (SQL embedding, SQL compilation, optimizer, extensions for engineering). Important contribution in automatic data entry from forms.


2000 - Donald Loveland

Played a major role in the development of theory proving and automated deduction through seminal research and an influential book on the subject.


2008 - Paul Lowney

For contributions to compiler technology and performance enhancement tools.


2017 - Tomas Lozano-Perez

For contributions to robotics, and motion planning, geometric algorithms, and their applications


2015 - Michael Luby

For contributions to coding theory, cryptography, parallel algorithms and derandomization.


2009 - John Lui

For contributions to stochastic analysis of parallel storage and communication systems.


2018 - Jiebo Luo

For contributions to multimedia content analysis and social multimedia informatics


2016 - Joseph Lyles

For contributions to local network technology, internet measurement, and research.


2017 - Clifford Lynch

For contributions to library automation, information retrieval, scholarly communication, and information policy


1997 - Nancy Lynch

For contributions to the theory of distributed computing, including mathematical models and proof techniques, algorithms and impossiblity results.


1994 - M Lynn

In recognition of his chairing and directing the Publications Planning Committee which produced a long term policy framework and the current implementation plan for ACM publications.


2010 - Richard Lyon

For contributions to machine perception and for the invention of the optical mouse.


2017 - Yi Ma

For contributions to theory and application of low-dimensional models for computer vision and pattern recognition


2013 - Yoelle Maarek

For contributions to industrial leadership and to information retrieval and Web search.


1999 - David MacQueen

For significant research contributions in type theory and programming language design, especially for work on the design and implementation of Standard ML.


2018 - Bruce Maggs

For contributions to the development of content distribution networks and the theory of computer networks


2011 - Peter Magnusson

For contributions to full-system simulation.


1998 - David Maier

For fundamental insights into database theory and object-oriented databases and for leadership in directing the future of database research.


1994 - Herbert Maisel

For lengthy, effective and dedicated service to ACM in many roles including Chairman of the External Activities Board and, in particular, for his service as Chair of the Intersociety Liaison Committee.


2008 - Jitendra Malik

For contributions to computer vision.


2014 - Sharad Malik

For contributions to efficient and capable SAT solvers, and accurate embedded software models.


2011 - Dahlia Malkhi

For contributions to fault-tolerant distributed computing.


2018 - Bangalore Manjunath

For contributions to image search and retrieval with applications in digital libraries, marine sciences, and biology


1994 - Zohar Manna


2013 - Christopher Manning

For contributions to natural language processing research and education.


2009 - Dinesh Manocha

For contributions to geometric computing and applications to computer graphics, robotics and GPU computing.


2014 - Yishay Mansour

For contributions to machine learning, algorithmic game theory, distributed computing, and communication networks.


2013 - Madhav Marathe

For contributions to high performance computing algorithms and software environments for simulating and analyzing socio-technical systems.


1999 - C. Dianne Martin

For extraordinary leadership and innovation in computer science education and for service to ACM and the profession.


2009 - Margaret Martonosi

For contributions in power-aware computing.


2011 - Keith Marzullo

For contributions to distributed systems and service to the computing community.


1999 - Larry Masinter

Development of Interlisp programming environment; leader in creation of standards for the Internet and World Wide Web.


2009 - Yossi Matias

For contributions to the analysis of large data sets and data streams.


2011 - Satoshi Matsuoka

For contributions to the design of high-performance computers.


2015 - Ueli Maurer

For contributions to cryptography and information security.


2011 - Nelson Max

For contributions to visualization tools and computer animation.


1994 - John McCarthy

Dr. McCarthy's lecture 'The Present State of Research on Artificial Intelligence' is a topic that covers the area in which he has achieved considerable recognition for his own work.


1994 - Edward McCluskey


1994 - Daniel McCracken


2015 - Patrick McDaniel

For contributions to computer and mobile systems security.


1994 - Paul McJones

For co-authoring of 'The Recovery Manager of the System R Database Manager', the best paper in the area of Programming Systems and Languages.


2003 - Kathleen McKeown

For contributions to natural language processing.


2006 - Nick McKeown

For contributions to network switching and queueing.


2008 - Kathryn McKinley

For contributions to compilers and memory management.


2017 - Andrew Mccallum

For contributions to machine learning with structured data, and innovations in scientific communication


1999 - Kurt Mehlhorn

For important contributions in complexity theory and in the design, analysis, and practice of combinatorial and geometric algorithms.


2013 - John Mellor-Crummey

For contributions to parallel and high performance computing.


1997 - Daniel Menasce

For fundamental contributions to education and practice of computer networks and performance evaluation, and material contributions to the establishment of a strong computing industry in Brazil.


2000 - Albert Meyer

For fundamental advances in complexity theory and semantics of programming, and for outstanding service and education of graduate students.


2008 - Bertrand Meyer

For contributions to software engineering and programming languages.


2017 - Silvio Micali

For transformative work that laid the complexity-theoretic foundations for the science of cryptography


2001 - Barton Miller

For contributions to the fields of parallel and distributed computing, particularly in the areas of debugging and performance measurement.


2002 - Gary Miller

For contributions to the design and analysis of algorithms in number theory and computational geometry.


1997 - Raymond Miller

For research contributions to the theory of parallel computation and for his distinguished service to the Computer Science community as an educator and leader.


2009 - Renee Miller

For innovations in metadata management, especially the creation of tools to integrate, transform, query and analyze information.


2015 - Victor Miller

For contributions to cryptography and software research.


1999 - David Mills

For contributions to Internet Routing and Timekeeping.


1994 - A Milner

For three distinct and complete achievements: 1) LCF, the mechanization of Scott's Logic of Computable Functions, probably the first theoretically based yet practical tool for machine-assisted proof construction; 2) ML, the first language to include polymorphic type inference together with a type-safe exception-handling mechanism; 3) CCS, a general theory of concurrency. In addition, he formulated and strongly advanced full abstraction, the study of the relationship between operational and denotational semantics.


2012 - Tova Milo

For contributions to database theory and business process management.


1994 - Jack Minker

For championing the rights of scientists to practice their profession freely and openly, for bringing to public attention the names of scientists deprived of their scientific freedom and human rights, and for giving these victims hope and making them aware of ACM's support.


2007 - Bud Mishra

For contributions to symbolic computation and computational biology.


1995 - Jayadev Misra

For significant advancements in the theory and practice of distributed computing, in particular for work on Parallel Program Design and the development and use of UNITY.


2018 - Vishal Misra

For contributions to network traffic modeling, congestion control and Internet economics


2008 - John  Mitchell

For contributions to the theory of programming languages.


2011 - Joseph Mitchell

For contributions to geometric computing and approximation algorithms.


2014 - Subhasish Mitra

For contributions to the design and testing of robust computing systems.


2014 - Michael Mitzenmacher

For contributions to coding theory, hashing algorithms and data structures, and networking algorithms.


2004 - Paul Mockapetris

For contributions to the Internet, including the development of domain and email protocols.


2001 - Jeffrey Mogul

For significant contributions in operating systems, file systems, Web caching, Internet performance, and Internet standards.


2002 - C. Mohan

For contributions to reliable, high-performance transaction management.


2010 - Raymond Mooney

For contributions to machine learning and natural language processing


2006 - J Moore

For contributions to mechanized theorem proving.


2003 - Thomas Moran

For contributions to human-computer interaction.


2000 - James Morris

James H. Morris is responsible for several seminally important ideas in computer science. He was one of the first to use Lambda Calculus to model programming languages, he was one of the developers of 'Lazy Evaluation', and he was co-discoverer of the Knuth-Morris-Pratt string search algorithm. Morris was Principal Scientist and Research Fellow at Xerox Palo Alto Research Center from 1974 until 1982. In 1982 he moved to Carnegie Mellon where he has held a number of positions including Developer of the Campus-wide Network (The Andrew System) and Chairman of the Computer Science Department.


2014 - Robert Morris

For contributions to computer networking, distributed systems, and operating systems.


2013 - Greg Morrisett

For contributions to mathematically-based methods for ensuring the efficient implementation and verification of practical programming languages.


2008 - Joel Moses

For developing the Macsyma computer system for formula manipulation.


2017 - Andreas Moshovos

For contributions to high-performance architecture including memory dependence prediction and snooping coherence


2007 - Eliot Moss

For contributions in transactions and memory management.


2007 - Rajeev Motwani

For contributions to algorithms and complexity theory.


2016 - Todd Mowry

For contributions to software prefetching and thread-level speculation.


2016 - Trevor Mudge

For contributions to power aware computer architecture.


2018 - Frank Mueller

For contributions to the predictability of real-time systems, resilience in high-performance computing, and multi-threading techniques


2011 - Shubu Mukherjee

For contributions to modeling and design of high-performance and soft-error tolerant microarchitectures.


2008 - Ian Munro

For contributions to algorithms and data structures.


1996 - Richard Muntz

For contributions to the theory of queuing networks and their application to computer system performance evaluation.


2017 - Gail Murphy

For contributions to recommenders for software engineering and to program comprehension


2010 - S. Muthukrishnan

For contributions to efficient algorithms for string matching, data streams, and internet ad auctions


2017 - Onur Mutlu

For contributions to computer architecture research, especially in memory systems


2013 - Andrew Myers

For contributions to languages and systems that use information flow for implementing secure computing systems.


2005 - Brad Myers

For contributions to interactive programming environments.


2003 - Eugene Myers

For contributions to bioinformatics.


2015 - Elizabeth  Mynatt

For contributions to human-centered computing and to the development of health information technologies.


2012 - Klara Nahrstedt

For contributions to quality-of-service management for distributed multimedia systems.


1996 - Richard Nance

Dr. Nance's fundamental work in simulation environments has changed the profession. His unfailing effectiveness as editor, committee chair, and conference organizer helps make ACM successful.


2014 - Vijaykrishnan Narayanan

For contributions to power estimation and optimization in the design of power-aware systems.


2013 - Dana Nau

For contributions to automated search and planning.


2002 - Jeffrey Naughton

For contributions to database system research and practice.


2014 - Shamkant Navathe

For contribution to data modeling, database design, and database education.


1994 - Roger Needham


1994 - Peter Neumann

For his dedicated service as founder and moderator of the ACM Forum on Risks to the Public in the Use of Computers and Related Systems. His work with RISKS Forum on-line, in the Software Engineering Notes, and in CACM has increased awareness of security


1994 - Monroe Newborn

In recognition of his organization of and continuing efforts in the annual ACM Computer Chess Championship. Throughout the 20 years of the event, he has been a major force in its operation, has authored one of the competitors (OSTRICH), and has encouraged young ACM members to develop computer chess programs and to compete.


2006 - Alan Newell

For contributions to computer-based systems for people with disabilities.


2005 - David Nicol

For contributions to discrete-event simulation.


1995 - J Nievergelt

Outstanding educator, author of textbooks of exemplary clarity and innovative content. Influential contributions in data structures (trees, extendible hashing, gridfile) and software for geometry (GeoBench).


1996 - Takao Nishizeki

For contributions to the design and analysis of efficient algorithms for planar graphs, network flows and VLSI routing.


2001 - Donald Norman

For contributions to human-centered design and computing.


2006 - Peter Norvig

For contributions to artificial intelligence and information retrieval.


1998 - David Notkin

For broad contributions to research in software engineering and software evolution, and for service to the ACM and the greater software engineering community.


1998 - Susan Nycum

For her contributions to improving the bilateral understanding between the technical community and the legal community.


2012 - Joseph O'Rourke

For contributions to computational geometry and for broadening participation in computing.


2006 - Dianne OLeary

For mentoring activities and contributions to numerical algorithms.


2007 - Martin Odersky

For contributions to functional and object-oriented programming languages.


1995 - Anthony Oettinger

For more than 42 years Professor Oettinger has served ACM and computing and led in the establishment of the national communications and information resources policy.


2017 - Nuria Oliver

For contributions in probabilistic multimodal models of human behavior and uses in intelligent, interactive systems


2006 - Dan Olsen

For contributions to user interface technology.


2007 - Gary Olson

For contributions to computer-supported collaborative work.


2008 - Judith Olson

For contributions to human-computer interaction and computer-supported cooperative work.


2006 - Oyekunle Olukotun

For contributions to multiprocessors on a chip and multi threaded processor design.


2011 - Beng Ooi

For contributions to spatio-temporal and distributed data management.


1998 - Leon Osterweil

For fundamental contributions in software engineering, particularly in testing and analysis, environments and process, and leadership in the computer science community.


1994 - John Ousterhout

For his contribution to very large scale integrated circuit computer aided design. His systems, Caesar and Magic, have demonstrated that effective CAD systems need not be expensive, hard to learn, or slow.


2016 - Sharon Oviatt

For contributions to the empirical and theoretical foundations of multimodal systems, and to human-centered computer interfaces.


1994 - Susan Owicki

For co-authoring of 'An Axiomatic Proof Technique for Parallel Programs I', the best paper in the area of Programming Systems and Languages.


2011 - Zehra Ozsoyoglu

For contributions to database management systems.


2006 - M. Tamer Ozsu

For contributions to distributed data management and service to the database community.


2011 - Janos Pach

For contributions to computational geometry.


2016 - Venkata Padmanabhan

For research contributions and professional leadership in networked and mobile computing systems.


2007 - David Padua

For contributions to compiler support for parallel computing.


2005 - Krishna Palem

For contributions to compiler optimization and embedded computing.


2001 - Cherri Pancake

For leadership contributions to usability to high performance computing tools.


2001 - Christos Papadimitriou

For outstanding contributions to complexity theory, database theory and combinatorial optimization.


2001 - Donn Parker

For contributions to information security and professional ethics.


2018 - David Parkes

For contributions to computational markets, including novel mechanism design and incentive engineering methods


1994 - David Parnas

For the richness of insights¿provided into system software design characteristics that provide for system change. The award winning work is entitled Design Software for Ease of Extension and Contraction.


2003 - Craig Partridge

For contributions to high-speed networking.


2018 - Gurudatta Parulkar

For contributions to improving the Internet architecture and open source software


2001 - Janak Patel

For his outstanding contributions to the fields of test generation and fault simulation of sequential circuits, cache consistency protocols, interconnection networks, and error detection.


2014 - Jignesh Patel

For contributions to high-performance database query processing methods, in particular on spatial data.


2016 - Shwetak Patel

For contributions to sustainability sensing, low-power wireless sensing, and mobile health.


2001 - Yale Patt

For many outstanding seminal contributions to high performance microarchitecture and for leadership and teaching in computer science and engineering education.


1994 - David Patterson

Professor Patterson is a quintessential example of a professor who combines highest intellectual ability and technical expertise with a total dedication to his role as a teacher, mentor, and friend of his students.


2008 - Lawrence Paulson

For contributions to theorem provers and verification techniques.


2007 - Randy Pausch

For contributions to the use of programming environments in education and entertainment.


2006 - Vern Paxson

For contributions to Internet measurement and intrusion detection.


2015 - Judea Pearl

For contributions to artificial intelligence through the development of a calculus for probabilistic and causal reasoning.


2015 - Jian Pei

For contributions to the foundation, methodology and applications of data mining.


2016 - David Peleg

For contributions to distributed computing and graph algorithms.


2010 - Fernando Pereira

For contributions to machine-learning models of natural language and biological sequences.


2016 - Radia Perlman

For contributions to the theory and practice of Internet routing and bridging protocols.


2016 - Adrian Perrig

For contributions in protocols for network and system security.


1997 - Ron Perrott

The candidate has made fundamental contributions to the design and implementation of parallel languages and has been active in formulating IT policy at the UK and European levels.


2000 - Larry Peterson

Research in the design and implementation of software for networked systems. Authoring introductory textbook on computer networks. Service to ACM as editor of ACM TOCS.


2011 - Linda Petzold

For contributions to computational science.


2010 - Pavel Pevzner

For contribution to algorithms for genome rearrangements, DNA sequencing, and proteomics.


2004 - Simon Peyton-Jones

For contributions to functional programming languages.


2015 - Frank Pfenning

For contributions to the logical foundations of automatic theorem proving and types for programming languages.


2012 - Benjamin Pierce

For contributions to the theory and practice of programming languages and their type systems.


2012 - Keshav Pingali

For contributions to data-centric parallel programming and to parallel compilation theory and practice.


1997 - Nicholas Pippenger

For numerous contributions to the theory of computation, to communication theory and information theory, and to related areas of mathematics.


2008 - Hamid Pirahesh

For contributions to query processing and query languages.


2018 - Toniann Pitassi

For contributions to research and education in the fields of computational and proof complexity


2012 - Andrew Pitts

For contributions to the theory of programming language semantics.


2007 - Amir Pnueli

For contributions to program and system verification.


2001 - Ira Pohl

For outstanding contributions to computer science research and education in the areas of heuristic search, analysis of algorithms, and programming language methodology.


2011 - Martha Pollack

For contributions to planning systems design and for service to the computing community.


1994 - William Poucher

For outstanding contributions over an extended period to the ACM Scholastic Programming Contest, resulting in a well-funded program, widespread university participation, and enhanced visibility for the Contest. These contribtuions have served ACM and the public by generating excitement in computing professional activities.


2017 - Balaji Prabhakar

For developing algorithms and systems for large-scale data center networks and societal networks


1999 - Dhiraj Pradhan

For contributions to VLSI CAD test, and Fault-tolerant Systems Design, including leadership in computer engineering, and computer science education and research.


2007 - Viktor Prasanna

For contributions to parallel, distributed and reconfigurable computing.


1997 - Vaughan Pratt

An outstanding computer scientist, with unusually diverse, original and deep accomplishments, like showing primes in NP, inventing dynamic logic, helping start SUN, and solidifying concurrency.


1996 - Bryan Preas

For excellence in physical design research, promotion of design automation through conference leadership, and pioneering effort in electronic design automation publications.


1995 - Franco Preparata

For significant research contributions in Computational Geometry, Parallel Algorithms, Theory of VLSI Layouts, Fault Diagnosis in Computer Systems, and Algebraic Coding Theory.


2001 - John Pullen

For contributions to information technology in transitioning the Internet from a Federal research project to commercial availability, and development of Internet distance education technologies.


2018 - Lili Qiu

For contributions to the design and analysis of wireless network protocols and mobile systems


2017 - Tal Rabin

For contributions to foundations of cryptography, including multi-party computations, signatures, and threshold and proactive protocol design


1995 - Roy Rada

Author of over 100 journal articles and several books on information systems and leader in ACM SIG conference activities for over a decade.


2015 - Dragomir Radev

For contributions to natural language processing and computational linguistics


2001 - Prabhakar Raghavan

For contributions to the theory and practice of randomized algorithms.


2015 - Sriram Rajamani

For contributions to software analysis and defect detection.


1994 - Anthony Ralston

For a range of accomplishments as an author, educator, human rights advocate, and in the management of technical societies.


2017 - K. K. Ramakrishnan

For contributions to congestion control, operating system support for networks and virtual private networks


2001 - Raghu Ramakrishnan

For significant technical contributions in deductive databases, data mining and analysis, data visualization and data integration; and for outstanding professional service to the database research community.


2016 - Ganesan Ramalingam

For contributions to static program analysis.


2017 - Ravi Ramamoorthi

For contributions to computer graphics rendering and physics-based computer vision


2001 - Krithivasan Ramamritham

For contributions to the theory and practice of real-time systems and real-time transaction processing.


2008 - Brian Randell

For contributions to dependable computing and computer history.


1998 - Venkat Rangan

P. Venkat founded one of the foremost centers for research in multimedia, in which area he is an inventor of fundamental techniques with global impact.


2014 - Parthasarathy Ranganathan

For contributions to the areas of energy efficiency and server architectures.


2013 - Satish Rao

For contributions to algorithms for graph partitioning and for single- and multi-commodity flows.


1996 - TRN Rao

For outstanding contributions to error-control coding theory and fault tolerant systems; and service to ACM Lectureship and Chapter activities.


2016 - Louiqa Raschid

For data management and integration in non-traditional domains including biomedicine, finance, and humanitarian applications.


2012 - Rajeev  Rastogi

For contributions to the analysis and management of large data sets.


2002 - Bantwal Rau

For contributions to VLIW architectures and their compilers.


2012 - Raj Reddy

For pioneering the design and construction of large scale artificial intelligence systems


2003 - Daniel Reed

For contributions to high-performance computing.


1997 - John Reif

For major and fundamental theoretical contributions to a wide range of emerging areas in computer science, particularly parallel computing and robotics.


1996 - Edward Reingold

For significant research and educational contributions to data structures and the analysis of combinatorial algorithms.


2014 - Omer Reingold

For contributions to the study of pseudorandomness, derandomization, and cryptography.


2008 - Michael Reiter

For contributions to computer security and fault-tolerant distributed computing.


1997 - Raymond Reiter

Professor Reiter's fundamental contributions to artificial intelligence have important applications in perception, diagnostic reasoning, robotic control and database, and programming language semantics.


2005 - Thomas Reps

For contributions to automated program analysis and synthesis.


2007 - Aristides Requicha

For contributions to solid modeling and nanorobotics.


2008 - Jennifer Rexford

For contributions to network control and management systems.


2001 - John Reynolds

For research on the use of types in programming languages, for clarifying the semantical basis for types, and for influencing the design of modern programming languages.


1996 - John Rice

For leadership in establishing the discipline of mathematical software and in founding the journal ACM Transactions on Mathematical Software. For leadership in developing high level systems and problem solving environments for scientific and numerical applications. For serving to the computing profession in editorial and administrative positions.


1998 - John Richards

For contributions to user-centered software design and for outstanding service to the programming languages community.


2009 - John Riedl

For contributions to recommender systems and to social and collaborative computing.


2009 - Martin Rinard

For his contributions to program analysis for parallel computing and techniques for enabling software systems to execute successfully in the face of errors and failures.


1994 - Ronald Rivest

For contributions to the field of cryptography.


2007 - Eric Roberts

For contributions to computer science education.


2001 - George Robertson

For pioneering contributions to information visualization, animated 3D user interfaces, multimedia message systems, hypertext systems, operating systems, and programming languages.


2013 - S Robertson

For contributions to the theory and practice of information retrieval.


2014 - Tom Rodden

For contributions to ubiquitous computing, and computer supported cooperative work.


2015 - Pablo Rodriguez

For contributions to content distribution architectures in peer-to-peer networks.


2017 - Yvonne Rogers

For contributions to human-computer interaction and the design of human-centered technology


2010 - Dieter Rombach

For contributions to empirical software engineering research and its successful application to industrial practice.


2013 - Timothy Roscoe

For contributions to operating systems and networking research.


2008 - Jonathan Rose

For contributions to the architecture and computer-aided design of field-programmable gate arrays (FPGAs).


1996 - Arnold Rosenberg

For contributions to the study of graph-theoretic models of computation, emphasizing theoretical studies of parallel algorithms and architectures, VLSI design and layout, and data structures.


2010 - David Rosenblum

For contributions to software testing and distributed systems, and for service to the software engineering community.


2008 - Mendel Rosenblum

For contributions to reinventing virtual machines.


1994 - Azriel Rosenfeld

For pioneering and fundamental contributions to computer vision and image analysis.


1995 - Daniel Rosenkrantz

For pioneering contributions to formal languages, compiler design, algorithm analysis, databases, parallel and fault-tolerant computing and for exemplary ACM service including Editorship of JACM.


2012 - Keith Ross

For contributions to the design and modeling of computer networks and Internet applications.


2011 - Dan Roth

For contributions to machine learning and natural language processing.


2018 - Matthew Roughan

For contributions to Internet measurement and analysis, with applications to network engineering


2001 - Nick Roussopoulos

For outstanding contributions to the principles and practice of database management and for leadership in academia and service to the ACM community.


1998 - Lawrence Rowe

For seminal contributions to programming languages, relational database technology, user interfaces and multimedia systems.


2014 - Ronitt Rubinfeld

For contributions to delegated computation, sublinear time algorithms and property testing.


2017 - Yong Rui

For contributions to image, video and multimedia analysis, understanding, and retrieval


1994 - Jeff Rulifson

For their pioneering work on augmenting human intellect with hypertext, outline processors, and video conferencing that was implemented in the NLS System [On Line System] (1968).


2015 - Michael Rung-Tsong Lyu

For contributions to the theory and practice of software reliability engineering.


2014 - Daniela Rus

For contributions to robotics and sensor networks.


2016 - Holly Rushmeier

For work on global illumination, material capture, and display of high-dynamic-range images.


2003 - Stuart Russell

For contributions to AI and machine learning.


2008 - Rob Rutenbar

For contributions to computer-aided design tools for mixed-signal integrated circuits.


1998 - Barbara Ryder

For seminal contributions to the theoretical foundations and empirical investigation of interprocedural compile-time analyses, especially for languages with general-purpose pointers.


2001 - Krishan Sabnani

For seminal contributions to the research and development of communication protocols.


2015 - Mooly Sagiv

For contributions to the theory and practice of automated analysis and verification of software.


2018 - Amit Sahai

For contributions to cryptography and to the development of indistinguishability obfuscation


1996 - Sartaj Sahni

For contributions to data structures, design and analysis of algorithms, multiprocessor scheduling, electronic computer aided design, and parallel computing.


2012 - Karem Sakallah

For algorithms for Boolean Satisfiability that advanced the state-of-the-art of hardware verification.


2016 - Michael Saks

For contributions to computational complexity, theory of distributed computing, and design and analysis of algorithms.


2002 - David Salesin

For contributions to computer graphics, particularly non-photorealistic rendering.


1995 - Gerard Salton

For foundational and most influential contributions over 30 years to information organization and retrieval and for 25 years of distinguished service to the ACM.


1999 - Ahmed Sameh

For leadership in education and research in parallel computing, and for pioneering contributions in mathematical software for parallel architectures.


1996 - Hanan Samet

For research and contributions in the area of hierarchical data structures for applications in spatial data bases for computer graphics, image processing, geographic information systems, and robotics.


1994 - Jean Sammet

For dedicated, tireless and dynamic leadership in service to ACM and the computing community. For advancing the art and science of computer programing languages and recording its history.


1999 - Pamela Samuelson

Fellow of the John D. and Catherine T. MacArthur Foundation, 1997-2002; Named as one of the 100 most influential people in the digital age in the December 1997 issue of Upside Magazine and as one of the lawyers of the year in the December 1997 issue of the California Lawyer; Fellow, Electronic Frontier Foundation, since 1997.


2003 - William Sanders

For contributions to the design of dependable systems and networks.


2008 - Tuomas Sandholm

For contributions to combinatorial auctions and mechanism design.


2001 - Ravinderpal Sandhu

For technical contributions to the field of information and system security, notably access control models and systems, and professional leaderhip in research journals and conferences.


2014 - Alberto Sangiovanni Vincentelli

For contributions to electronic design automation.


2011 - John Sanguinetti

For contributions to hardware simulation.


2016 - Sachin Sapatnekar

For contributions to the enhancement of performance and reliability in integrated circuits.


2008 - Vivek Sarkar

For contributions to technologies for parallel computing.


2002 - Mahadev Satyanarayanan

For contributions to computer systems research in distributed and mobile information access.


1996 - John Savage

For fundamental contributions to theoretical computer science, information theory, and VLSI design, analysis and synthesis.


2010 - Stefan Savage

For contributions to large scale systems and network security.


2004 - Richard Schantz

For contributions to object-oriented distributed computing.


2001 - Hans-Joerg Schek

For his outstanding contributions to the principles and practice of database management, for his outstanding leadership role in academia, and for his service to the ACM community.


2001 - Richard Schlichting

For his influential research on fault-tolerant and dependable computing, configurable network protocols, and distributed systems, and for his outstanding leadership of and service to the computing community.


2010 - Robert Schnabel

For leadership of the computing community in education and diversity, and for contributions to numerical optimization.


1997 - Paul Schneck

For leadership in compiler and operating system software for extending the utility and capability of high-performance computers, including mainframes, vector processors, and parallel processors.


1995 - Fred Schneider

For work in semantics, methodology, and algorithms to support programming concurrent and distributed systems, particularly those intended for mission-critical settings.


2017 - Bernhard Schoelkopf

For contributions to the theory and practice of machine learning


2012 - Robert Schreiber

For contributions to matrix computations and to languages, compilers, and architectures for parallel scientific computing.


2004 - Michael Schroeder

For contributions to distributed computing systems, security, and networking.


2015 - Peter Schroeder

For contributions to computer graphics and geometry processing.


2014 - Henning Schulzrinne

For contributions to the design of protocols, applications, and algorithms for Internet multimedia.


2015 - Assaf Schuster

For contributions to cloud computing.


1994 - Dana Scott

For their joint paper 'Finite Automataand Their Decision Problem,' which introduced the idea of nondeterministic machines, which has proved to be an enormously valuable concept. Their (Scott & Rabin) classic paper has been a continuous source of inspiration for subsequent work in this field.


2006 - Michael Scott

For contributions to system software for parallel and distributed computing.


2012 - Steven Scott

For contributions to the architecture of interconnection networks and supercomputers.


1997 - Robert Sedgewick

For seminal work in the mathematical analysis of algorithms and pioneering research in algorithm animation.


2017 - Steve Seitz

For contributions to computer vision and computer graphics


2009 - Patricia Selinger

For contributions to relational database technology.


2016 - Abigail Sellen

For contributions to human-computer interaction and the design of human-centered technology.


2013 - Timoleon Sellis

For contributions to database query optimization, spatial data management, and data warehousing.


1998 - Alan Selman

Throughout his career Alan L. Selman has been an influential contributor to computational complexity theory and a dedicated professional within the academic comuter science community.


2012 - Bart Selman

For contributions to artificial intelligence with applications to automated reasoning and planning.


2011 - Margo Seltzer

For contributions to data management and computing systems.


2016 - Sudipta Sengupta

For contributions to cloud networking, storage, and data management.


1998 - Carlo Sequin

For seminal contributions to the development of RISC, CAD tools and computer graphics systems.


1996 - Ravi Sethi

For contributions to compiler technology, computer programming languages, scheduling, and analysis of algorithms.


1997 - Kenneth Sevcik

For exceptional service to ACM and the computing profession, and for outstanding research contributions in data base systems and in computer/communication performance evaluation.


2016 - Andre Seznec

For contributions to branch prediction and cache memory design.


2005 - Lui Sha

For contributions to real-time systems.


2012 - Ron Shamir

For contributions to bioinformatics.


1997 - Micha Sharir

Algorithmic motion planning; properties of Davenport-Schinzel sequences and their applications in computiational geometry; arrangements of surfaces and their relevance to geometric algorithms; subexpotential randomized (combinatorial) algorithm for linear programming.


2013 - Dennis Shasha

For technical and literary contributions over a broad range of data management topics.


2013 - Nir Shavit

For contributions to the theory and practice of synchronization in concurrent programming.


1997 - Alan Shaw

He is an outstanding researcher with contributions in operating systems, real-time systems, picture processing and software modelling. He has written seminal CS texts.


1996 - Mary Shaw

For significant contributions to software engineering, especially in the areas of software architecture, abstract data types, and software engineering education.


2003 - Scott Shenker

For contributions to Internet architecture and protocols.


2014 - Stuart Shieber

For contributions to natural-language processing, and to open-access systems and policy.


2013 - Kyuseok Shim

For contributions to scalable data mining and query processing.


2001 - Kang Shin

For the development of the theory of dynamic failure in real-time fault-tolerant computing.


2001 - David Shmoys

For fundamental achievements in the design and analysis of algorithms for discrete optimization problems.


1997 - Ben Shneiderman

Ben Shneiderman has been a leader in the field of computer-human interaction, seeking to extend benefits of computing technology to a broad constituency.


2012 - Yoav Shoham

For contributions at the intersection of artificial intelligence, logic, and economics.


2006 - Harry Shum

For contributions to computer vision and computer graphics.


2009 - R Shyamasundar

For contributions to real-time distributed programs and logic programming.


1998 - Howard Siegel

For contributions to the design and analysis of parallel machine interconnection networks, reconfigurable parallel computers, parallel application mappings, and heterogeneous computing systems.


1994 - Daniel Siewiorek

In recognition of outstanding technical and professional achievements in the field of information technology.


2012 - Joseph Sifakis

For contributions to hardware and software verification technology.


1996 - Abraham Silberschatz

For superb research contributions in the areas of databases, multimedia systems and concurrency control, outstanding contribution to Computer Science education and outstanding service to the ACM community.


1994 - Herbert Simon

In joint scientific efforts extending over twenty years, initially in collaboration with J.C. Shaw at the RAND Corporation, and subsequently with numerous faculty and student collegues at Carnegie-Mellon University, they have made basic contributions to artificial intelligence, the psychology of human cognition, and list processing.


1994 - Barbara Simons


2012 - Alistair Sinclair

For contributions to randomized algorithms and their applications to statistical physics.


2011 - Amit Singhal

For contributions to search and information retrieval.


2017 - Michael Sipser

For contributions to computational complexity, particularly randomized computation and circuit complexity


2017 - Anand Sivasubramaniam

For contributions to power management of datacenters and high-end computer systems


2015 - Kevin Skadron

For contributions in power- and thermal-aware modeling, design and benchmarking of microprocessors, including GPUs.


1994 - Martha Sloan


1994 - Donald Slutz

The paper by Matson, Gecsel, Slutz and Traiger advances the art of performance evaluation of computing systems by intorducing a method of computing a large number of different performance measures in a single pass through a computer program.


2001 - Alan Smith

For his highly cited paper on cache memories, for his contributions to performance measurement, and for his leadership in professional society activities.


1994 - Burton Smith

For pioneering work in the design and implementation of scalable shared memory multiprocessors.


2013 - Padhraic Smyth

For contributions to probabilistic and statistical approaches to data mining and machine learning.


1999 - Marc Snir

For contributions to the theory of parallel computation and the development of scaleable parallel systems architectures.


1999 - Richard Snodgrass

For originating , providing leadership to, and for fundamental contributions to the research area of temporal databases, and for outstanding, wide-ranging service to the database community.


2018 - Alex Snoeren

For innovative approaches to measuring, managing and directing network traffic


1995 - Larry Snyder

For fundamental contributions to parallel computer programming, parallel computer architecture, and the theoretical foundations of computer science.


1999 - Mary Lou Soffa

For the development and enhancement of code improving transformations and the efficient design of program analysis algorithms for use in compilers and software engineering tools.


2003 - Gurindar Sohi

For contributions to computer architecture.


2011 - Diane Souvaine

For contributions to computational geometry and for service on behalf of the computing community.


1998 - Eugene Spafford

For continuing scholarship and community service in promoting computing technology and networks, with particular emphasis on issues of security, ethics, safety, and responsible use.


2006 - Alfred  Spector

For leadership and contributions to scalable distributed systems.


2010 - Daniel Spielman

For contributions to the design and analysis of algorithms.


2008 - Mark Squillante

For contributions to the theory and practice of stochastic modeling.


2014 - Ramakrishnan Srikant

For contributions to knowledge discovery and data mining.


2014 - Aravind Srinivasan

For contributions to algorithms, probabilistic methods, and networks.


2011 - Divesh Srivastava

For contributions to query processing in data management systems.


2017 - Mani Srivastava

For contributions to sensor networks, mobile personal sensing, and cyber-physical systems


1996 - John Stankovic

For research, leadership and service in real-time computing.


1994 - Richard Stearns

In recognition of their seminal paper which established the foundations for their field of computation theory.


1994 - Thomas Steel

Steel has provided significant service to many organizations in the computer field, particularly ACM, ANSI, IFIP, and SHARE.


1994 - Guy Steele

For his general contributions to the development of Higher Order Symbolic Programming, principally for his advancement of lexical scoping in LISP.


1997 - Kenneth Steiglitz

For advancing the fields of signal processing, control theory, computer music, and combinatorial optimization from a computer science perspective.


2012 - Clifford Stein

For contributions to the theory of combinatorial optimization and to the design and analysis of graph algorithms.


2001 - Ralf Steinmetz

For pioneering work in multimedia communications and education, including fundamental contributions in perceivable Quality of Service for multimedia systems derived from multimedia synchronization, and for multimedia education.


2008 - Per Stenstrom

For contributions to the design of high-performance memory systems.


1996 - Larry Stockmeyer

For several fundamental contributions to computational complexity theory, which have significantly affected the course of this field.


2012 - Ion Stoica

For contributions to networking, distributed systems, and cloud computing.


1994 - Harold Stone


1994 - Michael Stonebraker

The INGRES and System R systems demonstrated that a practical and efficient database management system (DBMS) could be implemented based on the relational data model.


1994 - William Strecker


1994 - Bjarne Stroustrup

For his early work laying the foundations for the C++ programming language. Based on the foundations and Dr. Stroustrup's continuing efforts, C++ has become one of the most influential programming languages in the history of computing.


2011 - Dan Suciu

For contributions to probabilistic databases and semistructured data.


2008 - Madhu Sudan

For contributions to algorithms and complexity theory.


2014 - S. Sudarshan

For contributions to database education, query processing, query optimization and keyword queries.


1994 - Patrick Suppes


2010 - Subhash Suri

For algorithmic contributions in computational geometry, networks, and computational economics.


1994 - Gerald Sussman

For his important and pioneering work in teaching introductory computer science. Among his many contributions in this area ate the Scheme programming language, and the well known text Structure and Interpretation of Computer Programs, written with Harold Abelson.


1994 - Ivan Sutherland

For his pioneering and visionary contributions to computer graphics, starting with Sketchpad, and continuing after. Sketchpad, though written twenty-five years ago, introduced many techniques still important today. These include a display file for screen


1995 - Norihisa Suzuki

For contributions to object-oriented technologies by type inference for Smalltalk, microprocessor, fast interpreter, and a database, to multiprocessing by snoop cache, and to program verification.


2014 - Paul Syverson

For contributions to and leadership in the theory and practice of privacy and security.


2008 - Richard Szeliski

For contributions to computational photography.


1994 - Edward Taft

For the design of the PostScript page description language and its implementation.


2012 - Roberto Tamassia

For contributions to graph drawing, algorithms and data structures and to computer science education.


2013 - Milind Tambe

For contributions to the theory and practice of multi-agent systems, teamwork and security games.


1999 - Chung Tan

Pioneer in logical design and in the development of IBM's parallel computing systems. Leadership of Deep Blue Project. Major role on ACM Computer Chess Committee.


2015 - Wang-Chiew Tan

For contributions to data provenance and to the foundations of information integration.


1996 - Andrew Tanenbaum

Tanenbaum has made exceptional contributions to computer science education (textbooks, Ph.D. students) and to research on operating systems for uniprocessors and distributed systems (MINIX, Amoeba.)


2013 - Val Tannen

For contributions to query languages, query optimization and data provenance.


1998 - Eva Tardos

For fundamental contributions in the design and analysis of algorithms, combinatorial optimization, network flows, and approximation algorithms.


1994 - Robert Tarjan

For fundamental achievements in the design and analysis of algorithms and data structures.


1998 - Richard Taylor

For contributions to research in software engineering and software environments, and for service to the ACM, SIGSOFT, and the entire software engineering community.


1994 - Robert Taylor

For conceiving and guiding the development of the Xerox Alto System demonstrating that a distributed personal computer system can provide a desirable and practical alternative to time-sharing.


2016 - Valerie Taylor

For leadership in broadening participation in computing.


2009 - Shang-Hua Teng

For contributions to theoretical computer science, algorithms and interdisciplinary applications of computing.


2008 - Douglas Terry

For contributions to distributed computing.


2007 - Demetri Terzopoulos

For contributions to computer graphics and vision.


2018 - Gerald Tesauro

For contributions to reinforcement learning, neural networks, and intelligent autonomous agents


1994 - Charles Thacker

For conceiving and guiding the development of the Xerox Alto System demonstrating that a distributed personal computer system can provide a desirable and practical alternative to time-sharing.


2009 - Chandramohan Thekkath

For contributions to operating systems, distributed systems, and scalable storage.


2007 - Donald Thomas

For contributions to computer-aided design of integrated circuits and systems.


2005 - Mikkel Thorup

For contributions to algorithms and data structures.


2018 - Bhavani Thuraisingham

For contributions to methods, tools, and systems for security and privacy of data and applications


2012 - Walter Tichy

For contributions to software engineering and revision control systems.


2016 - Carlo Tomasi

For contributions in computer vision.


2010 - Frank Tompa


1999 - Koji Torii

For distinguished research in language theory and in software engineering, and for international leadership in the software engineering community.


2010 - Josep Torrellas

For contributions to shared-memory multiprocessor architectures and thread-level speculation.


1997 - Donald Towsley

For contributions to the modeling and analysis of computer and communications systems and the impact of these results on various systems and performance evaluation tools.


1994 - Irv Traiger

The INGRES and System R systems demonstrated that a practical and efficient database management system (DBMS) could be implemented based on the relational data model. These systems were full-function DBMS's that supported non-procedural query languages (QUEL and SQL), automatic query optimization, alternative storage structures, transactions, crash recovery, views, integrity, and protection. They have revolutionized the database system industry by showing how data stored in a computer can be conveniently accessed by end users and while at the same time it can be used by production application programs.


1994 - Joseph Traub

For pioneering research on information-based complexity, computational finance, optimal iteration theory, parallel computing, national science policy, and for leadership in computing education.


2010 - Stephen Trimberger

For contributions to the design of programmable logic and reconfigurable architectures, and for the development of design automation tools that enable their use.


2014 - Gene Tsudik

For contributions to Internet security and privacy.


1994 - Allen Tucker

Dr. Allen B. Tucker was Co-Chair of the ACM/IEEE Computer Society Joint Curriculum Task Force, and Editor of the Task Force Report, Computing Curricula '91. This and mark report provides a framework for evolving computer science curricula through the '90's, serving as both a practical tool and a theoretical foundation for curriculum design. Dr. Tucker has also been a major contributor to previous computer science curriculum efforts and is widely recognized for his dedication and leadership in the development of computer science as an academic discipline.


2011 - Dean Tullsen

For contributions to the architecture of high-performance processors.


1998 - Albert Turner

Professor Turner exemplifies outstanding leadership in advancing the state-of-the-art of computing sciences education both within ACM and in the wider national and international arenas.


2001 - Jonathan Turner

For fundamental contributions --- such as the design of scalable packet switches --- that helped realize the vision of an Integrated packet switching network for data, voice and video.


1995 - Jeffrey Ullman

For seminal contributions to the foundations of computer science, compiler design, database systems, as well as outstanding contributions to computer science education.


2010 - David Ungar

For contributions to the design and implementation of object-oriented programming languages


2005 - Eli Upfal

For contributions to parallel and stochastic networks.


2018 - Salil Vadhan

For advancing computational complexity and cryptography, and for promoting public support for theoretical computer science


2011 - Amin Vahdat

For contributions to data center scalability and management.


2012 - Patrick Valduriez

For contributions to parallel and distributed data management.


2002 - Mateo Valero

For contributions to the design of vector, superscalar, and VLIW architectures, and technical leadership.


2012 - Leslie Valiant

For transformative contributions to the theory of computation.


2016 - Paul Van Oorschot

For contributions to applied cryptography, authentication and computer security.


2009 - Robbert Van Renesse

For contributions to fault-tolerant distributed computing.


2003 - C Van Rijsbergen

For contributions to information retrieval.


2000 - Moshe Vardi

For contributions to the development of logic as a unifying foundational framework and a tool for modeling computational systems.


2017 - Alexander Vardy

For contributions to the theory and practice of error-correcting codes and their study in complexity theory


2002 - George Varghese

For contributions to efficient scalable algorithms.


2004 - Stamatis Vassiliadis

For inventions in processor architecture and design.


2005 - Umesh Vazirani

For contributions to theoretical computer science and quantum computation.


2005 - Vijay Vazirani

For contributions to optimization and approximation algorithms.


2016 - Manuela Veloso

For contributions to the field of artificial intelligence, in particular in planning, learning, multi-agent systems, and robotics.


2015 - Santosh Vempala

For contributions to algorithms for convex sets and probability distributions.


2009 - Baba Vemuri

For contributions to computer vision and medical image analysis.


2009 - Paulo Verissimo

For contributions to dependable and secure distributed computing.


1996 - Mary Vernon

For fundamental contributions to performance analysis of parallel computer architectures and for leadership in the computing research community.


2009 - Martin Vetterli

For contributions to multimedia compression and communication.


2006 - Victor Vianu

For contributions to database management systems.


1996 - Uzi Vishkin

One of the pioneers of parallel algorithms research, Dr. Vishkin's seminal contributions played a leading role in forming and shaping what thinking in parallel has come to mean in the fundamental theory of Computer Science.


1996 - Jeffrey Vitter

For contributions to the theory of information storage and retrieval and to the design and mathematical analysis of computer algorithms.


2017 - Geoffrey Voelker

For contributions to empirical measurement and analysis in systems, networking and security


2018 - Ellen Voorhees

For contributions in evaluation of information retrieval, question answering, and other language technologies


2007 - Philip Wadler

For contributions to the theory of programming languages.


2004 - Benjamin Wah

For leadership in the computer science community and contributions to system optimization.


1995 - Chris Wallace

For research in a number of areas in Computer Science including fast multiplication algorithm, minimum message length principle and its applications, random number generation, computer architecture, numerical solution of ODE's, and contribution to Australian Computer Science.


1999 - David Waltz

For contributions to Artificial Intelligence through innovations in memory-based reasoning and constraint-satisfaction techniques.


2007 - Mitchell Wand

For contributions to type theory and program analysis.


2005 - Roy Want

For contributions to mobile and ubiquitous systems.


1994 - Willis Ware


1999 - John Warnock

For three decades, Warnock has been respected as an innovator in the field of computer software. One of Warnock's most outstanding achievements is the development of the PostScript language.


2015 - Tandy Warnow

For contributions to mathematical theory, algorithms, and software for large-scale molecular phylogenetics and historical linguistics.


2000 - David Warren

David Warren is a world leader in logic-programming research, past-president of the Association for Logic Programming, and implementor of the SBProlog and XSB systems.


1996 - Anthony Wasserman

For technical and professional contributions to the field of software engineering.


1994 - Stuart Wecker


1994 - Ben Wegbreit


1996 - Mark Wegman

For contributions to compiler technology and to the design, implementation, and analysis of algorithms.


1995 - Peter Wegner

For many 27 years Professor Wegner has been an initiating leader in ACM's educational and publication efforts while inspiring several generations of computer scientists.


2005 - Gerhard Weikum

For contributions to distributed database systems.


1996 - Fred Weingarten

For contributions in shaping government science and technology policy regarding computer science and engineering and understanding and raising community awareness of broader policy issues raised by information technology.


2005 - Uri Weiser

For leadership in superscalar processors and multimedia architectures.


1994 - Eric Weiss

For his contribution to ACM and to the computing community, particularly in the field of publications and publications policy.


2005 - Daniel Weld

For contributions to planning algorithms.


2005 - Michael Wellman

For contributions to market-based and decentralized computation


1998 - Emmerich Welzl

For orignial contributions in geometric and combinatorial algorithms and for bringing together discrete mathematics and algorithmics.


2011 - David Wetherall

For contributions to computer network design.


1997 - Elaine Weyuker

For contributions to software engineering, specifically software testing and metrics, and the theory of computation.


2009 - Kyu-Young Whang

For contributions to physical database design, query processing, and database management system architecture.


1994 - David Wheeler

Designed the programming system of EDSAC (1949, Cambridge University) the first usable computer. Incorporated the experience gained in the coherent system (input, output, order codes and ROM facilities) for EDSAC 2 in 1956.


1995 - John White

For outstanding contributions to the advancement of computing science through his leadership in the Association for Computing Machinery (ACM), computing science research, and computing science education.


2014 - Steve Whittaker

For contributions to human-computer interaction.


1995 - J Whitted

Dr. Turner Whitted is being recognized for his important contribution to ray tracing. Instead, he contributed what so many wish to contribute: a simple and elegant algorithm.


1997 - Peter Widmayer

For original contributions in data structures and algorithms advancing the areas of geometric and combinatorial computation and spatial databases.


2005 - Jennifer Widom

For contributions to active and semi-structured database systems.


1995 - Gio Wiederhold

For seminal contributions to our understanding and use of database management systems and medical informatics, and for outstanding service to the computer science community.


2018 - Avi Wigderson

For contributions to theoretical computer science and mathematics


1997 - Robert Wilensky

For research contributions to the areas of natural language processing and digital libraries as well as outstanding leadership in Computer Science.


2000 - Reinhard Wilhelm

For important contributions in the field of compilers, particularly code-generator generators and program analysis, and for outstanding service as Scientific Director of Schloss Dagstuhl.


2002 - John Wilkes

For contributions to the understanding of storage systems and their management.


1994 - Maurice Wilkes

Professor Wilkes is best known as the builder and designer of the EDSAC, the first computer with an internally stored program. Built in 1949, the EDSAC used a mercury delay line memory. He is also known as the author, with Wheeler and Gill, of a volume on 'Preparation of Programs for Electronic Digital Computers' in 1951, in which program libraries were effectively introduced.


2009 - Yorick Wilks

For research on meaning-based understanding of natural language by computers.


2000 - Robin Williams

For leadership in Computer Science research and the transfer of technology into products; and for contributions to ACM.


2013 - David Williamson

For contributions to the design and analysis of approximation algorithms.


2005 - Walter Willinger

For contributions to the analysis of data networks and protocols.


1998 - Jeannette Wing

For fundamental contributions to formal methods, programming languages, and programming methodology, and for promoting the use of formal methods in software development.


1994 - Shmuel Winograd


2009 - Terry Winograd

For contributions to AI, natural language processing, HCI, and human-centered design.


2006 - Marianne Winslett

For contributions to information management and security.


1994 - Niklaus Wirth

For developing a sequence of innovative computer languages, EULER, ALGOL-W, MODULA and PASCAL. PASCAL has become pedagogically significant and has provided a foundation for future computer language, systems, and architectural research.


2004 - David Wise

For leadership in the computer science community and contributions to functional programming languages.


1996 - Ian Witten

For contributions to the study of how past behavior can expedite future interaction, in particular adaptive data compression, programming by demonstration, and machine learning.


2006 - Alexander Wolf

For research in distributed system software engineering and service to the community.


2001 - Marilyn Wolf

For contributions to embedded computing.


2001 - Ouri Wolfson

For his pioneering research in moving object databases and for his fundamental contributions to research in distributed systems.


1994 - Seymour Wolfson

For diligent and effective administration of ACM's conferences, meetings, and symposia responsibilities.


2018 - Alec Wolman

For contributions to trusted mobile systems and services


1995 - Chak-Kuen Wong

For contributions to the theory of mass storage systems, to the analysis and design of computer algorithms, and to the design of VLSI circuits.


2013 - Limsoon Wong

For contributions to database theory and computational biology.


2017 - Martin Wong

For contributions to the algorithmic aspects of electronic design automation (EDA)


2005 - David Wood

For contributions to shared-memory multiprocessing.


2015 - Michael Wooldridge

For contributions to multi-agent systems and the formalization of rational action in multi-agent environments.


1994 - William Wulf


2017 - Qiang Yang

For contributions to artificial intelligence and data mining


1998 - Mihalis Yannakakis

For seminal contributions to the foundations of computer science, the principles of database systems, and the links between complexity theory and combinatorial optimization.


1995 - Andrew Yao

For significant research contributions in Computational Complexity, Analysis of Algorithms, Data Structures, Communication Complexity, and Cryptographic Protocols.


2012 - Kathy Yelick

For contributions to parallel languages that improve programmer productivity.


1999 - Akinori Yonezawa

Yonezawa is a pioneer of concurrent object-oriented programming systems, and he contributed to developing the area, publishing papers and serving to the community.


2006 - Bryant York

For leadership in broadening participation in computing.


1995 - Paul Young

For fundamental contributions to the theory of the complexity of algorithms and for a career of exceptional service to the computing research and education community.


1996 - Marshall Yovits

For efforts in establishing the Computer Science Conferences, for development of educational programs in Computer Science, and for the early support of seminal computer research.


1997 - Philip Yu

For contributions to the theory and practice of analytical performance modeling of database sytems.


2013 - Moti Yung

For contributions to cryptography and its use in security and privacy of systems.


2012 - Ramin Zabih

For contributions to discrete optimization in computer vision.


2011 - Frank Zadeck

For contributions to optimizing compilers.


1994 - L Zadeh


1997 - Paolo Zanella

Dr. Zanella has been a pioneer in using and advancing state of the art information technology in European research, most noticeably as leader of the Data Division of CERN.


2001 - Pamela Zave

For encouraging the use of formal methods in the development of telecommunication software through influential research, tool development, large case studies, and professional education.


2006 - Stanley Zdonik

For contributions to data management and database systems.


2013 - Ellen Zegura

For contributions to communication and computation in intermittingly-connected networks.


2010 - Andreas Zeller

For contributions to automated debugging, and to mining software archives.


2017 - Chengxiang Zhai

For contributions to information retrieval and text data mining


2010 - Shumin Zhai

For contributions to human computer interface research and innovation.


2017 - Aidong Zhang

For contributions to bioinformatics and data mining


2007 - HongJiang Zhang

For contributions to content-based analysis and retrieval of multimedia.


2005 - Hui Zhang

For contributions to network architecture, protocols and algorithms.


2006 - Lixia Zhang

For contributions to protocol designs for packet switched networks.


2012 - Xiaodong Zhang

For contributions to data and memory management in distributed systems.


2013 - Zhengyou Zhang

For contributions to computer vision and multimedia.


2013 - Yuanyuan Zhou

For contributions to software reliability and quality.


2016 - Zhi-Hua Zhou

For contributions to machine learning and data mining.


2013 - David Zuckerman

For contributions to randomness extraction, pseudorandomness, and their role in complexity theory.


2000 - Willy Zwaenepoel

For contributions to distributed and parallel processing, in particular to the design, implementation, and evaluation of software distributed shared memory.


1998 - Stuart Zweben

For contributions to the field of software engineering, and for leadership in professional societies in the computing field.


1994 - Andries van Dam

For sustained contributions to computer science and education, especially in the areas of graphics and user interfaces. Through his writings, programs, films, and personal enthusiasm, he has inspired generations of students at Brown University and computer users everywhere.

ACM Distinguished Member


Award Page


2015 - Ashraf Aboulnaga


2012 - Joel Adams


2018 - Eytan Adar

for outstanding contributions to computing


2017 - Sharad Agarwal

for outstanding engineering contributions to computing


2010 - Divyakant Agrawal


2015 - Gail-Joon Ahn


2006 - Eric Allender

Research: Allender has produced more than 100 publications during a career of two decades. He has made numerous contributions to the field of computational complexity. The high quality of work has been recognized by its being invited to special issues, by his being invited to give plenary talks, and by his record of NSF funding. Service to the Profession: Allender has served on the steering committee of the IEEE Conference on Computational Complexity (including three years as chair, which involved helping with organizing FCRC 1999). He has served on several program committees, and has organized workshops. He serves as an editor. He has helped with many DIMACS activities. Education: Allender has supervised five doctoral students and six postdocs. He has been a professor at Rutgers for twenty years, including four years as director of the Rutgers CS Graduate Program.


2009 - Eric Allman


2017 - Srinivas Aluru

for outstanding scientific contributions to computing


2018 - Christine Alvarado

for outstanding educational contributions to computing


2014 - Jose Amaral


2012 - Nancy Amato


2017 - Sihem Amer-Yahia

for outstanding scientific contributions to computing


2007 - Andrea Ames


2010 - Mark Anderson


2014 - Gabriele Anderst-Kotsis


2009 - Ana Anton


2018 - Sven Apel

for outstanding scientific contributions to computing


2009 - Lars Arge


2010 - Martin Arlitt


2011 - Krste Asanovic


2015 - N Asokan


2013 - Owen Astrachan


2017 - David Atienza Alonso

for outstanding scientific contributions to computing


2016 - Joanne Atlee

For foundational work in software requirements.


2006 - George Avrunin

Key advances in developing and evaluating model checking techniques for a variety of types of concurrent systems, including scientific applications


2015 - JAYANTA BASAK


2006 - David Bacon

Innovations in real-time garbage collection broke new ground in language theory and created a new software business for IBM in real-time Java.


2013 - Saurabh Bagchi


2012 - Iris Bahar


2018 - Brian Bailey

for outstanding scientific contributions to computing


2006 - Henry Baker

Developer of techniques for real-time garbage collection & Lisp implementation; a founder of Symbolics; and currently a venture capitalist.


2010 - Vasanth Bala


2018 - Rajesh Balan

for outstanding scientific contributions to computing


2018 - Suman Banerjee

for outstanding scientific contributions to computing


2014 - Paul Barford


2014 - Clark Barrett


2015 - Stefano Basagni


2014 - Patrick Baudisch


2009 - Jay Bayne


2011 - Benjamin Bederson


2015 - James Begole


2008 - David Belanger


2011 - Elizabeth Belding


2018 - Tim Bell

for outstanding educational contributions to computing


2009 - Mordechai Ben-Ari


2008 - Brian Berenbach


2006 - Reinaldo Bergamaschi


2016 - Sonia Bergamaschi

For contributions in information integration.


2018 - Emery Berger

for outstanding scientific contributions to computing


2014 - Valeria Bertacco


2012 - Wes Bethel


2016 - Raheem Beyah

For contributions in networking and security.


2011 - Ricardo Bianchini


2014 - Judith Bishop


2011 - Stephen Blackburn


2010 - Malworsth Blake


2011 - Aaron Bobick


2006 - Hans Boehm

Author of a well-known garbage collection library, and many related papers. Past SIGPLAN Chair, SGB EC Vice-Chair, and SIGPLAN Service Award winner.


2006 - Ronald Boisvert

Research and development in mathematical software, leadership in the computational sciences, and contributions to the ACM publications program.


2009 - Kellogg Booth


2015 - Rajesh Bordawekar


2012 - Athman Bouguettaya


2015 - Nicholas Bowen


2010 - Doug Bowman


2012 - Ian Brown


2016 - Tevfik Bultan

For contributions in formal modeling and verification.


2008 - Douglas Burger


2007 - Michael Burke


2017 - Winslow Burleson

for outstanding scientific contributions to computing


2015 - Margaret Burnett


2014 - Martin Burtscher


2006 - Ramon Caceres

Pioneering and influential research contributions in mobile computing, wireless networking, and network measurement.


2009 - Christian Cachin


2017 - Kirk Cameron

for outstanding contributions to computing


2006 - Tracy Camp

$3 million+, 600+ software requests, 50+ pubs, 900+ citations, 30+ invited seminars, Fulbright Scholar, CAREER Award, SIGMOBILE/ACM-W/NCWIT service


2008 - Murray Campbell


2012 - Kasim Candan


2017 - Jiannong Cao

for outstanding scientific contributions to computing


2009 - Martin Carlisle


2016 - David Carmel

For contributions in information retrieval.


2013 - Michael Caspersen


2012 - Lillian Cassel


2008 - Krishnendu Chakrabarty


2011 - Upen Chakravarthy


2011 - Satish Chandra


2012 - Naehyuck Chang


2013 - Rong Chang


2018 - Yi Chang

for outstanding scientific contributions to computing


2017 - Gail Chapman

for outstanding educational contributions to computing


2007 - Siddhartha Chatterjee


2018 - Marsha Chechik

for outstanding scientific contributions to computing


2014 - Danny Chen


2014 - Jianer Chen


2011 - Jyh-Cheng Chen


2018 - Lei Chen

for outstanding scientific contributions to computing


2016 - Shigang Chen

For contributions to computer networks.


2011 - Shu-Ching Chen


2008 - Yih-Farn Chen


2018 - Yiran Chen

for outstanding scientific contributions to computing


2017 - Siu-Wing Cheng

for outstanding scientific contributions to computing


2016 - Otfried Cheong

For contributions in discrete and computational geometry.


2009 - Lucy Cherkasova


2016 - Shing-Chi Cheung

For contributions to software analysis and testing.


2014 - Ed Chi


2013 - Fred Chong


2018 - Tanzeem Choudhury

for outstanding scientific contributions to computing


2010 - Panos Chrysanthis


2012 - Chen-Nee  Chuah


2008 - Jen-Yao Chung


2010 - Elizabeth Churchill


2016 - Michael Clancy

For contributions to computer science education.


2015 - Charles Clarke


2017 - Chris Clifton

for outstanding scientific contributions to computing


2017 - Myra Cohen

for outstanding scientific contributions to computing


2006 - Larry Constantine

Pioneering contributions to software engineering theory and practice, fundamental innovations in models and methods, and deep commitment to teaching.


2016 - Matthew Cooper

For contributions in multimedia information management.


2012 - Steve Cooper


2008 - James Cordy


2009 - Tom Cormen


2013 - Graham Cormode


2010 - Donald Cowan


2013 - James Cownie


2011 - Ingemar Cox


2016 - Michelle Craig

For community building in computer science education.


2017 - James Cross

for outstanding educational contributions to computing


2009 - Mark Crovella


2009 - Mary Czerwinski


2011 - Dilma Da Silva


2008 - Ernesto Damiani


2018 - Mats Daniels

for outstanding scientific contributions to computing


2012 - Wanda Dann


2009 - Sunil Das


2015 - James Davis


2006 - Ruth Davis


2009 - Carlos De Lucena


2016 - Alberto Del Bimbo

For contributions to multimedia information systems.


2013 - Prasad Deshpande


2011 - Marie Desjardins


2012 - Murthy Devarakonda


2009 - Suzanne Dietrich


2011 - Martin Dietzfelbinger


2009 - Laura Dillon


2016 - Josep Domingo-Ferrer

For contributions in data privacy and security.


2018 - Xin Luna Dong

for outstanding scientific contributions to computing


2007 - John Douceur


2009 - Richard Draves


2008 - Susan Dray


2018 - Falko Dressler

for outstanding scientific contributions to computing


2014 - Allison Druin


2010 - Evelyn Duesterwald


2009 - Schahram Dustdar


2007 - Nikil Dutt


2016 - Rudra Dutta

For contributions in computer networking.


2008 - Tim Duval


2007 - Matthew Dwyer


2006 - R Dybvig

For design and development of Chez Scheme, an industrial-strength, standard-compliant, and high-performance implementation of the Scheme language.


2006 - Jo Ebergen

Jo is internationally recognized for his leadership and exploration of new territory in the design of asynchronous circuits.


2013 - Maria Ebling


2009 - Keith Edwards


2014 - Stephen Edwards


2010 - Abdulmotaleb El Saddik


2016 - Sebastian Elbaum

For contributions in program testing and analysis.


2009 - Carla Ellis


2009 - Ahmed Elmagarmid


2018 - Niklas Elmqvist

for outstanding contributions to computing


2018 - Natalie Enright Jerger

for outstanding scientific contributions to computing


2012 - Ken Fast


2010 - Serge Fdida


2006 - Alan Fekete

Professor Alan Fekete has published extensively on transaction management theory, distributed computing theory, and computing education.


2010 - Wuchun Feng


2011 - Elena Ferrari


2009 - Sally Fincher


2011 - Stephen Fink


2015 - Donald Firesmith


2007 - Kathleen Fisher


2016 - Geraldine Fitzpatrick

For contributions to computer supported cooperative work.


2014 - Matthew Flatt


2011 - Patrick Flynn


2010 - Liana Fong


2013 - Marcus Fontoura


2015 - George Forman


2011 - Armando Fox


2016 - Hubertus Franke

For contributions to scalable concurrent systems.


2006 - Michael Franz

Created early mobile code system. Leads key research group on Virtual Machines and Mobile-Code Security. Co-Founder of the ACM Sigplan VEE Conference.


2018 - Yun Fu

for outstanding scientific contributions to computing


2007 - Richard Furuta


2012 - Evgeniy Gabrilovich


2018 - Deepak Ganesan

for outstanding scientific contributions to computing


2007 - Gregory Ganger


2016 - Emden Gansner

For contributions to graph layout and network visualization.


2012 - Dan Garcia


2011 - Minos Garofalakis


2009 - Robert Geist


2013 - Mark Giesbrecht


2010 - Juan Gilbert


2006 - Maria Gini

Contributions to distributed robotics, in particular programming teams of robots with limited sensing and computing, and to multi-agent systems.


2014 - Silvia Giordano


2008 - Andreas Girgensohn


2011 - Michael Gleicher


2018 - Jennifer Golbeck

for outstanding scientific contributions to computing


2017 - Ian Goldberg

for outstanding scientific contributions to computing


2006 - Michael Goodrich

Dr. Goodrich is a productive researcher in algorithm design, an inspired teacher who has received several teaching awards, and a dedicated citizen.


2014 - Ganesh Gopalakrishnan


2009 - Tyrone Grandison


2014 - Jeff Gray


2009 - Rebecca Grinter


2008 - Jerrold Grochow


2010 - David Grove


2014 - Marco Gruteser


2011 - Amarnath Gupta


2018 - Indranil Gupta

for outstanding scientific contributions to computing


2009 - Manish Gupta


2015 - Andrei Gurtov


2015 - Carl Gutwin


2014 - Mark Guzdial


2015 - Hakan Hacigumus


2012 - Michel Hack


2010 - Mary Hall


2008 - Robert Hall


2013 - Takahiro Hara


2014 - Lynda Hardman


2009 - Jayant Haritsa


2014 - Simon Harper


2015 - Elizabeth Hawthorne


2012 - Wendi Heinzelman


2014 - Ahmed Helmy


2007 - Lane Hemaspaandra


2009 - Bruce Hendrickson


2009 - Michael Heroux


2015 - Aaron Hertzmann


2006 - Laura Hill


2009 - Michael Hind


2015 - Martin Hirzel


2013 - Tobias Hollerer


2018 - Vasant Honavar

for outstanding scientific contributions to computing


2014 - Kristina Hook


2017 - Cay Horstmann

for outstanding educational contributions to computing


2012 - Antony (Tony) Hosking


2007 - Chao-Ju Hou


2014 - Yiwei Hou


2010 - Yu Hu


2016 - Zhenjiang Hu

For contributions to functional programming and bidirectional transformations.


2016 - Gang Hua

For contributions to multimedia and computer vision.


2015 - Xian-Sheng Hua


2017 - Xiangji Huang

for outstanding scientific contributions to computing


2017 - Matt Huenerfauth

for outstanding contributions to computing


2016 - Pan Hui

For contributions to mobility modelling and routing in opportunistic networking.


2015 - Warren Hunt


2015 - Graham Hutton


2009 - Mamdouh Ibrahim


2009 - Mikhail Ignatyev


2014 - Ihab Ilyas


2011 - John Impagliazzo


2016 - Katherine Isbister

For contributions at the intersection of games and human computer interaction.


2018 - Kazuaki Ishizaki

for outstanding engineering contributions to computing


2013 - Doug Jacobson


2014 - Somesh Jha


2018 - Xiaohua Jia

for outstanding scientific contributions to computing


2012 - Daniel Jimenez


2006 - Sandra Johnson

Dr. Johnson has 18 years of IBM technical leadership, making significant contributions to the design and performance evaluation of computer systems.


2006 - Richard Jones

A researcher of outstanding quality who has changed the world community's thinking on garbage collection.


2017 - Joaquim Jorge

for outstanding scientific contributions to computing


2017 - James Joshi

for outstanding scientific contributions to computing


2013 - Vanja Josifovski


2016 - Venugopal K R

For contributions to computer science and engineering education.


2017 - ASHISH KUNDU

for outstanding engineering contributions to computing


2014 - David Kaeli


2008 - Hermann Kaindl


2010 - Shivkumar Kalyanaraman


2016 - Murat Kantarcioglu

For contributions to privacy-preserving data analytics.


2011 - Clare-Marie Karat


2009 - John Karat


2013 - Guenter Karjoth


2007 - David Kasik


2009 - J.  Kaufman


2015 - Kiyokuni Kawachiya


2009 - Stefanos Kaxiras


2018 - Judy Kay

for outstanding scientific contributions to computing


2012 - Kimberly Keeton


2009 - Charles Kelemen


2013 - Terence Kelly


2012 - Angelos Keromytis


2018 - Rajkumar Kettimuthu

for outstanding engineering contributions to computing


2012 - Latifur  Khan


2008 - Craig Knoblock


2011 - Tamara Kolda


2011 - Michael Kolling


2016 - Fabio Kon

For contributions in middleware and for the alignment of Brazilian institutions towards software innovation.


2006 - Joseph Konstan

Summary / Highlights of Accomplishments: Scientific contributions: * substantial technical contributions to recommender systems (including over 30 peer reviewed papers, 5 US patents, and many book chapters) * other substantial technical contributions to human-computer interaction, including work on attention-aware systems, issues in conducting online sexual behavior research, flexible multimedia authoring, visualization, and studies of online community. Indicators of scientific success: Over 60 peer-reviewed full-length papers; ten book chapters and other articles; PI or co-PI on 18 peer-reviewed federal grants (NSF or NIH); ACM Distinguished Lecturer; IEEE Distinguished Visitor; 10 keynote and invited plenary presentations; over 150 total invited or reviewed presentations. Educational accomplishments * Advised or co-advised 5 graduated Ph.D.s, including three who are now tenure-track faculty and two are are in industry research laboratories. Currently advising 5 Ph.D. students. Advised over 40 graduated MS students. ACM Service accomplishments * President of ACM SIGCHI; SGB VC for Operations; MSB VC; General Chair UIST 2003; Program co-Chair, Multimedia 2000; plus many conference and program committees. Editor of special issue of ACM Trans. on Information Systems (1/2004); former member of Editorial Board for ACM Multimedia Systems.


2009 - Andras Kornai


2018 - David Kotz

for outstanding scientific contributions to computing


2017 - Wessel Kraaij

for outstanding contributions to computing


2008 - Donald Kraft


2009 - Jeffrey Kreulen


2009 - Ajay Kshemkalyani


2013 - Tsvi Kuflik


2016 - Amruth Kumar

For development, evaluation and popularization of software tutors.


2017 - Vijay Kumar

for outstanding scientific contributions to computing


2015 - Xuelong LI


2016 - Laks Lakshmanan

For advances in data management and analysis.


2018 - Cliff Lampe

for outstanding scientific contributions to computing


2006 - Susan Landau

Landau is a world expert in computational algebra and number theory, mathematical areas intimately related to cryptography, and in security policy.


2011 - Kang-Won Lee


2011 - Sung-Ju Lee


2006 - Robert Lefkowitz


2018 - Kevin Leyton-Brown

for outstanding scientific contributions to computing


2018 - Chen Li

for outstanding scientific contributions to computing


2018 - Feifei Li

for outstanding scientific contributions to computing


2017 - Hai Li

for outstanding scientific contributions to computing


2015 - Hang Li


2014 - Li Li


2012 - Ninghui Li


2014 - Xiang-Yang Li


2011 - Chih-Jen Lin


2009 - Tok Wang Ling


2006 - Timothe Litt

Technical leader at Digital Equipment Corporation/Compaq Computer Corporation/Hewlett Packard Company & Intel. Positions held were/are refereed, with about 1% of the engineering population admitted. Similar standards to those of ACM's Distinguished Engineer. Developed/contributed to a wide range of products/technologies during past 30+ years. Timesharing systems performance analysis; operating sytems (VM, networking), microcode; real-time & embedded systems; large systems; microprocessors; Braille accessibility for computers. See resume for more examples/detail. Considered an expert at debugging/bring-up of large/complex systems. 5 patents issued, more pending. ACM member since 1982; senior member of IEEE.


2010 - Huan Liu


2014 - Jason Liu


2011 - Jie Liu


2016 - Tie-Yan Liu

For contributions in machine learning for web search and online advertising.


2009 - Jorge Lobo


2014 - Dmitri Loguinov


2014 - Gabriel Loh


2016 - Stefano Lonardi

For contributions to computational biology.


2011 - Cristina Lopes


2012 - Joseph Loyall


2015 - Chang-Tien Lu


2013 - Yung-Hsiang Lu


2009 - Anna Lubiw


2016 - Heiko Ludwig

For contributions to the management of large-scale distributed systems.


2014 - Robyn Lutz


2010 - Wei-Ying Ma


2010 - Yoelle Maarek


2013 - Jock Mackinlay


2013 - Sriganesh Madhvanath


2016 - Sanjay Madria

For contributions to data management in mobile computing.


2010 - Paul Maglio


2015 - Ratul Mahajan


2010 - Dino Mandrioli


2009 - Rao Mannepalli


2011 - Diana Marculescu


2011 - Aaron Marcus


2008 - Mike Marin


2011 - Igor Markov


2016 - Jacquelyn Martino

For contributions in human computer interaction and graphics.


2010 - Tshilidzi Marwala


2011 - Michael Mascagni


2017 - Renée McCauley

for outstanding educational contributions to computing


2018 - Andrew McGettrick

for outstanding educational contributions to computing


2006 - Kathryn McKinley

For distinguished contributions to compilers, automatic memory management (garbage collection), and explicit memory management.


2009 - James Mcgill


2009 - Nancy Mead


2015 - Nenad Medvidovic


2009 - Dwight Meglan


2017 - Qiaozhu Mei

for outstanding scientific contributions to computing


2016 - Tao Mei

For contributions in large-scale video analysis.


2009 - Jim Melton


2013 - Filippo Menczer


2008 - Arif Merchant


2012 - Maged Michael


2009 - Milan Milenkovic


2011 - David Millen


2013 - Ethan Miller


2008 - Dejan Milojicic


2015 - Prabhat Mishra


2011 - Mukesh Mohania


2017 - Mohamed Mokbel

for outstanding scientific contributions to computing


2009 - Jose Moreira


2017 - Meredith Morris

for outstanding scientific contributions to computing


2011 - Frank Mueller


2009 - Shubu Mukherjee


2012 - Michael Muller


2009 - Inderpal Mumick


2013 - T Murali


2010 - Gail Murphy


2016 - Chong-Wah NGO

For contributions to video search and semantic understanding.


2015 - Nachiappan Nagappan


2012 - Erich Nahum


2015 - Walid Najjar


2008 - Marc Najork


2007 - Toshio Nakatani


2015 - Amit Nanavati


2013 - Thomas Naps


2016 - Suman Nath

For contributions to sensor data management and mobile systems.


2018 - Gonzalo Navarro

for outstanding scientific contributions to computing


2016 - George Necula

For contributions to software reliability and programmer productivity.


2018 - Srihari Nelakuditi

for outstanding scientific contributions to computing


2010 - Hwee Ng


2009 - Ngoc Thanh Nguyen


2018 - Dimitrios Nikolopoulos

for outstanding scientific contributions to computing


2017 - Sam Noh

for outstanding engineering contributions to computing


2006 - John Nolan


2011 - Robert Nord


2010 - Linda Northrop


2009 - Brian Novack


2009 - James O'Brien


2006 - Dianne OLeary

Contributions to numerical analysis, computational science, computer science education, and mentoring of underrepresented groups.


2008 - Mitsunori Ogihara


2015 - Nuria Oliver


2014 - Tamiya Onodera


2009 - Harold Ossher


2012 - Barbara Owens


2017 - John Owens

for outstanding scientific contributions to computing


2013 - Jitendra Padhye


2009 - Venkata Padmanabhan


2006 - Charles Palmer

Through his creation of the ethical hacking teams at IBM, Charles changed the way the IT industry went about assessing their security stance.


2006 - Elaine Palmer

Ms. Palmer led a team that invented and commercialized a device that has significantly advanced the state of the art of hardware security modules


2015 - Konstantina Papagiannaki


2014 - Manish Parashar


2015 - Ian Parberry


2017 - Lynne Parker

for outstanding scientific contributions to computing


2016 - Corina Pasareanu

For contributions in symbolic execution and compositional verification.


2011 - Jignesh Patel


2009 - Fabio Paterno


2011 - Richard Pattis


2006 - Jan Pedersen

Advancement of information access technologies, with specific focus on Web search and its allied applications


2012 - Torben Pedersen


2008 - Massoud Pedram


2011 - Li-Shiuan Peh


2016 - Marian Petre

For contributions to understanding the role of cognition in software development.


2008 - Frederick Petry


2017 - Mauro Pezzè

for outstanding scientific contributions to computing


2015 - Cynthia Phillips


2008 - Vir Phoha


2015 - Ali Pinar


2008 - Vincenzo Piuri


2010 - Lori Pollock


2017 - Lucian Popa

for outstanding scientific contributions to computing


2011 - Balakrishnan Prabhakaran


2013 - Sushil Prasad


2009 - Ramon Puigjaner


2008 - Paul Purdom


2013 - Lili Qiu


2008 - Dragomir Radev


2012 - Vijay Raghavan


2011 - Kari-Jouko Raiha


2017 - Hridesh Rajan

for outstanding scientific contributions to computing


2014 - Sreeranga Rajan


2007 - Ragunathan Rajkumar


2014 - Nitendra Rajput


2009 - Naren Ramakrishnan


2009 - Ganesan Ramalingam


2015 - Ravi Ramamoorthi


2010 - Ramachandran Ramjee


2011 - Parthasarathy Ranganathan


2008 - Louiqa Raschid


2015 - Nalini Ratha


2014 - Lawrence Rauchwerger


2014 - Binoy Ravindran


2011 - David Redmiles


2010 - Steven Reinhardt


2017 - Kui Ren

for outstanding scientific contributions to computing


2007 - John Riedl


2006 - Susan Rodger


2007 - Mary Rosson


2013 - Gregg Rothermel


2009 - Yong Rui


2006 - Holly Rushmeier

Holly Rushmeier has published numerous algorithms for computer graphics, has 7 patents and has served as ACM TOG EiC, and on the ACM Pubs board


2008 - Debanjan Saha


2018 - Tetsuya Sakai

for outstanding scientific contributions to computing


2017 - Kenneth Salem

for outstanding scientific contributions to computing


2009 - Pierangela Samarati


2015 - J.  Sander


2015 - Adrian Sandu


2013 - Paolo Santi


2006 - Vivek Sarkar

Leadership in programming language tools and implementation technologies, including Jikes RVM, X10, and Eclipse; service to ACM conferences


2018 - Stefan Saroiu

for outstanding engineering contributions to computing


2007 - Michael Schlansker


2017 - Theo Schlossnagle

for outstanding engineering contributions to computing


2006 - Robert Schreiber


2010 - Andrew Sears


2010 - Joel Seiferas


2012 - Sudipta Sengupta


2015 - Clifford Shaffer


2009 - Cyrus Shahabi


2008 - Jeffrey Shallit


2016 - David Shamma

For contributions to multimedia and human computer interaction.


2006 - Stuart Shapiro

Stuart C. Shapiro has made significant contributions to the theory and practice of Artificial Intelligence and to the AI community.


2011 - Puneet Sharma


2009 - Sol Shatz


2017 - Judithe Sheard

for outstanding educational contributions to computing


2018 - Xipeng Shen

for outstanding scientific contributions to computing


2009 - Prashant Shenoy


2014 - Tim Sherwood


2016 - Weisong Shi

For contributions to distributed resource management and energy-efficient software.


2010 - Shiuhpyng Shieh


2009 - Frank Shipman


2014 - Rajeev Shorey


2009 - Peretz Shoval


2009 - Liuba Shrira


2012 - Sandeep Shukla


2012 - Mei-Ling Shyu


2013 - Ray Simar


2009 - Pradeep Sinha


2016 - Prasun Sinha

For contributions to scheduling algorithms and vehicular communications.


2014 - Krishna Sivalingam


2010 - Anand Sivasubramaniam


2010 - Kevin Skadron


2013 - Evgenia Smirni


2009 - Bryan Smith


2013 - Geoffrey Smith


2006 - Arun Somani

Significant contributions in the design of algorithms, architectures, and analysis techniques for dependable and parallel computers and networks


2013 - Il-Yeol Song


2015 - Leonel Sousa


2014 - Mike Spreitzer


2009 - Vugranam Sreedhar


2008 - Pradip Srimani


2018 - Ram Sriram

for outstanding scientific contributions to computing


2014 - Biplav Srivastava


2008 - Mark Stalzer


2011 - John Stasko


2016 - Darko Stefanovic

For contributions to molecular computing.


2018 - Lynn Stein

for outstanding educational contributions to computing


2018 - Chris Stephenson

for outstanding educational contributions to computing


2009 - Paul Strassmann


2009 - Peter Stuckey


2013 - Eswaran Subrahmanian


2018 - Karthikeyan Sundaresan

for outstanding scientific contributions to computing


2007 - Subhash Suri


2012 - Peter Sweeney


2016 - Yufei Tao

For contributions to the practical and theoretical aspects of database algorithms.


2012 - Peri Tarr


2015 - Michela Taufer


2018 - Jaime Teevan

for outstanding scientific contributions to computing


2018 - Renata Teixeira

for outstanding scientific contributions to computing


2009 - Loren Terveen


2006 - David Thomas


2010 - Bhavani Thuraisingham


2010 - Walter Tichy


2008 - Frank Tip


2006 - John Tomlin

Inventor or co-inventor and implementer of numerous algorithms for Mathematical Programming, and web graph analysis


2010 - Joseph Touch


2006 - David Touretzky

Leader in computational neuroscience community. Internet free speech activist. Tekkotsu project bringing cognitive robotics to HBCUs. Lisp textbook


2009 - Will Tracz


2011 - Shari Trewin


2007 - Stephen Trimberger


2006 - Gregory Tseytin

Research in algorithmic complexity and logic, in natural language processing, programming languages, teaching, various development projects.


2015 - Sebastian Uchitel


2006 - David Ungar

Co-designed Self, dynamic, prototype-based o-o programming language. Led development of techniques used in today's high-performance virtual machines.


2015 - Jaideep Vaidya


2017 - Jean Vanderdonckt

for outstanding scientific contributions to computing


2014 - Miroslav Velev


2012 - Jeffrey Vetter


2006 - Christopher Vick

Chris Vick is an industry expert in virtual machine design and implementation, compiler optimization, and processor instruction set architecture.


2017 - Willem Visser

for outstanding scientific contributions to computing


2009 - Ellen Voorhees


2008 - Michael Waidner


2010 - Carl Waldspurger


2014 - Duncan Walker


2009 - Henry Walker


2006 - Robert Walker


2007 - Fei-Yue Wang


2018 - Jingdong Wang

for outstanding engineering contributions to computing


2018 - Merrill Warkentin

for outstanding scientific contributions to computing


2008 - Richard Waters


2014 - Kevin Wayne


2011 - Mark Weiss


2012 - Jennifer Welch


2009 - David Whalley


2008 - Daniel Whelan


2011 - Laurie Williams


2009 - Allen Wirfs-Brock


2011 - Robert Wisniewski


2009 - Edward Wobber


2006 - Mario Wolczko

Many contributions to Virtual Machine design and implementation for object-oriented languages.


2010 - C Daniel Wolfson


2010 - Alec Wolman


2010 - Andrew Woo


2006 - Michael Worboys

A leader in computing for geographic information science, substantial job responsibility, author of key book, publications, presentations, service.


2013 - Patrick Worley


2017 - Rebecca Wright

for outstanding scientific contributions to computing


2017 - Cathy Wu

for outstanding scientific contributions to computing


2010 - Kesheng Wu


2015 - Tao Xie


2014 - Hui Xiong


2012 - Changsheng Xu


2010 - Jun Xu


2016 - Shuicheng Yan

For contributions to multimedia content analysis and recommendation systems.


2011 - Qiang Yang


2018 - Danfeng Yao

for outstanding scientific contributions to computing


2013 - Michael Young


2015 - Moustafa Youssef


2017 - Dong Yu

for outstanding scientific contributions to computing


2018 - Yizhou Yu

for outstanding scientific contributions to computing


2010 - Mohammed Zaki


2012 - Franco Zambonelli


2009 - Chengxiang Zhai


2006 - Shumin Zhai

Contribution to advanced user interface methods, devices, systems, and human performance research fundamental to future user interface design.


2009 - Liang-Jie Zhang


2015 - Ben Zhao


2006 - Feng Zhao

Significant contributions to algorithms and systems for embedded computing and sensor networks and services to ACM as an EIC and conference chairs


2016 - Yu Zheng

For contributions to the field of urban computing and spatio-temporal data mining.


2009 - Michelle Zhou


2011 - Yuanyuan Zhou


2013 - Zhi-Hua Zhou


2013 - Qiang Zhu


2012 - Wenwu Zhu


2010 - Hai Zhuge


2017 - Roger Zimmermann

for outstanding scientific contributions to computing


2017 - Thomas Zimmermann

for outstanding scientific contributions to computing


2006 - Albert Zomaya

For contributions to the development of scheduling techniques for parallel computing and design of parallel algorithms.


2011 - Benjamin Zorn


2014 - Lenore Zuck


2006 - Guido van Rossum

Creator of the Python programming language.


2013 - Andre van der Hoek


2009 - Ron van der Meyden

ACM Senior Member


Award Page


2013 - Julio Abascal


2009 - Tarek Abdelrahman


2010 - Aljabri Abdolrahman


2015 - Salman Abdul Moiz


2016 - Robert Abercrombie


2008 - Hatim Aboalsamh


2008 - Emad Aboelela


2009 - Ashraf Aboulnaga


2008 - Gregory Abowd


2012 - Anish Abraham


2012 - Muhammad Abulaish


2018 - Vasudeva Acharya


2015 - Jeffrey Achtermann


2013 - Andrew Acosta


2007 - George  Adam


2011 - Joel Adams


2009 - Greg Adamson


2013 - Ademola Adejokun


2018 - Sohrab Aftabjahani


2006 - Arvin Agah


2010 - Sharad Agarwal


2009 - Kevin Agnew


2017 - Luciano Agostini


2008 - Divyakant Agrawal


2016 - Rajeev Agrawal


2013 - Jonathan Agre


2009 - Imran Ahmad


2007 - Gail-Joon Ahn


2012 - Erick Ahrens


2011 - Peter Aiken


2006 - Anthony Aiuto


2018 - Samuel Ajila


2018 - Venkatesh Akella


2009 - Robert Akers


2009 - Ergun Akleman


2017 - Mohammad Abdullah Al Faruque


2010 - Hesham Al-Ammal


2015 - Fawaz Al-Hazemi


2013 - Saif Al-Kuwari


2009 - Ehab Al-Shaer


2018 - Mohammed Alani


2009 - Michael Albers


2009 - Jonathan Aldrich


2009 - Nega Alemayehu Lakew


2006 - Warren Alexander


2012 - Jennifer Alford


2015 - Rasim Alguliyev


2017 - Abduladhem Ali


2011 - Atif Nazar Ali


2014 - Shadi Aljawarneh


2009 - Ahmad Alkhafaf


2016 - Charles Allison


2014 - Eduardo Almeida


2015 - Joao Paulo Almeida


2017 - Vicki Almstrum


2017 - Giner Alor Hernandez


2008 - Fadi Aloul


2006 - Stephen Alpert


2009 - Alonso Alvarez


2007 - Jim Alves-Foss


2012 - Henrique Amaral


2012 - Jose Amaral


2013 - Narsipur Amarnath


2008 - B Amberker


2006 - Scott Ambler


2007 - Sihem Amer-Yahia


2008 - Mark Ames


2008 - Abbes Amira


2013 - Niranth Amogh


2014 - Sheila Anand


2012 - Ananthalakshmi Anbuselvan


2016 - Todd Andel


2009 - Jacob Anderson


2007 - Paul Anderson


2015 - Björn Andersson


2018 - Karl Andersson


2010 - Razvan Andonie


2013 - Stefan Andrei


2010 - Mohab Anis


2011 - T Ankrum


2009 - Murali Annavaram


2015 - Barbara Anthony


2013 - Amy Apon


2008 - Alvaro Arenas


2007 - Martin Arlitt


2009 - Phillip Armour


2011 - Timothy Arndt


2012 - David Arnow


2009 - Jonathan Arnowitz


2013 - Richard Arthur


2013 - Maen Artimy


2016 - Paventhan Arumugam


2017 - Vijay Arya


2016 - Hamid Asgari


2013 - Mansour Assaf


2012 - Ioannis Athanasiadis


2009 - Charles Athey


2013 - David Atienza Alonso


2014 - Michael Atighetchi


2009 - Douglas Atique


2010 - John Atkinson-Abutridy


2008 - Jim Ausman


2008 - Richard Austin


2010 - Vinay Avasthi


2018 - Daniel Avrahami


2009 - Alberto Avritzer


2010 - Reyyan Ayfer


2017 - Ramazan Aygun


2008 - Turgay Aytac


2014 - Khurram Aziz


2006 - Ronald Azuma


2018 - YAKUBU BAGUDA


2018 - Chadi BARAKAT


2009 - Alan Babich


2018 - Rajesh Babu


2007 - Eduard Babulak


2008 - Felix Bachmann


2018 - Venkata Ramana Badarla


2011 - Wael Badawy


2009 - Saurabh Bagchi


2009 - Arun Bahulkar


2015 - Adeel Baig


2014 - Brian Bailey


2012 - Michael Bailey


2013 - Mike Bailey


2009 - Peter Bailey


2009 - Leemon Baird


2009 - Theodore Baker


2010 - Anand Balagopalakrishnan


2009 - M Balakrishnan


2015 - Jasma Balasangameshwara


2012 - Douglas Baldwin


2009 - Dusan Baljevic


2006 - Ashok Banerji


2018 - Ricardo Banffy


2012 - Ioana Banicescu


2006 - Mohammad Banikazemi


2013 - Prof. (Dr.) Abhay Bansal


2015 - Xinlong Bao


2015 - Joaquim Baptista


2016 - Carlos Baradello


2011 - Stan Barber


2017 - Marinho Barcellos


2009 - Jakob Bardram


2011 - Paul Barford


2009 - Sylvia Barnard


2009 - Bruce Barnes


2013 - Rajesh Barnwal


2009 - Valerie Barr


2010 - Armando Barreto


2013 - Pedro Barrios


2018 - Roman Bartak


2006 - Bill Bartgis


2007 - Dirk Bartz


2006 - Stefano Basagni


2013 - Annappa Basava


2015 - N Md Jubair Basha


2013 - Ilija Basicevic


2009 - Leonard Bass


2009 - Sujoy Basu


2009 - Dencho Batanov


2013 - Rebecca Bates


2009 - Ira Baxter


2016 - Neelima Bayyapu


2009 - Roman Bazylevych


2006 - Mark Bearden


2009 - Peter Beckman


2014 - Punam Bedi


2015 - Raymond Bednar


2015 - Tomasz Bednarz


2018 - Nicole Beebe


2012 - Ali Begen


2009 - James Begole


2009 - Michael Bekakos


2010 - Elizabeth Belding


2016 - Rachel Bellamy


2008 - Paolo Bellavista


2017 - Fevzi Belli


2006 - David Bellin


2016 - Abderazek Ben Abdallah


2014 - Michael Bender


2017 - Hrvoje Benko


2009 - Cynthia Bennett


2009 - Alan Berenbaum


2010 - Emery Berger


2009 - R Bergeron


2016 - Joseph Bergin


2016 - Mark Berman


2017 - David Bernholdt


2009 - Alessandro Berni


2013 - Philip Bernick


2008 - Michael Berthold


2008 - Fernando Berzal Galiano


2007 - Azer Bestavros


2015 - Cindy Bethel


2012 - Margrit Betke


2011 - Raheem Beyah


2017 - Purandar Bhaduri


2014 - Praful Bhansali


2014 - Nikhil Bhargava


2015 - Kumar Bhaskaran


2011 - Sanjiv Bhatia


2009 - Pankaj Bhatt


2012 - Anup Bhattacharjee


2013 - Sharbani Bhattacharya


2012 - Shuvra Bhattacharyya


2014 - Siddhartha Bhattacharyya


2018 - Rafae Bhatti


2014 - Manish Bhide


2007 - Jun Bi


2008 - Ricardo Bianchini


2009 - Norbert Bieberstein


2015 - Jacob Biehl


2009 - Maria Bielikova


2008 - Stefan Biffl


2013 - Robert Bigelow


2011 - Paul Billington


2008 - Steven Bilow


2006 - Harvey Bingham


2018 - Mauro Birattari


2009 - Benjamin Bishop


2012 - Nick Black


2009 - Jean Blair


2015 - Marina Blanton


2007 - Ronald Blanton


2010 - Ronald Blaschke


2010 - Kimberly Blessing


2011 - Pieter Blignaut


2017 - Jeanette Blomberg


2009 - Jeffrey Bloom


2012 - Richard Blumenthal


2016 - Jin Bo


2009 - Maarten Boasson


2010 - Christophe Bobda


2015 - Raja Boddu


2009 - Laszlo Boeszoermenyi


2014 - Jeff Boleng


2012 - Susanne Boll


2009 - Gregory Bollendonk


2009 - James Bondi


2009 - Piero Bonissone


2013 - Maheshwar Boodraj


2009 - Kellogg Booth


2009 - Jens Borchers


2009 - Yuri Boreisha


2009 - Pradip Bose


2011 - Laurent Bossavit


2007 - Athman Bouguettaya


2009 - Luc Bougé


2018 - Pierre Boulet


2006 - Ronan Boulic


2014 - Frederick Bourgeois


2009 - Herve Bourlard


2009 - Guy Boy


2009 - Wilhelm Braunschober


2015 - Oliver Brdiczka


2014 - Travis Breaux


2016 - Forrest Brewer


2012 - Harlan Brewer


2006 - Ron Brightwell


2018 - Willem-Paul Brinkman


2015 - Philip Brisk


2010 - David Brown


2012 - Duncan Brown


2006 - Geoffrey Brown


2007 - Ian Brown


2010 - Rupert Brown


2015 - Achim Brucker


2009 - Amy Bruckman


2011 - Stefan Bruda


2017 - Yuriy Brun


2018 - Erik Brunvand


2011 - AJ Brush


2008 - Peter Brusilovsky


2006 - Francois Bry


2018 - Nick Bryan-Kinns


2009 - Barrett Bryant


2015 - Piero Bucci


2011 - Robert Buccigrossi


2009 - Suzanne Buchele


2008 - Timothy Budd


2009 - Duncan Buell


2014 - Joseph Bugajski


2012 - Paul Buis


2016 - Tevfik Bultan


2014 - Nirupama Bulusu


2009 - Richard Bunt


2016 - Frances Buontempo


2017 - Dumitru Dan Burdescu


2006 - Douglas Burger


2006 - Eric Burger


2016 - Winslow Burleson


2011 - Edmund Burnette


2009 - Michael Burns


2009 - Randal Burns


2006 - Martin Burtscher


2009 - Curtis Busby-Earle


2008 - Fabian Bustamante


2009 - Daniel Butler


2009 - David Butler


2018 - Kenneth Butler


2017 - Kevin Butler


2011 - Ali Butt


2008 - Rajkumar Buyya


2013 - Massimo Cafaro


2015 - Hongming Cai


2018 - Rodrigo Calheiros


2016 - Eduardo Calvillo-Gamez


2011 - Gilberto Camara


2018 - Jennifer Campbell


2017 - Jose Campos


2009 - Mario Cannataro


2009 - Robert Cannon


2011 - Peter Capelli


2006 - Luigi Capra


2009 - Joao Cardoso


2006 - Martin Carlisle


2009 - Luca Carloni


2017 - Stefan Carmien


2016 - Barbara Carminati


2013 - Sean Carroll


2012 - George Carson


2007 - Catherine Carter


2015 - John Carter


2013 - Godwin Caruana


2007 - Curtis Carver


2010 - Jeffrey Carver


2009 - G. Cascaval


2009 - Eoghan Casey


2011 - Michael Caspersen


2011 - Lillian Cassel


2014 - Carlos Castillo


2017 - Damir Cavar


2010 - Walter Cedeno


2017 - Luis Ceze


2018 - Shi-Cho Cha


2011 - Sek Chai


2016 - Sagar Chaki


2017 - Amlan Chakrabarti


2009 - Dhruva Chakrabarti


2006 - Krishnendu Chakrabarty


2006 - Goutam Chakraborty


2017 - Rajat Chakraborty


2009 - Pani Chakrapani


2009 - Paul Chalekian


2018 - Stephan Chalup


2009 - Surendar Chandra


2013 - Jichuan Chang


2007 - Naehyuck Chang


2012 - Rong Chang


2014 - Yi Chang


2018 - Yuan-Hao Chang


2017 - Wang Chao


2018 - Henri-Pierre Charles


2006 - Arthur Charlesworth


2008 - Gary Chastek


2009 - Soumen Chatterjee


2012 - Sutap Chatterjee


2018 - Arup Chattopadhyay


2010 - Michael Chau


2017 - Nirbhay Chaubey


2013 - Daniel Chavarria


2014 - Maria  Chavez-Echeagaray


2006 - Richard Cheatham


2014 - Ali Chehab


2011 - Bing-Yu Chen


2009 - Chi-Ming Chen


2011 - Danny Chen


2015 - Haibo Chen


2009 - I-Yu Chen


2009 - Jake Chen


2006 - Jyh-Cheng Chen


2015 - Kuan-Ta Chen


2015 - Li Chen


2009 - Shu-Ching Chen


2015 - Songqing Chen


2006 - Yen-Kuang Chen


2015 - Yi-Ping Phoebe Chen


2018 - Yiran Chen


2009 - Zheng Chen


2014 - Zhixiong Chen


2006 - Jingde Cheng


2009 - Ken Cheng


2006 - Pau-Chen Cheng


2016 - Mahdi Cheraghchi


2011 - Aswani Kumar Cherukuri


2017 - Malolan Chetlur


2009 - Ronnie Cheung


2011 - Sen-Ching Cheung


2006 - Yiu-ming Cheung


2013 - Ed Chi


2014 - Yun Chi


2013 - Karthikeyan Chinnusamy


2012 - Rada Chirkova


2017 - Babu Chitra


2007 - Kak Wah Chiu


2016 - Adam Chlipala


2012 - Baek-Young Choi


2007 - Jong Hyuk Choi


2007 - K.R. Chowdhary


2008 - Bhawani Chowdhry


2010 - Michael Christel


2010 - Tobias Christen


2010 - Magnus Christensson


2011 - Gerard Christman


2016 - Anthony Chronopoulos


2007 - Panos Chrysanthis


2006 - Chen-Nee  Chuah


2012 - Mooi Choo Chuah


2009 - Weon Chun


2007 - Jen-Yao Chung


2008 - Elizabeth Churchill


2011 - Richard Cichelli


2011 - Vincent Cicirello


2015 - John Cigas


2010 - Marcelo Cintra


2016 - Luigina Ciolfi


2009 - Gerardo Cisneros


2011 - Wayne Clark


2009 - Christina Class


2009 - James Clausing


2009 - Alison Clear


2006 - Chris Clifton


2008 - Terry Coatta


2018 - Marco Cococcioni


2009 - Jack Cohen


2012 - Gregory Cohoon


2009 - Jens Coldewey


2013 - Nigel Collier


2009 - David Collins


2017 - Curtis Conkey


2015 - William Conklin


2009 - Gregory Conti


2010 - Matthew Cooper


2009 - Steve Cooper


2009 - Gene Cooperman


2007 - Stephen Corbesero


2009 - David Cordes


2009 - Manuel Corona


2009 - Flavio Correa da Silva


2010 - Thomas Cortina


2011 - António Costa


2015 - Lester Cowley


2016 - David Coyle


2006 - Lorrie Cranor


2009 - Fabio Crestani


2009 - Vladimir Cretu


2009 - Terence Critchlow


2009 - Mark Crovella


2015 - Felipe Cruz-Perez


2011 - David Cuddihy


2008 - Sally Cunningham


2009 - Kevin Curran


2010 - Edward Cutrell


2009 - Urska Cvek


2008 - Silvester Czanner


2010 - Francis D'Silva


2013 - Subash D'Souza


2011 - Naci Dai


2010 - Kevin Daimi


2015 - Hoa Dam


2008 - Meledath Damodaran


2014 - David Dampier


2016 - Jeff Daniels


2007 - Akshay Darbari


2014 - Ashish Darbari


2011 - Pranta Das


2009 - Venu Dasigi


2008 - Gora Datta


2018 - Khuzaima Daudjee


2009 - Danco Davcev


2010 - C. Davis


2011 - Charles Davis


2010 - Charles Davis


2010 - Dan Davis


2015 - Darold Davis


2011 - James Davis


2013 - Janet Davis


2007 - Joseph Davis


2017 - Karen Davis


2008 - Russell Davis


2009 - Clive Dawson


2009 - John Day


2009 - Tugrul Dayar


2011 - Frederico De Sousa Santos


2016 - Bronis De Supinski


2009 - Mark DeFilippis


2013 - Ishita DeGhosh


2013 - Adam DeNoble


2009 - Charlie DeVane


2013 - Susan Dean


2011 - Kalyanmoy Deb


2016 - Adrienne Decker


2007 - Anthony Dekker


2011 - Claudio Delgadillo


2009 - Carlos Delgado-Mata


2009 - Frank Dellaert


2014 - Edward Delp


2016 - Birgit Demuth


2018 - Hongbo Deng


2015 - Kun Deng


2006 - Xiaotie Deng


2015 - Zhigang Deng


2007 - Mieso Denko


2014 - Douglas Densmore


2007 - Steven Derose


2018 - Umesh Deshpande


2006 - Marie Desjardins


2015 - Raghuram Devalla


2006 - Murthy Devarakonda


2016 - Claudia Diamantini


2009 - Paloma Diaz


2009 - Lloyd Dickman


2009 - Walter Dietrich


2008 - Marios Dikaiakos


2009 - Laura Dillon


2017 - Christos Dimitrakakis


2009 - Chen Ding


2014 - Wei Ding


2006 - Georg Disterer


2015 - Arati Dixit


2016 - Djamel Djenouri


2009 - Simon Dobson


2009 - Mark Doernhoefer


2011 - Gavin Doherty


2015 - Jefferson Dollar


2016 - Gitta Domik


2009 - Jack Donato


2009 - Guozhu Dong


2009 - Jing Dong


2012 - Kenneth Donovan


2007 - John Dooley


2006 - Dov Dori


2014 - John Dougherty


2012 - Robert Downs


2009 - Falko Dressler


2011 - Derek Dreyer


2009 - Petros Drineas


2009 - Gregory Droba


2009 - Steven Drucker


2008 - Sumeet Dua


2008 - Henry Duh


2018 - Mlungisi Duma


2012 - Adrian Dumitrescu


2007 - Margaret Dunham


2017 - Irving Duran


2006 - Ashutosh Dutta


2012 - Paramartha Dutta


2018 - Prabal Dutta


2015 - Rehab Duwairi


2011 - Chris Dwyer


2018 - Martin Dzbor


2012 - J.Philip East


2009 - Nelson Ebecken


2009 - David Ebert


2006 - Maria Ebling


2012 - Ali Ebnenasir


2013 - John Edwards


2008 - Keith Edwards


2016 - Lieven Eeckhout


2017 - Serge Egelman


2010 - Lars Eggert


2014 - Alexander Egyed


2009 - Bo Einarsson


2012 - Kurt Eiselt


2008 - Abdulmotaleb El Saddik


2009 - Samhaa El-Beltagy


2015 - Wassim El-Hajj


2018 - Hala Elaarag


2012 - Georgios Eleftherakis


2013 - Imad Elhajj


2012 - Jason Ellis


2013 - Niklas Elmqvist


2007 - Mohamed Eltoweissy


2009 - David Emery


2008 - Luis Encarnacao


2007 - Tom Enderes


2011 - David Endres


2017 - Christian Engelmann


2014 - Natalie Enright Jerger


2007 - Michael Ensminger


2007 - Jeremy Epstein


2018 - Susan Epstein


2018 - Deger Erdil


2016 - Barbara Ericson


2008 - Martin Erwig


2009 - Avram Eskenazi


2008 - Irfan Essa


2008 - Thomas Essebier


2013 - Mike Estep


2015 - Vladimir Estivill-Castro


2018 - Conrado Estol


2009 - Opher Etzion


2008 - Christie Ezeife


2012 - William (Willie) FAVERO


2013 - Suhaib Fahmy


2007 - Babak Falsafi


2016 - Karl Fant


2006 - Michael Farmer


2009 - Muddassar Farooq


2010 - Robert Farrell


2008 - Peter Farrell-Vinay


2006 - Bassam Farroha


2012 - Tanveer Faruquie


2016 - Marwan Fayed


2016 - Marcello Federico


2014 - Jane Fedorowicz


2009 - Claudio Feijoo


2007 - Yishai Feldman


2009 - Harriet Fell


2011 - Yaacov Fenster


2009 - Ernest Ferguson


2009 - Rommel Feria


2016 - A. Mufit Ferman


2007 - Antonio Fernandez Anta


2013 - Paulo Ferreira


2018 - Paul Ferretti


2008 - Leslie Fife


2009 - Bruce Filgate


2009 - Joaquim Filipe


2008 - Stephen Fink


2018 - Sebastian Fischmeister


2010 - Danyel  Fisher


2010 - Matthew Fisher


2007 - Barry Flachsbart


2013 - Cormac Flanagan


2006 - Rudolf Fleischer


2011 - Kathryn Fletcher


2015 - Adina Magda Florea


2009 - Nancy Floyd


2009 - Patrick Flynn


2017 - Yetunde Folajimi


2015 - Eelke Folmer


2009 - Liana Fong


2012 - Manuel Fonseca


2009 - Marcus Fontoura


2009 - Timothy Fossum


2016 - Marcus Foth


2017 - Scott Fowler


2009 - Armando Fox


2009 - Karl Fox


2015 - Franz Franchetti


2009 - Guillermo Francia


2010 - Joan Francioni


2009 - David Frank


2011 - Steven Fraser


2011 - Andres Frederic


2009 - Christopher Freeman


2011 - John Freund


2013 - Gerald Friedland


2006 - Terrence Fries


2009 - Leo Frishberg


2009 - Joseph Frisina


2008 - Franz Fritz


2009 - Joachim Froehlich


2009 - Antonio Frohlich


2018 - Victor Frost


2007 - Karol Fruehauf


2010 - Kevin Fu


2015 - Yun Fu


2009 - Hamido Fujita


2013 - Benjamin Fung


2016 - Angelo Furfaro


2006 - Richard Furuta


2009 - David Fuschi


2012 - Egdares Futch


2009 - Terry Gaasterland


2014 - James Gabberty


2018 - Kanwalinderjit Gagneja


2011 - Douglas Galarus


2016 - Keith Gallagher


2013 - Crescenzio Gallo


2009 - Samuel Gamoran


2010 - David Gancarz


2011 - M Ganesh


2014 - G R Gangadharan


2009 - Matt Ganis


2011 - Rex Gantenbein


2009 - Jianfeng Gao


2013 - Xiao-Shan Gao


2009 - Alvaro Garcia


2009 - Carlos Garcia


2011 - Oscar Garcia


2011 - Simson Garfinkel


2011 - Anant Bhaskar Garg


2011 - Deepak Garg


2009 - Rama Murthy Garimella


2008 - David Garlan


2014 - James Garnett


2009 - Minos Garofalakis


2012 - John Garrett


2012 - Maria Garzaran


2017 - Manoj Gaur


2009 - Marina Gavrilova


2016 - Yi Ge


2009 - Edward Gehringer


2014 - Jeffrey Gennari


2009 - Michael Gennert


2013 - Antonio Gentile


2009 - Denise Genty


2017 - Joey George


2014 - Christos Georgiadis


2009 - Birgit Geppert


2009 - Thomas Gerace


2013 - Rainer Gerhards


2017 - Marco Gerosa


2009 - Osvaldo Gervasi


2016 - Paul Gestwicki


2015 - Soheil Ghiasi


2013 - Prasun Ghosal


2006 - Debasish Ghosh


2011 - Gautam Ghosh


2013 - Satrajit Ghosh


2009 - Ratnanu Ghosh-Roy


2010 - Giorgio Giacinto


2012 - Joseph Giampapa


2012 - David Gibbon


2009 - Marisa Gil


2016 - Christopher Gill


2017 - Robert Gillen


2009 - Robert Gingell


2009 - David Gitlin


2007 - Corrado Giustozzi


2016 - Dimitris Gizopoulos


2015 - Harald Gjermundrod


2017 - Mashhuda Glencross


2016 - Michael Godfrey


2014 - Don Goelman


2012 - Aniruddha Gokhale


2010 - Ian Goldberg


2007 - Jacob Goldberg


2009 - Dennis Goldenson


2006 - German Goldszmidt


2009 - Gene Golovchinsky


2018 - Daniel Goncalves


2009 - Timothy Gonsalves


2016 - Luis Gonzalez Guerra


2014 - Javier Gonzalez Sanchez


2009 - Richard Goodin


2011 - William Goodin


2010 - Brian Goodman


2011 - Erik Goodman


2013 - Santhosh Kumar Gopalan


2018 - Syam Gopi


2014 - Mihir Gore


2010 - Denis Gracanin


2008 - Tyrone Grandison


2015 - Sarah Granger


2017 - Johan Granstrom


2013 - Rebecca Grasser


2009 - Willard Graves


2012 - Jeff Gray


2017 - Joseph Greathouse


2012 - Mark Grechanik


2009 - David Greco


2011 - Aaron Greenhouse


2011 - Kenneth Gregg


2009 - Dan Griffin


2006 - James Grimm


2009 - Georges Grinstein


2008 - Rebecca Grinter


2017 - Alex Groce


2009 - William Grosky


2015 - Jens Grossklags


2018 - Tovi Grossman


2010 - Daniel Grosu


2014 - Vic Grout


2006 - David Grove


2009 - Holger Gruen


2015 - Daniel Gruhl


2006 - Jim Grundy


2014 - Guofei Gu


2009 - Lisa Gualtieri


2016 - Ram Mohana Reddy Guddeti


2008 - Ugur Gudukbay


2011 - Stephen Guendert


2009 - Nuno Guimaraes


2007 - Daniel Guinier


2008 - Mohsen Guizani


2011 - Ensar Gul


2009 - Neil Gunther


2013 - Ravindra Guntur


2012 - Song Guo


2017 - Songtao Guo


2016 - Ajay Gupta


2014 - Anil Gupta


2011 - Ankur Gupta


2012 -